Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

3.png (535 KB)

Kara Biber

Kara Biber


Karabiber, Piper nigrum asmasının küçük kurutulmuş meyvelerinden elde edilir. Biber adı, uzun biberin Sanskritçe adı olan pippali'den türetilmiştir. Bu kelime Yunanca peperi ve Latince kavalcıya anlamlarına gelir. Karabiberler aslında Piperaceae familyasından çiçekli bir asmanın meyveleridir.

Meyveler, ince bir kabuk, çok az gerçek meyve ve tek bir büyük tohum içeren küçüktürler. Meyveler, istenen biberin gücüne ve türüne bağlı olarak değişen olgunluk derecelerinde toplanır ve ardından buna göre işlenir.

Karabiber Nerede Yetişir?

Asmanın anavatanı Hindistan'dır ancak neredeyse her tropik bölgede yetişir. Vietnam şu anda dünya arzının yaklaşık % 35'ini oluşturan en fazla kara biber yetiştiriyor ve ihraç ediyor. Ardından Hindistan, Brezilya, Çin ve Sri Lanka geliyor. Hemen hemen her mutfak tarzında kullanılan biber, dünya çapında en çok ticareti yapılan baharattır ve dünyadaki toplam baharat ticaretinin % 20'sini oluşturur.


Karabiber Baharatının Tarihi Nedir?

Siyah altın ve baharatların kralı lakaplarına sahiptir. Karabiber, dünyada en çok tüketilen ve en önemli baharattır. Biber binlerce yıldır Hindistan'da yetişiyor ve Batı'ya ilk olarak Büyük İskender'in (MÖ 4. yüzyıl) küresel fetihlerinden sonra tanıtıldı. Biber eski çağlarda o kadar değerliydi ki vergi, haraç, çeyiz ve kira ödemek için para olarak kullanılıyordu.

Altın gibi tartıldı ve ortak bir değişim aracı olarak kullanıldı. MS 410'da Roma ele geçirildiğinde fidye olarak 3.000 pound biber talep edildi. Biber antik Roma mutfağında kullanılmış ve Orta Çağ Avrupa mutfağının bir statü sembolü haline gelmiştir.

Biber Avrupa'da o kadar popülerdi ki, keşif çağını (MS 15. yüzyıl) ateşlemeye yardımcı oldu. Yüzyıllar boyunca biber sadece Hindistan'ın küçük bir bölgesinde yetiştirildi. Tarih boyunca farklı kültürler (Araplar, Venedikliler, Portekizliler ve İngilizler) ticaret üzerinde tekel oluşturdu.

Karabiber Eskiden Nasıl Kullanılırdı?

Bu baharatın binlerce yıldır sevildiğini düşünülmektedir. Uzun bir süre bazı rahatsızlıkları tedavi etmek amacı ile kullanılmıştır. Baharat, mumyaları korumak için bile kullanılıyordu. Büyük Ramses'in vücudunda, vücudu temiz tutmaya yardımcı olmak için burun deliklerine kara biber doldurulmuştu. Birçok kişi tarafından uykusuzluk ve diş ağrısını iyileştirdiği düşünülüyordu.

Eski Romalılar ve Yunanlılar biberi severdi. Aslında, MS 4'te yazılan antik Roma yemek kitabı Apicius, tariflerinin % 80'inde kara biber kullanır. Karabiber, Hindistan'a daha hızlı bir rota bulmayı umarak yola çıkan Columbus ve Vasco de Gama gibi isimler için önemliydi. Bunun nedeni Avrupa pazarları için daha hızlı baharat elde etmek amacıyla yola çıkmalarını tetiklemesidir.

Karabiberin Sağlığa Faydaları Nedir?

Karabiber, sadece bir gıda lezzet arttırıcıdan daha fazlasıdır. Biyoaktif bileşikleri sayesinde sağlık yararları sunar ve en önemlisi piperindir. Piperin, karabibere keskin tadını veren doğal bir alkaloiddir. Aynı zamanda karabibere sağlık artırıcı özelliklerini veren ana bileşendir.

Piperin, ateroskleroz, kardiyovasküler hastalık ve nörolojik durumlar gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan bir tür antioksidan olarak kabul edilir. Bu bileşik, besin biyoyararlanımı üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Tüketilen besinlere karabiber eklenildiği zaman kan dolaşımınıza emilen besin miktarı arttırılır.

Karabiber Hangi Vitamin ve Mineralleri İçerir?

Bu keskin baharat, çeşitli aktif bileşikler, özellikle oleoresinler ve piperine ve chavicine gibi alkaloidler içerir.
K vitamini
E vitamini
A vitamini
Tiamin (B1)
Riboflavin (B2)
Pantotenik Asit (B5)
B6 vitamini
Manganez
Bakır
Kalsiyum
Fosfor
Potasyum
Selenyum
Çinko
Krom
Karabiberin Antienflamatuar Özelliklere Nedir?
Birçok laboratuvar çalışması, karabiberin aktif bileşeni olan piperi maddesinin iltihaplara karşı pozitif etki sağladığını düşündürmektedir.
Artritli sıçanlarda yapılan çalışmalarda, piperin tedavisi daha az eklem şişmesi ve daha az kanda iltihaplanma belirteci ile sonuçlanmıştır.
Fare çalışmalarında piperin, bazı mevsimsel alerjilerin sebebiyet verdiği üst solunum yollarındaki iltihaplanmayı bastırmıştır.
Bununla birlikte, karabiber ve piperinin anti-enflamatuar etkileri, insanlar üzerinde henüz kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir.


Karabiber Tüketiminin Beyin Sağlığına Etkileri Nedir?
Piperinin hayvan çalışmalarında beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Özellikle Alzheimer, Parkinson hastalığı gibi beyin durumlarıyla ilgili semptomlarla ilgili faydalar göstermiştir.
Örneğin, Alzheimer hastalığı olan farelerde, piperinin dağılımı, farelerin bir labirenti bileşik verilmeyen farelere göre daha verimli çalıştırmasını sağladığından hafızayı geliştirdiğini buldu.
Başka bir kemirgen çalışmasında, piperin özü, beyinde Alzheimer hastalığına bağlı, zarar verici protein parçalarının amiloid plaklarının oluşumunu azalttığı görüldü.


Karabiberin Kan Şekerine Olan Etkisi Nedir?
Kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. Çalışmalar, piperinin kan şekeri metabolizmasını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
Bir çalışmada, karabiber özü ile beslenen fareler, beslenmeyen farelere kıyasla glikoz tükettikten sonra kan şekerinde daha az artış görüldü.
Ek olarak, 8 hafta boyunca piperin ve diğer bileşikleri içeren bir takviye alan 86 aşırı kilolu kişi, insülin duyarlılığında önemli gelişmeler yaşadı.


Karabiberin Kolesterol Üzerindeki Etkisi Nedir?
Yüksek kan kolesterolü, dünya çapında önde gelen ölüm nedeni olan kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilidir. Karabiber özü, kolesterol seviyelerini düşürme potansiyeli nedeniyle hayvanlarda incelenmiştir.
42 günlük bir çalışmada, farelerin yüksek yağlı besinler tüketmesiyle karabiber özü tükettiklerinde LDL (kötü) kolesterol de dahil olmak üzere kan kolesterol düzeylerini düşürdüğü görülmüştür. Kontrol grubunda aynı etkiler görülmedi.
Örneğin araştırmalar, karabiberin zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkuminin emilimini % 2.000'e kadar artırabileceğini göstermiştir.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.