Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

13.png (451 KB)

Badem

Badem


Kuruyemişler, ağaçların tohumlarından oluşan kabuklu veya kabuksuz Aynı zamanda insan sağlığına oldukça faydaları olan yiyecek türleridir. Genellikle çiğ veya kavrularak yenebilen kuruyemiş yiyecekler gün içerisinde atıştırmalıklar olarak ifade edilmektedir. 

Badem Nedir?

Badem, gülgiller ailesinden olarak tanımlanan ve meyvesi yenebilen küçük bir ağaç çeşidi olarak ifade edilmektedir. Badem bu ağacın yetiştirdiği meyve türüdür. Şeftali meyvesinin ve kayısının çekirdek içlerinde de badem meyvesi yer almaktadır. Şeftali ile birlikte Prunus cinsinin diğer üyelerinin aksine meyve tatlı, etli dış çevreye sahip değildir. Tam tersi sert, kabuksu ve bademi içerisinde saklayan sert dış sarmalı bulunmaktadır.

Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz iklimi idealdir. En uygun badem yetiştiriciliği iklimi olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple güney illerinde badem yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaktadır. Badem kış aylarında özellikle nemli ve rüzgarlı havayı sevmemektedir. Ayrıca kışın donma riskine karşılık önlem mutlaka alınmalıdır. Kış mevsiminin sert geçmesi badem yetiştiriciliğini önlem alınması halinde ideal mevsim olarak kabul edilmektedir.

Badem Faydaları Nelerdir?

Badem kuruyemiş çeşidi olarak bilinse de aslında meyvenin kalın kabuğunun içerisinde yer alan beyaz renkte ve orta sertlikte olan bir türüdür. Badem faydaları vardır. Özellikle kilo vermek isteyen kişilerin vaz geçilmez sağlıklı atıştırmalıklar sınıfında yer almaktadır.

Badem faydalarına detaylarıyla bakılacak olursa;

-Folik asit özellikle hamile kadınların ihtiyacı olan vitaminlerdir. Özellikle bebeğin anne karnında gelişmesi ve beslenmesinde önemli rol oynamaktadır. Sağlık açısından alınan vitaminler aslında doğal besin kaynaklarından da karşılanabilmektedir. Badem, folik asit açısından çok zengin kuruyemişler arasında yer almaktadır.

-Ayrıca badem faydaları içerisinde E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Yine vücudun ihtiyaç duyduğu, çinko, selenyum, bakırı özünde barındırmaktadır. Diğer bütün türleriyle karşılaştırıldığında besin değerleri ve faydalı özellikleri ön plana çıkan atıştırmalıkları arasında yer almaktadır. Bademden meydana gelen badem sütü ve badem yağı da cilt, beyin, bağırsak gibi birçok vücut bağışıklık sistemini korumaktadır.

Badem Hastalıkların Üzerindeki Etkisi Nelerdir?

-Badem özellikle stres kaynaklı hastalıklara karşı vücudun direncini ayakta tutmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürmektedir. badem faydaları Beyin özellikle çinko, magnezyum, e vitamini ve bu tip elementler ile beslenmektedir. Doğal besin kaynağı olan badem tek başına tüm bu mineral ve vitaminleri bünyesinde barındırmaktadır.

- İnsan vücudunun saat gibi işlemesi ve sağlıklı yaşam sürmek adına kalp ana yaşam kaynağı organların içerisinde başrollerden birini üstlenmektedir. Özellikle belirli yaş üstü itibaren ani kalp hastalıkları, kalp ritim bozuklukları veya kalp krizleri sıklıkla yaşanmaktadır. Kalp sağlığı, Doğal besin kaynaklarıyla korunabilmektedir. Badem kalp sağlığını koruyan besinler arasında yer almaktadır.

Badem Cilt Sağlığına Etkisi Nedir?

Badem ana kuruyemiş kaynağı olarak kullanılmaktadır. Cilt yüzeyinde badem sütü ile cildin nemlenmesi ve beslenmesi sağlamaktadır. Cilt yüzeyinin en fazla ihtiyaç duyduğu E vitaminidir. Badem içerisinde oldukça yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır. Bademlerin hijyen koşulları altında özel bir işlemden geçerek badem yağı, badem sütü veya badem kremleri elde edilmektedir. Bu tip doğal ürünlerin badem faydaları arasında cilt üzerinden kullanılması ile cildin sağlıklı olmasına pürüzsüz ve yumuşak bir cilt oluşumunda büyük rolü mevcuttur.

Badem Saç Üzerinde Etkisi Nedir?

