Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

6.png (599 KB)

Kuruyemiş

Kuruyemiş

Kuruyemiş Ve Kuruyemiş Çeşitleri


Sağlıklı ve dengeli beslenmek için birçok gıdaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca atıştırmalık olarak kullanılan besinlerin de belirli besleyicilikleri ve yararları bulunması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından en çok önerilen sağlıklı atıştırmalık çeşidi ise kuruyemiş ürünleri olmaktadır. Kuruyemiş çeşitleri ile vücudumuzun ihtiyaç duyacağı lif, vitamin ve protein gibi ögeleri kolayca karşılayabiliriz. 

Kuruyemiş denlince ilk akla gelen ürünler fındık, fıstık, çekirdek, kaju gibi ürünler olmaktadır. Aslında kuruyemiş çeşitleri içerisinde kuru meyveler, çiğ meyveler de yer almaktadır. Kuruyemiş olarak adlandırılan ürünler doğal ürünlerden oluştuğu için vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Özellikle diyet ve özel beslenme programlarında da kuruyemiş çeşitleri oldukça sık önerilmektedir. Kuruyemiş fiyatları ve kullanım alanları düşünüldüğünde de oldukça faydalı olarak öne çıkmaktadır. 

Kuruyemiş ve Kuru Meyve Çeşitleri ile Sağlıklı Öğünler

 Kuruyemiş çeşitleri içerisinde yer alan fındık, fıstık, kaju, çekirdek çeşitleri uzmanlar tarafından birçok faydası olduğu tespit edilen yiyeceklerdir. Kuruyemiş ürünleri içerisinde yer alan kuru meyveler de besleyicilik ve vitamin değerleri açısından önemli ürünlerdir. Genel itibari ile vücudun ihtiyaç duyduğu lif ve protein gibi takviyeler içinde kuruyemişler öne çıkmaktadır. 

Ara öğün ve atıştırmalık ihtiyacı olduğunda en sağlıklı tercih ve uzmanların önerisi de kuruyemiş ürünleri olmaktadır. Bunlar içerisinde ceviz, fındık, kuru üzüm, leblebi, kuru kaysı gibi ürünler öne çıkmaktadır. Kuruyemiş fiyatları da diğer atıştırmalık grubu ürünlere göre daha uygun olduğu için hem sağlıklı hem de besleyici bir öğün yapılabilmektedir. 

Kuruyemişin Faydaları

Kuruyemiş ürünleri özellikle doğal besinler olmaları ile dikkat çekmektedir. Kuruyemiş çeşitleri sadece fırınlama ve paketleme gibi işlemlerden geçtikten sonra bizlere ulaştırılmaktadır. Bu sebeple de fazla bir işlem uygulanmadığı için kuruyemiş fiyatları uygun olmaktadır. Kuruyemiş denilince akla gelen ürünler vücudun ihtiyacı olan lifleri barındırmaktadır. Ayrıca fındık ve ceviz gibi ürünler kalbe ve beyne iyi gelmesi ile bilinmektedir. 

Özellikle kuruyemiş çeşitleri içerisinde en çok kuru meyve çeşitleri içerlerinde bulunan vitamin ve mineraller ile vücuda büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca kuruyemiş ürünleri içerisinde bulunan yağ, şeker ve lif ile vücuda enerji veren bir özelliğe de sahip olarak bilinmektedir. Kuruyemiş fiyatları ürün göre değişmektedir. Ancak en sağlıklı ürünler arasında oldukça uygun olmaktadır. 

Kuruyemiş Çeşitleri ve Fiyatları

Kuruyemiş denilince en başta aklan gelen ürünler çekirdek, fındık, fıstık, badem, leblebi ve kaju gibi ürünlerdir. Özelikle saydığımız kuruyemiş çeşitleri çay saatlerinin vazgeçilmesi sohbetlerin en sıkı ortağı olarak dikkat çekmektedir. Kuruyemiş fiyatları diğer atıştırmalık ürünlere göre daha uygun olduğu için çok tüketilmektedir. 

Kuruyemiş olarak düşülmese de kuru meyvelerde bu grupta yer almaktadır. Kuruyemiş çeşitleri içerisinde en besleyici ve en çok vitamin değerine sahip olan grup bu grup olmaktadır. Ara öğün, tatlı ve atıştırmalık olarak da kullanılan kuru meyveler vücuda katkısı ile dikkat çekmektedir. Meyve kuruyemiş fiyatları elma, armut, kayısı, üzüm erik gibi çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. 

 Kuruyemiş Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuruyemiş ürünleri içerilerinde bulundurdukları besin değerleri ile ilgi görmekte ve öne çıkmaktadır. Vücuda birçok katkısı olan kuruyemiş çeşitleri aynı zamanda yüksek oranda yağ ve şeker barındırmaktadır. Kuruyemiş içerisinde bulunan bu yağlar aşırı tüketimde vücutta birikebilmektedir. Bu yağların birikmesi ile de kilo alma gibi durumlar oluşabilmektedir. 

Özelikle kavrulmuş olarak satılan fındık, fıstık gibi ürünler çiğ hallerine göre daha faza yağ içermektedir. Bunun nedeni ise kavurma esnasında ısının etkisiyle ürün içerisinde yer alan besinlerin yağa dönüşmesidir. Aynı zamanda kuruyemişleri fazla tüketmek yağ oranı nedeniyle vücutta sivilce oluşumuna da etki etmektedir.

