Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

3.png (728 KB)

Kahve

Kahve

Kahve

16. yüzyıldan beri tüketilmekte olan Türk kahvesi Türk - İslam kültüründe ve geleneklerinde önemli bir yer tutar. Türk kahvesi, bakkallardan, süper marketlerden ve kuruyemişçilerden satın alınabilir. Bunun dışında sadece kahve satan kahve dükkanları da mevcuttur. Türk kahvesi fiyatları ise satın alınan yere, kahvenin miktarına ve markasına göre farklılık göstermektedir. 

Türk Kahvesi Çeşitleri 

En fazla tercih edilen ürünlerin başında taze çekilmiş ve orta kavrulmuş Türk kahvesi gelir. Bunun dışında, damla sakızlı Türk kahvesi de son yıllarda en çok tüketilen kahvelerin başında gelmektedir. Kendine özgü bir aroması olan damla sakızlı Türk kahvesi 100, 200 ve 500 gramlık paketlerde satışa çıkarılıyor. Bu kahvelerin en önemli özelliği sadece Brezilya'da ve Suudi Arabistan'da bulunan Arabica çekirdeklerinden üretilmesidir. 

Tıpkı çözülebilir kahveler gibi Türk kahvesi de günümüzde tekli paketler halinde satılmaktadır. Paket kahveler daha kolay ve hızlı bir şekilde hazırlandığı için otobüslerde ve iş yerlerinde de fazlasıyla tercih ediliyor. Bir diğer seçenek ise çok kavrulmuş Türk kahvesidir. Bu kahveler 4'lü, 8'li ve 12'li paketlerde satın alınabilir. 

Günümüzde yediden yetmişe herkesin tükettiği kahvelerden bir diğeri dibek kahvesidir. Menengiç kahvesi adıyla da bilinen bu kahveler 7 özel karışımdan oluşur. 7 özel karışımın içinde, kemik erimesine iyi gelen keçiboynuzu ve menengiç yer alır. Bunun dışında kakao, salep, zahrep ve krema da sadece dibek kahvesinde bulunan özel lezzetlerdir. 

Bunun dışında halk arasında mırra, yandan çarklı ve kül kahvesi isimleriyle bilinen Türk kahvesi çeşitleri de mevcuttur. Bu kahvelerden bazıları şekersiz tüketilirken bazılarının içinde özel kremalar vardır. 

Türk Kahvesi Satın Alma Seçenekleri 

Kahve dükkanları, kuruyemişçiler ve marketler dışında online mağazalardan da Türk kahvesi satın almak mümkündür. Kahveler, markasına, fiyat aralığına ve miktarına göre filtreleme yapılarak listelenebilir. Listedeki Türk kahvesi fiyatları karşılaştırılıp en uygun seçenekler arasından tercih yapılabilir. Satın alınmak istenen ürünler sepete eklendikten sonra sipariş edilebilir. Teneke kutularda ve ambalajlarda satışa çıkarılan kahveleri telefonla sipariş etmek de mümkündür. 

Türk Kahvesi Fiyatları 

100 gramlık Türk kahvesi fiyatları her bütçeye uygundur. Hem markaya hem de kahve çekirdeğine göre Türk kahvesi fiyatları değişebilir. Bunun dışında kampanyalı ürünlerde ile %25 arasında değişen indirim fırsatları mevcuttur. Alıcılar Türk kahvesi fiyatları ve markaları arasında kıyaslama yaparak alışverişlerini kısa sürede tamamlayabilir. 

Türk Kahvesi Ne Zaman İçilmeli? 

Türk kahvesinin günün hangi saatlerinde içilmesi gerektiği, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Türk kahvesi faydaları hakkında açıklama yapan uzmanlara göre kahve sabahları aç karnına içilmemeli. Akşam yemeğinden sonra ve uyumadan önce Türk kahvesi içmek de sindirim güçlüğüne ve mide ağrısına yol açabilir.

Günde Kaç Fincan Türk Kahvesi İçilmeli? 

Beslenme uzmanlarına ve doktorlara göre, biri sabah biri akşam olmak üzere günde iki tane Türk kahvesi içilebilir. Türk kahvesi faydaları hakkında araştırma yapan uzmanlara göre, günde iki taneden fazla Türk kahvesi içmenin gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarını tetikleyebilir. 

