Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

19.png (507 KB)

Kuru Meyve

Kuru Meyve


Günlük hayatınızda ara öğünleriniz için sağlıklı bir besin olan kurutulmuş meyveler oldukça fazla ilgi gören ürünler arasında yer almaktadır. Kuru meyve denildiği zaman akla gelen ilk seçenek kurutulmuş doğal sağlıklı meyveler olmaktadır. Bu açıdan çok farklı türleri ve zengin seçenekleri ile kuru meyveler çok geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır. Bu ürünler ara öğünlerde yemek için; çok sağlıklı ve eşsiz bir seçenek olmaktadır. 

Mevsiminde toplanmış olan meyvelerin sağlıklı ve doğal bir teknik ile hazırlanması son derece önemlidir. Bu konuda doğal kurutulmuş meyveler satın alırken üretim sürecinden emin olmalısınız. Ürünleri bulabilir ve satın alabilirsiniz. Kuru meyve çeşitleri içerisinden emin olduğunuz ürünü tercih etmeniz çok daha güvenilir olacaktır. Karışık kuru meyve çeşitleri bu konuda tercih edilebilecek olan en uygun seçeneklerdir. Bu seçenekler ile en sevdiğiniz alternatifi bularak, karışık ve lezzetli bir pakette tüm meyveleri tatmış olursunuz.

Kuru meyve çeşitleri ara öğün dışında, çok fazla sağlığınıza zararı olan şekerleme ve atıştırmalıkların yerine tüketilebilecek bir tercih olmaktadır. Kuru meyveler ev ortamında televizyon karşısında ya da içeceğiniz içeceklerin yanında harika bir seçenek olmaktadır.

Kuru Meyve Çeşitleri

Meyve çeşitleri insan sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. Kuru meyve çeşitleri insan vücudunu hastalıklara karşı korumaktadır. Kuru meyve çeşitleri içeriğinde antioksidan çok yüksek orandadır. Meyve çeşitleri kurutulduğu zaman, c vitamini dışındaki diğer tüm besin değerleri korunmaktadır. Bu bakımdan, kuru meyve çeşitleri uzun süre saklanabilmektedir. Kuru meyve çeşitleri çok fazla olmakla beraber her birinin ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır. 

Kuru Üzüm 

Genel olarak yaş üzümler, kurutulduktan sonra uzun süre saklanmakta ve bir enerji kaynağı şeklinde de tüketilmektedir. Bu açıdan baktığımız zaman kuru meyve çeşidi olan kuru üzümlerin içeriğinde; demir, magnezyum, çinko, fosfor ve potasyum gibi vücuda faydalı besin değerleri bulunmaktadır. Kuru üzüm faydalı bir besin ürünü olarak, ilaç şeklinde kullanmaktadır. Enerji kaynağı olan kuru üzüm insanların bedensel gelişimine çok büyük katkı sağlar. Kuru üzüm kansızlık rahatsızlığı için tedavi amaçlı bir şekilde kullanılmakta ve kansızlığa karşı da direnç oluşturmaktadır.

Kuru Kayısı

Kuru kayısı besleyici özelliğinden ötürü güvenli bir şekilde tüketimi yapılan bir kurutulmuş meyvedir. Kayısı kurusu ürünleri, özellikle kansızlık için en iyi besin maddesi olmaktadır. Potasyum bakımından çok zengin olan kuru kayısı sindirim sorunlarına iyi gelmektedir. Tüketimi sonrasında stresi azaltmakta ve de beynin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanında A vitamini bakımından da çok zengin olan kuru kayısı birçok kişi tarafından cilt sorunlarının önlenmesi için de kullanılmaktadır.

Çocukların büyüme ve gelişiminde çok büyük destekleyicidir. Görme fonksiyonlarına tüketimi ile çok büyük destek sağlar. Kuru kayısının tüketimi ile kişiye sağladığı en önemli özelliklerinden biri de zararlı olan maddelerin bağırsakta kalma süresini kısaltması, buna bağlı olarak da kansere karşı korunma sağlamasıdır.

Kuru İncir

Kuru meyve çeşitlerinin belki de en başında kuru incir gelmektedir. Kuru incir, vitamin, mineral ve protein bakımından çok zengin bir ürün olmaktadır. Hücre yenilenmesini hızlandırır ve kolaylaştırır. Kuru incir; doğal kurutulmuş meyveler içerisinde yer almakta ve içeriğinde kalsiyum besin oranı çok yüksek olduğundan diğer ürün çeşitlerine oranla sindirimi çok daha kolay olmaktadır.

İnsan vücudunu birçok farklı zararlı bakterilere karşı korumaktadır. Bir kişinin günlük 100 gr kuru incir tüketmesi halinde insan vücudunun ihtiyacı olan, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi çeşitli vitaminleri sağlamaktadır. Ayrıca; kemik ve diş gelişiminde de çok büyük bir yere sahiptir. 

