baharat-1-min.jpg (115 KB)

Toplam 83 ürün görüntüleniyor.
Sıralama seçin
Toplam 83 ürün görüntüleniyor.

BAHARAT

Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın olarak adlandırılan baharat çeşitlerinden sadece birkaçı kendine has özellikleri ile farklı lezzetlere sahiptir. Bu 7 çeşit baharat, genellikle uygunluğuna göre her yemekte kullanılır. Bütün bu özellikleri ile beraber, sizler de yemeklerinizde farklılık yaratmak istiyorsanız, birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini sofralarınızda tercih ederek bunu sağlayabilirsiniz. Birbirinden Lezzetli Baharat Çeşitleri Baharatlar fiziksel yapısı, tadı, rengi ya da kullanım amacı gibi farklı alanlara göre çeşitli kategorilere ayrılır. Temel olarak toz, kurutulmuş ve tane olarak üç adet farklı fiziksel özelliğe göre baharat türlerinin ayrımı gerçekleşir. Dolayısıyla görüldüğü üzere baharat türleri çok çeşitli yapılarıyla ve birbirinden tamamen farklı nitelikleriyle sofraların baş tacı olmaya devam eder. Bütün bunlara ek olarak, bazı baharatlar ana sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulur. Sınıflandırma dışı baharatlara verilebilecek örnekler ise mavi haşhaş ya da zahter gibi baharatlardır. Bu baharatlar hem oldukça şifalı hem de özellikle tatlılarda damak tadınıza yeni bir soluk getirecek türden tatlardır. Kategori dışı kabul edilebilecek diğer baharatlar ise baharat karışımlarıdır.

Az miktarda dahi tüketilecek gıdaların içine girince aroma ve lezzet katan ürün türlerinin içerisinde alkoloidler ve eterik yağlar bulunur. Bundan dolayı da ürünler bakterisit bir etkiye sahiptir. Baharatın tarihi, bundan yıllar öncesinde ilk defa ateşle gıda pişirilen döneme kadar dayanır. Arkeologlar ortalama MÖ. 5000 yıllarında insanlar tarafından tüketilen gıdalara hem tat, hem de koku vermesi için aromatik bitkiler keşfedildiğini ve kullanıldığını bildirirler. Ürünlerin kullanım şekli ilk dönemlerde et ürünlerinin bozulmasını önlemek ve tüketilen gıdaların kötü kokmasına engel olmak için olmuştur. Günümüzde de gelişme gösteren teknoloji sayesinde tüketilecek olan taze gıdaların korunması amacıyla çok sayıda teknik kullanılır. Bu sebeple günümüzde bu ürünlerin koruma amacıyla kullanılması eski zamanlara göre biraz sınırlandırmıştır. Baharat denildiğinde insanların aklına farklı farklı seçenekler gelir. Limon tuzu karabiber, kimyon, pul biber ya da kekik en sık tüketilen seçeneklerin başında yer alır.

Halktan Pazar bağışıklığınızı güçlendirecek ve yemeklerinizin lezzetine lezzet katacak bu baharatları sizler için özenle paketliyor ve sizlere hızlı teslimat, uygun fiyat ve tazelik seçeneği ile sunuyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.