Toplam 31 ürün görüntüleniyor.
Sıralama seçin
Toplam 31 ürün görüntüleniyor.
Antep Fıstığı


Sofraların ve bir çok yemeğin yada tatlının baş kahramanı antep fıstığı olmaktadır. Kendine has lezzeti ve kokusuyla adeta herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Antep fıstığı sakız ağacı familyasından olan bir ağaçta yetişmektedir. Asıl kökeni Orta Doğu ve Orta Asya bölgesidir. Üretim alanları dünya genelinde en çok İran, ABD ve Çin üzerine yoğunlaşmıştır.

Ülkemizde ilk olarak Antep bölgesinde yetiştirilmeye başlanması nedeniyle Antep fıstığı olarak adlandırılmaktadır. Türkiye 'de ilk olarak Antep' te yapılan üretim daha sonrasında Siirt ve Antep bölgesindeki diğer illere dağılmıştır. Bir diğer adı ise şam fıstığı olarak bilinmektedir. İnce kabuklu ve yağlı bir ürün olarak kuruyemiş olarak geçmektedir.

Aynı zamanda tatlılar ağırlıklı olmak üzere tüm gastronomide kullanılmaktadır. Antep fıstığı genel olarak baklava ile özdeşlemiş olsa da neredeyse tüm tatlı çeşitlerinde süs olarak kullanılmaktadır. Ayrıca et ile güzel bir uyum sergilemesi nedeniyle yemeklerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Antep bölgesine özgü katmer ve Hatay bölgesine özgü künefede ise antep fıstığı oldukça sık kullanılmaktadır. 

Antep Fıstığı Genel Kullanım Alanları

Antep fıstığı bir ağaç meyvesi olarak meyve grubunda yer alan bir kuruyemiş türüdür. İçerisinde yer alan vitaminlerin zenginliği ve eşsiz kokusu nedeniyle de özellikle kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Asıl tüketim alanı yemek ve tatlıcılık alanlarında olsa da ilaç ve kozmetik alanında ve bazı hastalıkların tedavi sürecinde de kullanılmaktadır. 

Antep fıstığı bir E vitamini deposudur. E vitamini ise cilde en iyi gelen vitaminler arasında yer almaktadır. Bu sebeple kozmetik alanında cilt ürünlerinde antep fıstığı kullanılmaktadır. Ayrıca Antep fıstığı kabuklu ve kurutulmamış hali ile su içerisinde kaynatıldığında çıkan su mantar ve egzema gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Şeker önleyici özelliği nedeniyle doğal bir ürün olmasınında etkisiyle diyabet hastaları tarafından şeker dengeleyici olarak da tüketilmektedir. Ayrıca öksürük kesme, safra kesesi ağrıları, böbrek ağrıları gibi hastalıklara da iyi gelmektedir. Ayrıca Antep fıstığının kalp krizi riskini de en aza indirdiği bilinmektedir. Bu sebeplerden dolayı kullanım alanlarına göre antep fıstığı fiyatları değişiklik göstermektedir. 

Doğal Vitamin Deposu

Antep fıstığı eşsiz lezzeti ve kendisine has kokusu haricinde bolca vitamin bulunduran doğal bir besin kaynağıdır. Özellikle A ve B grubu vitaminler C ve E vitaminleri de bulundurmaktadır. Bu özelliği sayesinde iyi bir bağışıklık güçlendirici olarak bilinmektedir. Uzmanlar Antep fıstığı 250 gr olarak günlük tüketildiğinde oldukça yararlı olacağını belirtmektedir.  

Antep fıstığı 250 gr olarak her gün tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyacağı vitaminleri karşılamada yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan ya oranı nedeniyle belirtilen ölçülerden fazla kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Bu durumlarda vücutta yağ birikmesine neden olabilmektedir. Antep fıstığı fiyatları ise çeşidine ve gramajına göre değişiklik göstermektedir. 

Antep Fıstığının Cilde Faydaları

Antep fıstığı cilt bakımında oldukça sık kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller cildin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kabuğu ve çiğ hali kaynatıldığında oluşan suyu bir çok cilt hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Doğal bir besin olması ve vitamin bakımından zengin olması nedeniyle doğal cilt bakım ürünlerinin önemli bir maddesi olmaktadır.