Yerli Kuru Meyve Çeşitleri 

Genel olarak, insan sağlığına çok faydalı olan meyvelerin; saklanması ve istenildiği zaman da tüketilmesi çok önemli bir durum olmaktadır. Bu açıdan insanların satın alacak oldukları ve ihtiyaçları olan tüm kurutulmuş meyveler en güvenilir biçimde ve hijyenik olarak paketlenip, satışları o şekilde yapılmalıdır. Yerli kuru meyve çeşitleri arasında;
Gün kurusu kayısı
Kuru üzüm
Dut kurusu
Kudüs ve Medine hurması
Yaban mersini
Erik
yer almaktadır. Bunun yanında yerli kuru meyve çeşitlerinden olan kuru kayısı; Malatya bölgesinde yetişmekte ve doğal kurutulmuş meyveler arasında yer almaktadır. Tüm yerli kuru meyve çeşitleri organik olmaları için çok hijyenik ve doğal bir ortamda kurutulmalıdır. Meyveler her mevsim insan sağlığı açısından önemli olmakta bazı meyveler kurutulup, istenildiği zaman da tüketilebilmektedir.

Organik Kuru Meyveler

Kuru meyve tercih ederken; mutlaka organik bir şekilde yetiştirildiğinden emin olunmalıdır. Bu çeşit ürünler çok kolay bozulabilir ya da deforme olabilir. Bu bakımdan daha uzun ömürlü olarak tüketmek için kurutularak muhafaza edilmektedir. Katkı maddesi içermeden yetiştirilen ürünler sonrasında sade, şekersiz, doğal kuru meyveler ortaya çıkar.

Organik ürünlerin bazıları kurutulduğu zaman, hacimsel olarak çok az yer kaplar fakat tat olarak hiçbir şey kaybetmez. Bunlara örnek olarak; karpuz, kavun, Hindistan cevizi gösterilebilir. Kuru meyve çeşitlerinde içinde katkı maddesi ya da şeker ilavesi olan ürün mutlaka kendini belli eder. Tüm bu dış etkenlerden arınmış olan organik kurutulmuş meyveler tercih edilmelidir. 

Kuru Meyve Saklama 

Kuru meyvelerin serin ve de kapalı bir ortamda saklanması gerekmektedir. Soğuk iklimlere sahip yerlerde de kışın oda sıcaklığı yeterli olacaktır. Ağzı kapalı bir şekilde malzeme dolabından muhafaza edilmelidir. Sıcak iklime sahip yerlerde ve yazın bu durum değişiklik gösterir. Oda sıcaklığı yüksek gelebilir, sonrasında hurma ve benzeri ürünlerde kurtlanma olabilir. Bu durumda da dondurulmuş kurutulmuş meyveleri seçmek gerekir. Buzlukta saklanan kuru meyveler uzun ömürlü olur ve daha hijyeniktir.

Yemek ya da tatlıların içine donmuş bir biçimde koyuldukları zaman da pişme esnasında hiçbir şey kaybetmezler ve lezzetlerini korurlar. Ara öğün şeklinde tüketilmek istendiği zaman da birkaç saat önce oda sıcaklığına çıkarılmaları yeterli olacaktır. Kendiliğinden çözülen kuru meyveler sağlıklı bir şekilde ısınır. Organik olan kuru meyveleri bu yöntemlerle muhafaza etmek çok uygun olmaktadır. 

Kuru Meyve Fiyatları

Genel olarak; kuru meyve fiyatları satılan ürünün çeşidine, gramajına ve de içeriğine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Satın alacağınız ürün çok kolay kurutulan ve yaş meyve iken de çok uygun fiyatlı bir ürün ise fiyatı daha uygun olmaktadır. Kuru meyve satın alırken; kuru meyve fiyatları konusundan daha çok damak tadınıza uygun olan çeşitleri dikkate almalısınız.

Genel olarak bakıldığı zamandan piyasada bulunan kuru meyvelerin ortalama bir fiyatta satışının yapıldığı gözlemlenir. Bu bakımdan, kuru meyve fiyatları değişimi ürünlerin içeriğine ve de cinsine göre olmaktadır. Kişi hangi meyveyi seviyorsa, o meyvenin kurutulmuş şeklini tercih etmelidir.
Kuru meyve çeşitleri, içerisinde çok yüksek enerji barındırdığından yoğun bir şekilde tercih edilir.

Çocukların sağlıklı bir biçimde büyümesinde enerjisi yüksek besinlerin rolü çok fazladır. Buna bağlı olarak; çocuklar arasında kuru meyve tüketimi mutlaka alışkanlık haline getirilmeli ve çok özenli bir şekilde, hava almayacak biçimde paketlenmiş ürünler tercih edilmelidir. 

Kuru Meyve Alırken Önemli Noktalar

Öncel satın alınacak olan kuru meyvenin ambalajı incelemelidir. Bu inceleme size; kuru meyvenin içeriğinde yer alan ürünleri, meyvenin üretim şekli ve lezzeti hakkında bilgiler verir. Güneşin doğal ışınları ile kurutulan meyveler; son derece lezzetli ve vitamin açısından da zengindir. Kurutma aşamasında yağ veya şeker kullanılmamış ürünler tercih etmelidir.

Kuru meyve satın alırken nem oranı en düşük olan ürünü tercih etmelisiniz. Çünkü nem oranı düşük olan kuru meyvelerin fiyatlarının cazip ve kullanım süreleri de uzundur. Kuru meyve satın alırken kurutma yöntemi de dikkate alınmalıdır. En sağlıklı ve yaygın olan kurutma şekli güneş altında ve de vakumlu kurutmadır. Güneş altında kurutma tekniği doğal ve sağlıklıdır. Vakumla yapılan kurutma tekniği de kuru meyvelerin kurtlanma ve bozulma riskini en aza indirmektedir.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.