Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

14.png (599 KB)

Yer Fıstığı

Yer Fıstığı

Yer Fıstığı Ve Çeşitleri


Besin değeri oldukça yüksek kuruyemiş ürünlerin uzmanlar tarafından sık sık tüketilmesi gerektiği söylenmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamadan geçtiği bilinmektedir. Kuruyemiş ürünleri ise vücudunuzun günlük ihtiyaçlarını karşılayacak protein, lif ve karbonhidrat içerikleri yeterince karşılamaktadır. Özellikle yer fıstığı kuruyemişlerinde bu değerler çok daha zengin olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Yer fıstığı tüketimi bugün dünyada en çok tüketilen kuruyemiş ürünlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu kadar fazla tüketilmesinin başlıca sebepleri ise; Farklı pek çok kültürlerin mutfağında yer alması ve çok sevilen atıştırmalık yiyeceklerden biri olmasıdır. Genelde yer fıstığı tüketiminde iki çeşit  ürünler dikkat çekmektedir. Biri tuzsuz çiğ fıstık diğeri ise kavrulmuş fıstıklar. Halktan Pazar ayrıcalığı ile sunulan kabuklu yer fıstığı uzun süre tazeliğini koruyan besleyici taze besinler olarak bulunmaktadır. Kavrulmuş fıstıklara göre daha sağlıklı ve faydalı bir seçenektir.

Yer Fıstığı

Yer Fıstığı tüm dünyada beğenilerek tüketilen kuruyemiş ürünlerdir. Ülkemizde yetiştirilen kabuklu yer fıstığı 20'den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin ön koşullarını sağlayan zengin içerikli atıştırmalık yiyecektir. Ülkemizde yıllardır gerek yemeklerde gerekse de atıştırmalık olarak tüketilir. Osmanlı mutfağından Türk mutfağına kadar uzanan köklü bir geçmişi vardır. Ayrıca eski çağlarda çeşitli medeniyetler de yer fıstığını yemeklerde ve ikramlarda tüketmiştir. 

Yer fıstığı ürünlerinde genelde tüketim amacına göre iki farklı çeşit karşımıza çıkmaktadır. Topraktan gelen kabuklu yer fıstığı tuzsuz ve taze fıstıklar ve imalathanelerde kavrulmuş yer fıstıkları. Her iki çeşidin de yer fıstığı fiyatları tüketim için gayet uygun seçeneklerde bulunmaktadır. Ancak kabuklu yer fıstığı uzun süre tazeliğini koruyabilmektedir. Kavrulmuş fıstıklarda tazeliğin belirli bir süre korunduğu görülmektedir. Bu nedenle kabuklu yer fıstığı tüketimi daha fazla olarak dikkat çekmektedir. Halktan Pazar güvencesiyle sunulan bu ürünler taze vakumlu paketlerle sizlere sunulmaktadır. Bu sayede ürünler tazeliğini ilk günkü gibi korur ve uzun süre zarar görmez.

Yer Fıstığının Türk Mutfağındaki Yeri

Yer fıstıkların Türk mutfağında beğenilen ve bol bol tüketilen ürünler olduğu görülmektedir. Beğenilen lezzetleri ile kuruyemiş çeşitleri yemeklerin yanında veya içerisinde tüketilir. Farklı yörelerde pilav üzerine konarak tüketilen fıstıklar, et ve tavuk yemeklerinin yanında da sık sık tüketilmektedir. Halihazırda besleyici olan yemeklere dahil olduğunda besleyiciliği daha da artmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yöresel yemeklerde kullanılan fıstıklar aynı zamanda tatlı yemeklerin kullanımında da tercih edilmektedir.  Yer fıstıklı baklava, kek ve sandviç örnekler tatlı ve ana yemeklerden bazılarıdır.

Yer Fıstığı Çeşitleri Nelerdir?

Yer fıstıkları genellikle tüketim amacına göre iki farklı çeşide ayrılır. Eğer tuzsuz çiğ yer fıstığı tüketmek istiyorsanız kabuklu yer fıstığı bulunur. Veya tuzlu kavrulmuş fıstıklar bulunur. Tüketeceğiniz yer fıstığının çeşidine göre de yer fıstığı fiyatları değişiklik göstermektedir. Sadece atıştırmalık veya yemeklerde tüketilmeyen yer fıstıkları, diyet programlarına da dahil olan bir kuruyemiştir. İçerdiği besin içerikleri bakımından fit bir vücuda sahip olmak isteyenler için de tercih edilmektedir. Özellikle kabuklu olan yer fıstıkları tuz içermediğinden uzman tavsiyelerinde daha sık yer verilir.

Kabuklu Yer Fıstığı(Çiğ Fıstık)  ve Kavrulmuş Yer Fıstığı 

Kabuklu yer fıstığı bazı yörelerde çiğ fıstık adı ile tanınır. Genelde yemeklerde devamlı olarak tüketilen kuruyemişlerdir. Ancak atıştırmalık olarak tüketimi de oldukça yaygındır. Özellikle tuzsuz yer fıstığı tüketmek isteyenler kavrulmuş fıstığın yerine kabuklu yer fıstığı tüketmektedir. Hem daha sağlıklı hem de daha uzun süre taze kalabilen ürünler olmaktadır. Kavrulmuş yer fıstığı çeşitli işlemlerden geçer ve bu işlemler besin içeriklerinde değişikliklere yol açar. Kavrulmadan önceki besin değerleri aynı kalmaz.

