Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

8.png (506 KB)

Kaju

Kaju


Günümüzde çok zor şartlarda yetişen ve özverili bir şekilde üretimi olan kaju daha çok Ekvator bölgesi ve tropikal iklim özelliklerine sahip olan bölgelerde üretilmektedir. Kaju ağaçları tarafından elde edilen kaju taneleri, son zamanlarda ülkemizde çok sevilerek tüketilen kuruyemişler arasında yer almaktadır. Kaju ağaçtan koparıldığı şekli ile tamamen doğal ve herhangi bir işlem görmeden paketlenmektedir.

Kavrulmamış olan çiğ kaju kalorisi de oldukça düşük olmakta ve diyet sırasında kilo verdirici özelliği sayesinde çok fazla tüketilir. Magnezyum bakımından çok zengin olan kajunun bunun yanında kemikleri güçlendiren, safra taşını önleyen ve sindirim sistemini de destekleyen faydalı özellikleri vardır.

Kaju Kuruyemişi

Kaju içinde bulunan potasyum, kalsiyum, çinko, magnezyum, demir, bakır ve farklı çeşitte olan B, C, E, K vitaminleri bakımından çok zengin olmakta ve insan sağlığına da birçok farklı faydaları olmaktadır. Bunun yanında bitkilerin sap bölgesi olarak yenilen kaju faydaları arasında kalp ve damar sağlığının koruması, kansere karşı önleyici olması ve kolesterol seviyesinin de düzenlemesi bulunmaktadır. Bunun yanında kötü kilo alımını da engeller.

Sakız ağacıgiller familyasından olan kaju, tropikal iklim bitkisi olmaktadır. Kaju fıstığı aslında bitkinin sap bölgesidir. Kaju içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ile besin değeri çok yüksek olan kuru yemişler arasında yer almaktadır. Çok sevilen kaju faydaları da saymakla bitmez.

Kajunun Faydaları 

Tat ve lezzeti ile çok fazla tercih edilen kaju fıstığı içeriğinde bulunan besin değerleri ile insan vücuduna çok faydalı bir ürün olmaktadır. Genel olarak, kaju faydaları şu şekilde sıralanabilir.
Kuju içinde barındırdığı vitaminler ve mineraller ile düzenli bir şekilde tüketildiğinde; güne çok zinde ve enerjik başlamanızı sağlar.
Magnezyum bakımından çok zengin olan kaju, kas ve sinir sistemini güçlendirir.
İçerisinde bulunan magnezyum ile kan basıncını düzenlerken, kalp ve damar sağlığını da korur.
Hem magnezyum bakımından hem de kalsiyum bakımından çok zengin olan kaju; kemiklerin güçlenmesine de çok büyük etki etmekte, yaşlılık ve çocukluk dönemlerinde çok fazla tüketilmesi önerilmektedir.
Hem magnezyum hem de bakır içeriğine sahip olduğu için, sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. 
Sağlıklı yağlara sahip olan kaju vücutta bulunan sağlıksız yağların da düşmanı olmakta ve sağlıksız bir şekilde kilo alımının önüne geçmektedir.
Birçok kuruyemiş de olduğu gibi; kajunun içerisinde bulunan selenyum ile antioksidan özelliğine sahip kaju vücudun serbest olan radikallerden korunmasını sağlar.

İçinde bulunan bakır saçlarda etkili olduğu için, kansere karşı da koruyucu bir etkisi olmaktadır.

Kaju sindirim sistemini de dengeleme ve düzenleme sağlayan oldukça başarılı bir kuruyemiş olmaktadır.
Düzenli tüketildiği zaman da içerisinde bulunan kolejen maddesi ile cilt sağlığını korumakta ve kırışıklıkların da oluşmasını önlenmektedir.
İçerisinde yer alan kalsiyum da kemiklere tutunarak; kas ağrılarının hafiflemesini sağlamakta ve baş ağrısına da çok iyi gelmektedir.
Zengin bir besin değerine sahip olan kaju vücuttan toksin maddeleri arındırmakta ve kolesterol seviyesini de düzenlemektedir. 

Kaju Kalori Özellikleri 

Çok fazla tercih edilen kaju faydaları saymakla bitmez ve bu faydaların en büyük sebebi de zengin bir besin değerine sahip olmasıdır. Kajunun besin değerlerine bakarsak; 100 gram kaju için,
- 37 mg kalsiyum
- 292 mg magnezyum
- 660 mg potasyum
- 550 kcal enerji
- 18.2 gram protein
- 32.7 gram karbonhidrat
- 43.8 gram yağ
- 6.68 mg demir
şeklindedir. Bunun yanında da birçok farklı vitaminde içermektedir. Bu bakımdan kaju kalorisi 553 kcal şeklinde bilinmektedir. Bu bakımdan diyet listeleri için kaju kalorisi çok uygun bir özelliğe sahip olmaktadır.

Kaju Koşulları 

Genel olarak kaju kuruyemişi çok yaygın olan bir kültür olmaktadır. Günlük hayatımızda misafirler geldiğinde, ya da akşam oturmalarında gelen misafire kuruyemişler ikram edilmektedir. Bununla birlikte akşamları atıştırmalık olarak da oldukça pratik bir yiyecek olmaktadır. Kuruyemiş konusunda akla ilk gelen en önemli ürün kajudur. Diğer kuruyemiş çeşitlerine göre üzerinde çok daha fazla yağ olduğu için kajunun saklama koşullarında farklılıklar bulunmaktadır. 