Çok fazla kahve tüketmek aritmi ve taşikardi gibi kalp ritim bozukluklarına ve yüksek tansiyona da yol açabilir. Bu nedenle, diğer içecekler gibi Türk kahvesinin de kontrollü tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Obezite riskine karşı kahvenin şekersiz ya da az şekerli tüketilmesi de öneriliyor. Bunun dışında her gün Türk kahvesi içmenin hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. 

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? 

1- Doğal Bir Ağrı Kesici 

Tok karnına Türk kahvesi içmek, baş ağrısının geçmesine yardımcı oluyor. Özellikle kronik migren hastası olan kişiler, günde 1 ya da 2 fincan Türk kahvesi içebilir. 

2- Enerji Verir 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücut direncini arttırmak ve enerji vermek de Türk kahvesi faydaları arasında yer alıyor.

3- Kilo Verilmesine Yardımcı Olur: 

Türk kahvesi, bağırsakların ve sindirim sisteminin çok daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu da tüketilen yemeklerin sindirimini kolaylaştırır. Metabolizmanın da daha hızlı çalışmasını sağlayan Türk kahvesi, kilo verilmesine yardımcı olur. Özellikle diyette olan kişilerin şekersiz Türk kahvesi içmeleri önerilmektedir. Kahvenin yanında ise şeker oranı az, kakao oranı yüksek olan bitter tüketilebilir. 

4- Alzheimerı Önler: 

Birmingham Üniversitesi ve Anglia Ruskin Üniversitesinde yapılan araştırmalarda Türk kahvesinin Alzheimer'ı önlediği ortaya çıktı. Türk kahvesi faydaları hakkında detaylı araştırmalar yapan bilim insanları, kafeinin zihinsel gelişim sürecine olumlu etkilediği yönünde görüş bildirdi. 

Türk Kahvesinin Diğer Faydaları 

1- Hafızayı Güçlendirir: 

Türk kahvesinin hafızayı güçlendirdiği ve unutkanlığa iyi geldiği, bilimsel olarak ispatlanmıştır. 

2- Odaklanmayı Arttırır: 

Taze çekilmiş, orta ya da çok kavrulmuş Türk kahvesi, beyin sağlığına da iyi gelir. Odaklanma problemi olan kişiler düzenli aralıklarla kahve tüketmelidir. 

3- Kalp Sağlığına İyi Gelir: 

Türk kahvesi çok fazla tüketilmediği takdirde kalp sağlığına da iyi gelir. İçerisinde yer alan antioksidan sayesinde Türk kahvesi, kalp krizi riskini %50 azaltır. 

4- Enfeksiyonu Azaltır: 

Günde 1 fincan Türk kahvesi içmek bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklara karşı koruyor. 

5- Yağları Eritir: 

Günde en az 1 fincan Türk kahvesi içmek obeziteye neden olan yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Bu nedenle yemekten 1 - 1.5 saat sonra Türk kahvesi içilmesi tavsiye edilmektedir. 

6- Kemikleri Güçlendirir: 

 Kemikleri güçlendirmek de Türk kahvesi faydaları arasında yer alıyor. Türk kahvesinin içinde bulunan manganez ve pantotenik asit gibi mineraller kemik gelişimini destekler niteliktedir. 

Türk Kahvesinin Tarihçesi 

Türk kahvesinin tarihi 16. yüzyıla uzanmaktadır. İlk kez Umman'da ve Yemen'de yapılan Türk kahvesi 1543 yılında, o dönem Yemen valiliği yapan Özdemir Paşa tarafından İstanbul'a getirtilmiştir. Günümüzde kahvehane ve kıraathane isimleriyle bilinen yerler ise 17. asrın ilk yıllarında açılmıştır. Kahve Yemen'e ve diğer Arap ülkelerine özgü bir içecek olsa da ilk kez Türkler tarafından cezveyle kısık ateşte pişirilmiştir. Kahveyi pişirme teknikleri Türklere özgü olduğu için zamanla Türk kahvesi olarak anılmıştır. 

Osmanlı döneminde birçok padişah kahveyi yasaklamıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biri insanların camiye gitmek yerine kahvehanede oturmalarıdır. Bir diğer neden ise kahvenin keyif veren bir içecek olmasıdır. Günümüzde ise Türk kahvesi çay ile birlikte en çok tüketilen içeceklerin başında gelir. 

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.