Uzman ve diyetisyenler tarafından devamlı tavsiye edilen kabuklu yer fıstığı taze tüketilmeli ve mutlaka ara öğünlere dahil edilmelidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük içerikleri bir avuç yer fıstığı ile karşılamanız mümkündür. Bu nedenle diyetisyenler tarafından hazırlanan programlarda yer fıstığı tüketimine sık sık yer verilir.

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Lezzeti nedeniyle çok fazla tüketilen bu ürünlerin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde protein, lif ve karbonhidrat ögeler dikkat çekerken; Vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin içeriklere de sahip. Bu nedenle faydaları da oldukça fazladır. Tüketen bireylerde kötü kolesterol seviyesini düşürür ve kan dolaşımını hızlandırır. Kan şekeri seviyesinin dengelenmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle diyabetik rahatsızlıklara karşı tedavi gücü bulunduğu savunulmaktadır. Cilt sağlığını korur ve cildi genç tutar. Gergin bir cilde sahip olmak isteyenler için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda kolon ve mide kanserine karşı da etkili bir mücadele verir. İçerdiği Omega 3 yağları nedeniyle de saç dökülmelerine ve kırıklıklarına karşı oldukça etkilidir.

Yer Fıstığı Besin Değerleri

Günlük olarak tüketilen bir avuç yer fıstığı cilt ve vücut sağlığı korumada yardımcı besinlerdir. Uzmanların önerdiği şekilde tüketildiği zamanlarda vücudun direncini sağladığı ve bağışıklık sistemine fayda sağladığı da görülmektedir. Yapılan araştırmalarda bir avuç yer fıstığında(ortalama 100gr'a tekabül eden) bulunan besin içerikleri ise; 11 gr proteini, 10 gr karbonhidratı, 4 gr lifi ve 300 gr potasyumu karşılamaktadır. Ayrıca günlük ihtiyacı karşılayan demir ve sodyum içeriklerine de sahiptir.

Yer Fıstığı Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuruyemiş ürünlerin geneli bolca yağ ve şeker içeren besinler olmaktadır. Dengeli tüketimi ihtiyaç duyulan besinlerin sağlanmasında oldukça faydalıdır. Yer fıstıkları da yağ ve şeker oranı yeterince yüksek besinlerdir. Dengeli tüketilmezse kilo almalara ve sivilce oluşumlarına sebep olabilir. Bu nedenle günlük ihtiyaçları karşılayacak şekilde tüketmenizde fayda var. Kavrulmuş fıstıklarda kabuklu yer fıstığına oranla yağ içeriği daha fazla bulunur. Bazı besin içerikleri kavrulma esnasında yağa dönüşmektedir. Bu durumsa yer fıstığının içeriğinde yağ oranının artmasına neden olur. Sağlığınızı koruyabilmek adına kavrulmuş yerine kabuklu yer fıstığı tüketmeye dikkat etmelisiniz. 

Yer Fıstığı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yer fıstığı satın alımlarında bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer satın alacağınız yer fıstığı taze olursa sağlığınızı tehdit edecek herhangi bir riski bulunmaz. Ancak dikkatsiz satın alınacak bu ürünlerde kullanımı tehlikeli olabilir. Kategorimizde yer alan bu ürünleri güvenle satın alarak tüketebilin diye taze ürünlere yer verdiğimiz konusunda garantiyi sunuyoruz. Satın aldığınız zaman özel paketlerde siparişiniz teslim edilir. Bu paketler ürünlerin tazeliğini koruyacak en iyi şekilde tasarlanmıştır. 

Yer fıstığı satın alırken tazelik kadar fiyat unsuru da önemli olmaktadır. Piyasada uygun olmayan fiyat politikaları izleyen pek çok kuruyemiş marketler bulunur. Firmamız bu konuda temsili olmayı amaçladığından yer fıstığı fiyatları oldukça uygundur.

Yer Fıstığı Fiyatları 

Yer fıstığı fiyatları normalde gramaj cinsinden veya paket olarak sunulmaktadır. Satın alacağınız fıstıklarda gramaja dikkat ederek fiyatları inceleyebilirsiniz. Kabuklu yer fıstığı ürünlerinin fiyatları kavrulmuş fıstıklara nazaran daha azdır. Bu durum insanları kavrulmuş yerine kabuklu fıstık kullanımına sevk edebilmektedir. Daha ucuz olması ve daha sağlık olması nedeniyle son zamanlarda daha fazla tercih edilmektedir.

Yer Fıstığı Siparişi

Sipariş vereceğiniz kabuklu yer fıstığı gramaj cinsinden yer almaktadır. Satın alımdan sonra sipariş detaylarınızı belirterek işlemleri tamamlamanız gerekir. Kısa sürede özel vakumlu paketle adresinizi siparişiniz teslim edilir. HalktanPazar garantisiyle sunulan bu ürünlerin her aşamasında en iyi hizmet hedef alınmaktadır.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.