Toplam 10 ürün görüntüleniyor.
Sıralama seçin
Toplam 10 ürün görüntüleniyor.

Türk damak tadının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pestil, geleneksel yapılış yöntemleri sayesinde değişmeyen tadı ve görünümüyle sofralarda yer alır. Mevsiminde toplanmış meyve özlerinin çıkarılması ve kurutulması sonucu elde edilen pestiller, en tatlı kış hazırlıkları arasında yer alır.

Kurutulmuş meyve ezmesi ya da kurulmuş meyve özü olarak da tanımlanan pestil, yüksek besin değeri ve enfes tadı ile geçmişten günümüze devam eden geleneksel ürünlerden biridir. Yediden yetmişe hemen hemen herkesin damak tadına hitap eden bu ürünler, kullanılan meyveye göre farklı çeşitlerde sunulur. En bilinen çeşitleri dut, kayısı ve üzüm pestilleridir. Sade çeşitlerinin yanı sıra fındık, ceviz, bal, çikolata ilaveleriyle lezzetine lezzet katılan pestiller, yediden yetmişe herkes tarafından sevilerek tüketilir.

Vitamin ve mineral açısından zengin içeriğiyle, soğuk kış günlerinin enerji deposu pestil, bu sayede vücuda pek çok fayda sağlar. A, D, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, çinko gibi mineraller barındıran pestiller, aynı zamanda yüksek oranda protein içerir. Meyve özlerinin doğal faydalı içeriklerinin yanı sıra fındık, ceviz gibi yağ yönünden zengin tohumların eklenmesi, ürünün protein, vitamin ve mineral açıdan zengin olmasını sağlar. Bu sayede tüketen kişilere zindelik ve canlılık vererek, zihinsel gelişime destek olur. Ayrıca yapımı sırasında eklenen bal, doğal glikoz salgısı ile beynin daha işlevsel çalışmasına destek verir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi doğrultusunda özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen pestiller, hücre ve doku yenilenmesinde de faydalıdır. Bu sayede, hastalıklara karşı daha dirençli olmaya yardımcı olan ürünler, içeriklerindeki selenyum minerali sayesinde antioksidan özellik göstererek, kansere karşı savunma mekanizmasını güçlendiren besin maddeleri arasında yer alır. Demir yönünden zengin olması sayesinde, kansızlık problemi yaşayan kişilerde kan hücrelerinin oluşumunu destekleyen pestil, demir eksikliğine bağlı sinir sistemi problemlerini de azaltmaya yardımcı olur.

Halktan Pazar pestil çeşitlerini özenle paketler; hızlı teslimat, tazelik ve uygun fiyatlarla sizlere sunar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.