İçerisinde bulunan E vitamini nedeniyle cilt bakımında oldukça faydalıdır. Taze olarak kaynatıldığında tonik olarak cilde uygulanmaktadır. Ayrıca kabuğunda bulunan yağ sayesinde önemli cilt hastalıklarına karşı korumaktadır. Ayrıca güneşin zararlı etkinlerinden de koruma özelliği bulunmaktadır. İçerisinde bulunan toksin önleyici maddeler sayesinde canlı ve parlak bir cilde kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Antep fıstığı 250 gr olarak günlük tüketerek canlı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca antep fıstığı 500 gr paketlerimiz ile ailenizin günlük tüketimine de yeterli olacaktır. 

Antep Fıstığı İle Doğal Sağlık

İnsan vücudunun sağlıklı olabilmesi için vitamin, mineral ve faydalı yağlara ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle meyveler bu ihtiyaç kolay bir şekilde karşılanmaktadır. Antep fıstığı 250 gr paketi içerisinde bulunan ürün ile günlük vitamin, mineral,yağ ve protein miktarı karşılanmaktadır. Özellikle protein ve yararlı yağ bakımından zengin olması sporcular tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda içerisindeki faydalı yağlar sayesinde enerji veren bir özelliği de bulunmaktadır. 

Antep fıstığı 500 gr ve 250 gr şeklinde ve farklı gramajlarda kolayca bulunabilmektedir. Aynı zamanda sizler için toz antep fıstığı, kabuklu ve kabuksuz antep fıstığı gibi çeşitlerimiz de bulunmaktadır. Doğal bir antioksidan özelliğinin bulunması bir çok hastalığın tedavisinde de yardımcı olmaktadır. Ayrıca antep fıstığı protein ve fosfor bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.

Umanlar antep fıstığı 250 gr olarak günlük tüketildiğinde vücudun fosfor, lif ve protein ihtiyacının karşılandığını bilimsel olarak ispatlamıştır. Ayrıca antep fıstığı üzerinde yapılan çalışmalar afrodizyak etkisinin oldukça yüksek olduğunu belirtmektedir. Bu etki sayesinde de erkeklerde cinsel gücü artırıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Antep fıstığı 500 gr paket seçenekleri ile kabuklu, kabuksuz bütün ve toz olarak sipariş verebilirsiniz. Antep fıstığı fiyatları en uygun seçenekler ile sizlere sunulmaktadır. 

Tatlıların Baş Kahramanı Antep Fıstığı

Antep fıstığının gastronomide en çok kullanıldığı alan şüphesiz ki tatlı çeşitleri olmaktadır. Özellikle Antep fıstığı denildiğinde ilk akla gelen tatlı baklava olmaktadır. İnce açılmış kat kat yufka arasına antep fıstığı 500 gr toz olarak konulduğunda müthiş bir lezzet vermektedir. Baklavalık antep fıstığı fiyatları olarak en uygun seçenekleri sitemizde sizlere sunulmaktadır. 

Ayrıca antep fıstığı denilince ilk akla çikolata ürünleri gelmektedir. Çikolatalı pasta, puding ve çikolatalarda antep fıstığı ayrı bir lezzet vermektedir. Ayrıca kek, puding, kurabiye gibi farklı lezzetlerde hazırlanabilmektedir. Antep fıstığı ayrıca soğuk baklava, katmer ve künefe gibi tatlılarda da kullanılmaktadır. Hatta sadece fıstık ile yapılan özel sarma tatlılarda bulunmaktadır.

Yemeklerin Lezzet Sırrı Antep Fıstığı

Antep fıstığı denilince akla tatlı çeşitleri gelse de bir çok farklı yemeğin yapımında da antep fıstığı kullanılmaktadır. Uluslararası mutfaklarda da bir çok yemekte antep fıstığının kullanıldığı görülmektedir. Özellikle fıstık ile et ürünleri bir birine çok yakışmaktadır. Bunlarda ilki kuzu pirzoladır. Kuzu pirzolayı pişirdikten sonra antep fıstığı 500 gr toz paketle kapladığınız da  müthiş bir lezzet ortaya çıkacaktır.

Diyetlerin ve sağlıklı beslenmenin baş aktörlerinden biriside salatalardır. Ayrıca yemeklerin tamamlayıcısı da olmaktadır. Antep fıstıklı salata ile müthiş bir beslenme şöleni yaşayabilirsiniz. Yada fıstıklı tavuk sarma ile bol proteinli ve eşsiz lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz. Hafif ama lezzetli bir çorba arıyorsanız mutlaka fıstıklı çorbayı denemelisiniz. Canınız farklı bir sos eşliğinde makarna çektiyse pesto soslu fıstıklı makarna tamda size göre olacaktır. Tüm bu yemekler için ihtiyacınız olacak fıstık çeşitlerini bizden bulabilirsiniz.