Saç telleri gündelik yoğunluk, stres, uykusuzluk, saç boyası veya aşırı derecede fön cihazlarının kullanılmasıyla saç tellerinin kuruması, kopması ve farklı kozmetik ürünlerinin sıklıkla kullanılması ile saç pigmentlerinin gücünü kaybetmesi sebebiyle saç dökülmeleri yaşanmaktadır.

Badem, içerdiği E vitamini ve magnezyum gibi çok çeşitli vitaminler ile badem yağı üretilmekte ve bu badem yağının saçlara masaj yoluyla düzenli olarak kullanılması ile saç dipleri ve saç tellerinin sağlığına kavuşmasını ve canlılık vermesini sağlamaktadır.
Bu durumda badem faydaları sıralanacak olursa;

-Saç dökülmelerini yok etmektedir.
-Kırık saç tellerinin eski sağlıklı görünümüne çevirmesini sağlamaktadır.
-Saça canlı ve parlak bir görünüm kazandırmaktadır.
-Saçların daha sağlıklı ve gür bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.
- Saç derisinde yara ya da egzama gibi oluşan iltihaplanma saç pigmentlerinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. 
-Saç tellerinin parlak bir görünüme sahip olmakta ve nemlendirici etkisine sahiptir.

Badem yağı ve badem sütü hafta iki kez temiz ve yıkanmış saçlara uygulanması halinde etkileri ortalama 4 hafta içerisinde etkisi görülmeye başlamaktadır.

Badem Kuruyemişi Diyet Üzerindeki Etkisi Nelerdir?

Kilo verme konusu kişiler için oldukça zorlu bir süreç olarak bilinmektedir. Diyetisyenlerin, zayıflamak isteyen kişilere hazırladıkları reçeteler arasında ara öğün olarak sıklıkla verdiği kuruyemiş türü badem olmaktadır. Bu bağlamda içerdikleri yoğun kalsiyum, magnezyum gibi mineral ve vitaminler sebebiyle diyet esnasında tok tutan besinler arasında yer almaktadır.

Badem Çeşitleri Nelerdir?

Badem çiğ bademi kavrulmuş badem, yeşil badem gibi birçok türü olan kuruyemiştir. Her bir çeşidinin insan sağlığına faydalı birçok etkisi bulunmaktadır. Türkiye de badem açısından en zengin ilçe Datça olarak bilinmektedir. Datça'nın iklim yapısı itibariyle çok değerli kuruyemişleri bulunmaktadır. Başlıca yerli badem çeşitlerine bakılacak olursa;

-Nurlu Badem.
-Sıra Badem.
-Diş bademi
-Ak Badem
-Karabağ Badem olmak üzere 5 yerli çeşit badem türleri bulunmaktadır.

Badem Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Badem içi fiyatları, mevsim farklılıkları, bademin kalitesine, marka piyasa özelliklere ve üretim çeşitlerine göre badem fiyatı değişkenlik göstermektedir. Badem fiyatı ortaya çıkmasında, üretim partileri yerli badem veya ithal badem üretimlerine göre de farklı fiyatlar söz konusu olmaktadır. Mevsimsel koşullar bu anlamda oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse, Datça badem üreten ilçeler arasındadır. Bu bağlamda arz talep koşulları da badem fiyatı değişkenlik göstermektedir. Badem kuruyemiş olarak badem kilosu en uygun kabuklu çeşitleridir. Yani badem fiyatı kabuksuz bademe göre daha uygundur. 


Badem Türlerine Nasıl Fiyatlandırma Yapılmaktadır?

Badem yetiştiriciliği oldukça zor ve zahmetli tarım türü olarak kabul edilmektedir. Bir yıllık badem ihtiyacı karşılanmasında o yıla özgü iklim değişiklikleri, mevsimsel şartlar, fidanların doğru dikilmesi ve aşılamasının uzman çiftçiler tarafından yapılması gibi birçok etken söz konusu olmaktadır. Bu bağlamda badem kilosu yıla özgü hasılat miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Badem değerli kuruyemiş kategorisinde değerlendirilmektedir. Hasat mevsiminde talebe ve ihtiyaçlar doğrultusunda etkin derecede karşılanamaması durumunda badem kilosu artış gösterebilmektedir.

Kabuklu badem ve badem içi karşılaştırması yapılması halinde ortalama 1 kg kabuklu badem içi yaklaşık 350-400 gr net iç badem çıkmaktadır. Bu sebeple kabuklu bademin kilosu, iç badem kilosu arasında fiyat farkları söz konusu olmaktadır. Badem fiyatları tarladan tüketiciye ulaşana kadar ortalama hareketli ve sabit maiyetler eklenerek kilo başına badem fiyatı belirlenmektedir. Değişken maliyetler içerisinde nakliye, taşıma, yakıt giderleri, sabit maliyetler içerisinde kiralar, elektrik su gibi giderler eklenmektedir.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.