Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

9.png (609 KB)

Erik Kurusu

Erik Kurusu


Adı her anıldığı zaman iştahları açan rengi veya kokusu bir yaz havasını andıran meyve türüne denilmektedir. Bu tür erik kurusu genellikle yazın güneşin altında kurutularak her mevsim tüketilebilen bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Sağlıklı bir üründür. Taze meyvesi kadar lezzetli olabilen erik kurusu diyetlerde okula ya da işe giderken atıştırmalık olarak tüketilebilmektedir.

Doktor özellikle önermektedir. Birden çok faydası bulunan bu erik kurusu besin kaynağının insan vücuduna çok fazla yararlı olduğu görülmektedir. Günlük belli dozlarda tüketilen yararlı içerikler ile karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanında belirli dönemlerde üretim faaliyetleri geliştirilen erik kursu çeşitleri çok fazla yaygınlaşmaktadır.

Çeşit olarak bakıldığı takdirde açık ya da koyu renklerinin bulunduğu görülmektedir. Herhangi bir yan etkisi bulunmadığından dolayı her öğün tüketilebilme özelliğine sahip olmaktadır. Özellikle erik kursu çeşitleri bakımından koyu renkler daha fazla tüketilmektedir.

Olmuş ya da olmamış olarak ayrılan bu renk skalası insanlar tarafından fark edilmektedir. Genel itibariyle bakıldığı takdirde erik kurusu çeşitleri bünyesinde bol miktarda besin kaynağını barındırmaktadır. Vücuda da birçok yararı bulunmaktadır.

Erik Kurusu Faydaları Nelerdir?

Yılın belli başlı dönemlerinde birden fazla çeşitli ile erik sevenler ile buluşan meyve türü arasında bulunmaktadır. Meyvenin dış tarafı kuru bir şekilde tüketilmektedir. Bundan dolayı adı kuru meyve olarak geçebilmektedir. Güneş ışınının etkisiyle birlikte doğal bir yöntem ile kurutulan bu meyveler sağlık açısından olumlu etkiler sağlamaktadır.

Yapılan birçok araştırmaya göre meyvelerin özellikle zayıflamak isteyen kişilere çok fazla yardımcı olduğu bilinmektedir. Çoğunlukla erik kurusu türünden tercih miktarı artmaktadır. Kuru erikler tatlı ihtiyacını doğal bir yöntem ile karşılamaktadır. Sıklıkla Bahar veya yaz aylarında tüketilebilen kışın da sofralarda yerini alan ürünlerdir.

Sarı ya da siyah eriklerin kuru meyve işlemlerinden sonra günlük olarak ihtiyaçlara karşılık vermektedir. Ani kalp krizi risklerini önleyerek kalp ritimini düzenlemeyi sağlamaktadır. Bunun dışında ara öğünlerde açlık krizlerini dengelemektedir. Cansız ve kuru saçları ortadan kaldırarak saçları güçlendirmeyi sağlamaktadır.

İçinde barındırdığı liflisi yapılar sayesinde bağırsaklara çok iyi gelmektedir. Oldukça büyük enerji deposu olarak kullanılmaktadır. Fiyat performans açısından erik kurusu fiyatları yıllık olarak değişebilmektedir. Kabızlığa iyi gelen bu meyve zayıflama listelerinin başında yer almaktadır.

Erik Kurusu İçinde Bulunan Vitaminler?

Çoğunlukla A vitamin yönünden zengin olmaktadır. Bu da bu meyvenin göz sağlığı açısından kusursuz olduğunu göstermektedir. İçerdiği beta ve karoten sayesinde antioksidan etkiler yaratarak kanserli hücreler ile savaşmaktadır. Bunların dışında diş eti ile ilgili rahatsızlıkları gidermek amacıyla bünyesinde potasyum ve kalsiyum barındırmaktadır.

Kas ve eklemde oluşabilecek iltihapları yok etmek için ise B6 vitamini bakımından zengin olmaktadır. Birden çok vitamini ve minerali bünyesinde barındırarak ara öğünlerde açlık hissini bastırıp kolay bir şekilde zayıflama amaçlı da kullanılabilmektedir. İçerisinde bulundurduğu yüksek demir niteliği sayesinde vücuttaki demir eksikliklerini hızlı bir şekilde tedavi etmektedir.

Kalori oranı çok düşük olduğu için herhangi bir kilo aldırma işleminde kesinlikle bulunmamaktadır. Enerji verici özellikleri sayesinde gün boyunca kişinin zinde kalmasını sağlamaktadır. Sağlıksız beslenmeyi ortadan kaldıracak bir atıştırmalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudun belli bölgelerinde zaman zaman oluşan iltihapları erken bir şekilde yok etmektedir.

Erik Kurusu Nasıl Tüketilir?

Kişiler genellikle tüketimi yaparken ara öğünlerde ya da sabah kalktıklarında bu ürünleri yaklaşık olarak 4-5 adet atarak tüketmektedir. Fazlasını da atabilecek boyutlarda bulundurulmaktadır. Kesinlikle tüketildiği zamanlarda herhangi bir yan etki ya da sağlıksız sorunlar meydana gelmemektedir. Bundan kaynaklı kullanıcılar bu meyveleri tüketirken herhangi bir kararsızlığın etkisinde kalmamaktadır.