Antep Fıstığı Nasıl Üretilir?

Gün geçtikçe doğal ve organik olarak üretilen besinlere olan ilgi artmaktadır. En sağlık beslenme şekli doğal besinlerle yapılanı olmaktadır. Antep fıstığı da bu konuda en önemli ürünlerden birisidir. Doğal olarak dünya genelinde sadece belli iklimlerde ve uyun şartlarda yetiştirilmektedir. Sakız ağacı ailesinden olan fıstık ağacı ortalama 8 - 10 yıl arasında meyve verecek olgunluğa gelmektedir. Bakımı ve toplanması ise oldukça zahmetli olan bir üründür.

Fıstık ağaçları oldukça narin yapılara sahiptir. Bu sebeple hasat aşamasında mümkün olduğunca ağaçlara zarar vermeden toplama işlemi yapılmaktadır. Dünya genelinden en fazla ABD, İran, Çin ve Türkiye 'de üretilmektedir. Ülkemizde Antep şehri ile özdeşleşse de en çok üretimi Şanlı Urfa bölgesinde olmaktadır. Ayrıca Antep fıstığı iklim olarak uygun olduğu için en çok güney doğu anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. 

  Antep Fıstığı Çeşitleri

Antep fıstığı hem üretim şekli hemde kullanım alanı olarak bir çok farklı çeşide sahiptir. Ülkemizde üretimi yapılan antep fıstıkları içerisinde 4 farklı grup bulunmaktadır. Bunlar Antep, Siirt, Şam ve İran fıstığıdır. Her türün tat, koku, boyut ve özellik olarak farklı yönleri de bulunmaktadır. Özellikle en çok üretimi yapılan türü İran fıstığıdır. İran fıstığı hem boyut olarak diğerlerinden büyük hem de yağ oranı olarak diğer çeşitlerinden daha azdır.

Antep fıstığının kullanım alanlarına göre de farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yemeklerde kullanmak için bütün ,kavrulmuş çiğ ve toz çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca çatlı ve kek gibi alanlarda kullanmak için fıstık ezmesi şeklinde de tüketiciye ulaştırılmaktadır. En çok baklava da kullanılan antep fıstığı baklava için iri çekilmiş olarak ve üst süslemesi için ise toz olarak tüketiciye sunulmaktadır. 

Antep Fıstığı Fiyatları

Antep fıstığının hem tıbbi alanda hem günlük tüketimde hemde  gastronomide olmak üzere birden fazla kullanım alanı bulunmaktadır. Ayrıca tüm bu alanlarda ise farklı çeşitleri kullanılmaktadır. Örneğin kozmetik ve ilaç sanayisinde özellikle çiğ hali ve kabuğu kullanılmaktadır. Cilt hastalıkları için taze hali kaynatılarak kullanılmaktadır. 

Antep fıstığı en fazla ise kuruyemiş ve yemeklerde kullanılmaktadır. Genellikle bu çeşitleri kavrulmuş ve özel paketlenmiş şekilde tüketiciye ulaştırılmaktadır. Antep fıstığı fiyatları kabuklu,kabuksuz,toz olmak üzere ve Antep, Siirt, Şam ve İran fıstığı olarak ayrılmaktadır. En fazla çeşit ve en uygun fiyatlar ise sitemizde sizleri beklemektedir. 

Antep Fıstığı Nasıl Tüketilmelidir. 

Antep fıstığı içerisinde oldukça zengin ve besleyici maddeler bulundurmaktadır. Özellikle vitamin, mineral, protein ve yağ bakımından zengin bir üründür. Bir çok konuda faydaları bulunmaktadır. Bazı cilt hastalıklarına çiğ ve kaynatılmış şekilde bazı hastalıklarda direk olarak tüketilmesi önerilmektedir. Ancak bir çok üründe olduğu gibi fıstık tüketiminde de dikkatli olmak gerekmektedir. 

Özellikle içerisinde bulunan yağ oranına dikkat etmek gerekmektedir. Aşırı tüketilmesi durumunda vücutta yağ depolanacağını için  bu da başta kilo problemi olmak üzere bir çok probleme yol açabilmektedir. Bu sebeple uzmanlar günde bir avuçtan fazla fıstık tüketimini önermemektedir.

Antep fıstığı insanlığın en eski besin kaynaklarından birisidir. Mö. 6750 yılına dayan geçmişi ile antep fıstığı her zaman insana yararlı bir etki sunmuştur. Bu eşsiz lezzet ise geçmişi kadar uzak değil sadece bir tık ötenizde yer almaktadır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.