Saklarken diğer kuruyemişlerden farklı olan bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Kaju da aşırı miktarda yağ bulunmasından dolayı bakteri oluşturma ve hızlı yayılma riski bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da serin bir ortamda kajuyu saklarsınız bu riski önlemiş olursunuz.

Kaju Saklama Şekilleri 

Kaju, tıpkı yer fıstığı gibi çok kolay bir şekilde küflenebilir. Buna bağlı olarak da uygun koşullarda saklanması çok büyük önem taşır. Genelde hava almayan cam kavanozlar veya hava almayan buzdolabı poşetlerinin içinde buzdolabında saklanması çok uygun olacaktır. Tüketim ömrü de buzdolabında 6 ay, buzlukta da bir yıl olmaktadır. 

Büyük marketlerden kaju satın alırken genelde içinde alüminyuma benzeyen, plastik özel bir paketle birlikte satın alınır. Bu paketi rahatlıkla saklayabilir, dışarıdan da herhangi bir yeni saklama kabına ihtiyaç duymadan muhafaza edebilirsiniz. Kajuyu yaz aylarında saklarken mutlaka buzdolabında muhafaza etmelisiniz. 

Kış mevsiminde de kısa süreli bir şekilde oda sıcaklığında saklamanız çok daha iyi olacaktır. Soğuk ortamlarda bırakıldığında güneş ışığı ile temas etmediği zaman da uzun süre çok rahat bir şekilde saklanabilir. Bu şekilde doğru saklama koşulları yapıldığı zaman, çok uzun ömürlü olan bir ürün olarak, tüketilmektedir.

Kaju Fiyatları 

Genel olarak baktığımız zaman kuruyemiş piyasasından kaju neden bu kadar pahalı? diye sorulduğu zaman, kaju fiyatları konusunda birçok farklı etken karşımıza çıkmaktadır. Kaju fıstığının diğer tüm fıstık çeşitlerinden çok daha pahalı olmasının nedenlerinden biri; her iklim koşulunda yetiştirilememesi ve her bir kaju elmasından sadece 1 adet kaju fıstığının üretilebilmesidir. Bu bakımdan oldukça zorlu ve özverili bir ürün olarak karşımıza çıkan kaju fiyatları biraz pahalı olmaktadır. 

Kaju Tüketimi

Kaju fıstığı, genelde kavrulmuş ya da çiğ olarak sunulmaktadır. Damak zevkine göre istenilen çeşitte tercih edilen kajuları her gün ara öğün şeklinde tüketebilirsiniz. Genellikle tek başına da bir atıştırmalık olarak tüketilebilir. Günlük olarak, ara öğünlerde tüketilen kuruyemişler, günlük yoğunlukta açlığı bastırmak ya da iş molalarına lezzetli bir ara vermek için tercih edilmektedir. Yağlı dokusu sayesinde keyifli bir şekilde tüketilebilir ve ara öğünlere de lezzet katar.

Bunun yanında kaju fıstığı, farklı yemek tariflerinde de kullanılan, yemeğe sıra dışı bir lezzet katan ürün olarak da kullanılmaktadır. Eğer; yaptığınız salataya çok büyük bir farklılık katmak istiyorsanız, kajuyu çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Yaptığınız ana yemek soslu tavuk ise, burada da kajuyu kullanabilir ve lezzetli bir dokunuş yapabilirsiniz. Ayrıca; makarna ve pilav yemeklerinde de fark yaratan kaju, tatlılar için baş tacı bir ürün olmaktadır.

Kurabiyeler, kekler ve meyveli tatlı toplarında da esas malzemelerden biri olmaktadır. Bunun yanında toz halinde de puding ve muhallebi tarzı tatlıların üzerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Bununla beraber; kaju besin değeri açısından çok zengin olduğu için sağlıklı bir alternatif olmaktadır. 

Kaju Tüketiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Kaju çok fazla yenirse bazı sorunlara yol açmaktadır. Bu bakımdan kaju meyvesinin diğer bütün 
besin maddelerinde de olduğu gibi çok fazla tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Aşırı tüketildiği zaman istenmeyen etkiler ortaya çıkmaktadır. Özellikle aşırı tüketimin sonuçları arasında kilo artışı en başta yer almaktadır. Çünkü kalorisi çok yüksek olan bir besin olmaktadır. Kajunun genel olarak, vücut sağlığına kattığı sayısız faydaları görebilmek adına gün içinde 4 adet kaju yemeniz yeterli olacaktır.

Genel olarak, en sağlıklı yağ ihtiyacını kuruyemişlerden sağlamaktayız. Bu açıdan, kuruyemişlerin kavrulması işlemi ile doğal yağlar trans yağa dönüşebilmektedir. Buna bağlı olarak da doğal bir besin olan kuruyemiş tüketmek isteniyorsa, kesinlikle çiğ bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Kuruyemişler içinde en fazla tüketime sahip olan kaju, son zamanlarda en çok tüketilen ve tüm özellikleri ile fayda sağlayan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.
Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.