Özellikle hekimler meyvelerin çok faydası olduğunu bildiği için diyetlerde en baş listeye koymaktadır. Sağlıklı ve faydalı olan ürünlerden ve içeriklerden oluşturulmaktadır. Muhakkak erik kurusunun yanında su içilmesi gerekmektedir.

Bunun sebebi metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilmek olmaktadır. Yaklaşık olarak kalori miktarına bakıldığı takdirde 34 kaloriye sahip olduğu bilinmektedir. Yağ düzeyi minimum düzeyde tutulduğundan dolayı rahatlıkla tüketilmektedir.

Erik Kurusu Fiyatları

Fiyatlar için bir değerlendirme yapıldığı takdirde genellikle minimum düzeyde fiyatlandırması olduğu görülmektedir. Alındığı yer ve seçildiği mağaza çok önemli olmaktadır. Ürün ne kadar kaliteli olursa erik kurusu fiyatları o kadar yükselmektedir.

Bu ürünler kesinlikle taze tüketilmesi gereken ürünler arasında bulunmaktadır. İşte tam da bu yüzden erik kurusu fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu tamamen kullanıcının hangi mevsimde aldığı ve nereden aldığına göre iyi bir analiz yapıldıktan sonra en doğru yerden Bu ürünler alınmaktadır.

Erik Kurusunu Herkes Tüketebilir mi?

Vücuda yönelik herhangi bir zararı bulunmadığı için küçükten büyüğe birçok kişi rahatlıkla tüketmektedir. Düzenli aralıklar ile tüketilmesi büyük bir faydası bulunmaktadır. Sabah aç karnına ya da öğleden sonra tok karnına da tüketildiği zaman kilo vermeyi hızlandırdığı görülmektedir. İçinde barındırdığı maddeler sayesinde hücreleri yenileme özelliği taşımaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için de erik kurusu çeşitleri özellikle kış aylarının olmazsa olmazı ürünü haline gelmektedir. Sporla birlikte tüketildiği zaman içerisinde bulunan lif oranı çalışarak laksatif etkisi ile birlikte bağırsakları oldukça hızlı çalıştırmaktadır.

Erik Kurusu Nasıl Saklanmalıdır?

Burada bulunan erik kurularını saklanma koşulları serin ve gölge yerler olmalıdır. Sıcak olan alanlarda erken bozulma gibi riskler ile karşılaşabilmektedir. Genellikle güneş görmeyen bölgelerde ne kadar fazla saklanırsa o kadar uzun soluklu bir saklanma zamanı gerçekleştirilmektedir. Evlerde kavanozlarda ya da saklama poşetlerinin içinde muhafaza edilmektedir.

Bunlar sıkı bir şekilde kapatıldığından dolayı dışarı ya da içeri hava giriş çıkışı yaşanmamaktadır. Böylece daha uzun süre muhafazalık söz konusu olmaktadır. Islak olmayan bölgelerde saklanmasının sebepleri ise dışarıdan gelebilecek ıslaklığa maruz kalmaması olmaktadır.

Erik Kurusu Nereden Alınmaktadır?

Genellikle anahtarlardan ya da internet üzerinden online sipariş verilebilme özelliğine sahip olmaktadır. Ne kadar kaliteye önem verilirse tatları ve dokuları o kadar iyi olduğu görülmektedir. Bundan kaynaklı olabilecek hiçbir şekilde sıkıntı veya problem meydana gelmemektedir.

Bunun dışında erik kurusu ile ilgili yapılan araştırmalara göre hijyenik ve sağlıklı yerlerde saklanması gerekmektedir. Bundan dolayı erik kurusu çeşitleri olan ürünlerin ambalajı sağlam olan yerlerden alınması daha fazla tercih edilmektedir. Böylece kullanım ömrü oldukça fazla uzamaktadır.

Erik Kurusu Nelerde Kullanılır?

Çoğunlukla hoşaf yapımında çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Bunların dışında en çok kullanıldığı alanlar ise keklerin içerisine tat vermesi anlamında olmaktadır. Aynı zamanda pasta süsleme amaçlı kullanılabilmektedir. Kafeler veya restoran taze bölgelerde çok sık tercih edilmektedir. Evlerde genellikle aperitif ürünler olarak değerlendirilmektedir.

Erik Kurusu Nasıl Üretilmektedir?

Erikler toplandıktan sonra belli bölgelere götürülerek bekletilmektedir. Saklanacak olan bölgelere götürüldükten sonra ise burada örtülerin üzerine serilerek kurutulma işleminin sona ermesi beklenmektedir. İşlemler genellikle güneş ışığının altında yapılmaktadır. Bunun en büyük nedeni güneş ışığını eriği kurutma işleminin hızlı bir şekilde sağlanması olmaktadır. 

Kurutma işlemi kesinlikle sağlıklı ortamda sağlanması gerekmektedir. Ürünler kurutulurken ne kadar ortam sağlıklı olursa bakterilerden ve nemden o kadar arınmaktadır. İşlem bittikten sonra gerekli bölgelere götürülerek ambalajlama sürecine girilmektedir.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.