Kuru meyve grubu yemişler normal meyve hallerine göre daha çok şeker içermektedir. Bunun nedeni ise kurutma esnasında içerisindeki su kaybolduğu için sadece şeker içeren bölümü kalmaktadır. Bu da küçük boyutlu meyve tüketimi ile daha fazla şeker alınmasına neden olmaktadır. 

Kuruyemişleri Türk Mutfağında Yeri

Özellikle Türk mutfağından birçok yemeğin yapımında kuruyemişten faydalanılmaktadır. Özellikle Osmanlı mutfağına ait yemeklerde daha fazla örnekle ile karşılaşılmaktadır. Et, badem, fındık, fıstık ve kuru meyveler ile yapılan et yemekleri lezzet olarak öne çıkmaktadır. Kuruyemiş fiyatları olarak uygun olan kuru meyveler her mevsim bulunabildiği için özellikle şerbet ve komposto yapımında sık tercih edilmektedir. 

Türk mutfağında da birçok kuruyemiş çeşitleri kullanılan yemek bulunmaktadır. İç pilavda kuş üzümü ve fıstık kullanılmaktadır. Aynı şekilde perde pilavında da hamurunda badem kullanılırken içinde kuru üzüm, kuş üzüm, fıstık ve badem oldukça bol kullanılmaktadır. Kuruyemiş fiyatları uygun olan ürünlerden temin ederek lezzetli ve bir o kadar da besleyici yemekler meydana gelebilmektedir. 

Tatlılarda Kuruyemiş

Kuruyemiş fiyatları birçok ürüne göre daha uygun olması nedeniyle özellikle tatlılarda süsleme ve iç malzemesi olarak sık kullanılmaktadır. Geçmişimizde atalarımızdan gelen tatlarımızın birçoğunda kuruyemişlerden faydalanılmaktadır. Helvada ceviz ve fıstık, sütlaçta fındık gibi birçok geçmişten gelen örnek bulunmaktadır. 

Kuruyemişler birçok yemekte besin dengelemesi olması amacıyla kullanılmaktadır. Ancak tatlılarda daha lezzetli ürünler çıkarmak amacıyla kullanılmaktadır. Keklerde kuru üzüm ve diğer meyveler kullanılırken aynı zamanda ceviz, fındık gibi lezzetli ürünlerde kullanılmaktadır. Özellikle doğal ürünler oldukları için kuruyemiş fiyatları biraz daha yukarılarda olabilmektedir. 

Dünya üzerinde satılan kuruyemişlerin birçoğunun en fazla üretildiği yer ülkemiz olmaktadır. Bu anlamda fındık, fıstık gibi ürünler tüm dünyaya bizden dağıtılmaktadır. Bu kadar çok üretilmesi hem kullanım alanını artırmakta hem de kuruyemiş fiyatları hakkında bir düzenleme yapmaktır. 

Diyette Kuruyemiş

Sağlıklı beslenmek aynı zamanda düzenli beslenmektedir. Düzenli beslenmede protein, karbon hidrat ve lif gurubu ürünlerin dengeli kullanılması gerekmektedir. Diyetisyenler bu anlamda danışanlarının besleme alışkanlıkları ve sayılarını düzenlemektedir. Diyetisyenler ve diğer beslenme uzmanlarına göre herkes günde 3 kere ana beslenmesini yapmalıdır. Daha sonrasında ise en az 2 kere ara öğün yapmalıdır. 

Sağlıklı beslenmede başvurulan ara öğünlerde en çok önerilen beslenme çeşidi kuruyemiş ve kuru meyve tüketimi olmaktadır. Bunun nedeni ise kuruyemişler ile ara öğünde hem vücuda enerji sağlamak hem de ihtiyaç duyulan besin ögelerinin alınmasını sağlamaktadır.

Kuruyemiş Çeşitleri ve Özelikleri

 Kuruyemiş çeşitleri birçok farklı şekilde olabilmektedir. Genel olarak her bir ürünün farklı bir adı olduğu için her biri bir çeşit olarak adlandırılmaktadır. Özelliklerine gelmek gerekirse kuruyemişler üretici e tüketici dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Bu anlamda en çok dikkat çeken ayrım kavrulmuş ve çiğ kuruyemişlerdir.

Kavrulmuş kuruyemişler ısıl işlem ile renk ve tat değişimine uğramaktadır. Çiğ yemişler ise toplanmış hali ile temizlendikten sonra tüketilen yemişlerdir. Kuru meyve grubunda da güneşte kurutulmuş tesiste kurutulmuş olarak 2 farklı meyve grubu bulunmaktadır. Bunları ayırt etmek için kullanılan yöntem ise renk yöntemidir. Örneğin güneşte kurutulan meyveler daha koyu renkli olurken fabrikalarda kurutulan meyve daha açık renkli olmaktadır.

Kuruyemiş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuruyemişler her ne kadar uzun süreli dayanan besin ögelerinden biri olsalar da  zamanla bozulabilmektedir. Bu nedenle ürünlerimiz tazeliğini koruyacak şekilde vakumlu paketlerle gönderilmektedir.Kuruyemiş ve diğer ürünlerimizi kapıda ödeme imkanı ile hızlıca satın alabilirsiniz. 

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.