Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

4.png (588 KB)

Ayçekirdeği

Ayçekirdeği


Ay çekirdeği, ayçiçeği olarak bilinen bir bitkinin meyvesidir. Çok yüksek yağ oranına sahip olduğu için günümüzde yağ üretimi için de kullanılmaktadır. Özellikle ülkemizde de çekirdek atıştırmalık olarak kullanmaktayız. Ay çekirdeğini kuruyemiş olarak tüketmek için çok az kavurduktan sonra tuzlarız. Bu tuz yerine isterseniz dilediğiniz baharatı da ekleme yapabilirsiniz. Ay çekirdeğini un haline getirerek bu undan mamul yapıldığı da bilinmektedir.

Ay Çekirdeği Kalorisi Ne Kadardır?

Ay çekirdeğinin kalorisi tüketme şekline göre değişmektedir. Eğer kavrulmuş ve tuz koymadan tüketiyorsanız 100 gramı için 582 kalori olmaktadır. Bir avuç içine çekirdek alırsanız bu yaklaşık olarak 25 gram etmektedir. 25 gram ay çekirdeği ise 146 kalori etmektedir. Ay çekirdeği sadece yağ içeren bir besin değildir. Yüksek miktarda protein, yağ, E vitamini, B vitamini, bakır, fosfor, çinko ve magnezyum gibi önemli vitamin ve mineralleri de içermektedir.

Gerekli miktarda tüketilmesi sağlık açısından çok faydalıdır. Ama her besinde olduğu gibi ay çekirdeğinin de fazlası zarardır. Ay çekirdeğini uzmanlar çiğ tüketmeyi önermektedir. Kavrulan ay çekirdeğini kalorisinin çoğu yağdan kaynaklanmaktadır.

Ay Çekirdeği Faydaları Nelerdir?
Tükettiğimiz ay çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez. Ay çekirdeği çok yüksek protein barındırdığı için önemli bir protein kaynağıdır. Bu protein çokluğu nedeniyle sporcular için güzel besin kaynağı olmaktadır. Besleyici özelliği bulunan ay çekirdeği sadece sporcular için değil günlük olarak herkesin tüketilmesi önerilmektedir. İçinde bol miktarda vitamin ve minarel bulunması nedeniyle antioksidan özelliği göstermektedir. Bu nedenle kanserli hücrelere savaş açmak için ay çekirdeği birebir olarak kullanabilmektedir.
Gün içinde çok fazla strese maruz kalıyoruz. Ay çekirdeği stres için doğal bir çözümdür. Üstelik ay çekirdeğinin stres üzerinde etkilidir.
Çok yaygın olarak görülen anksiyete problemi için de ay çekirdeği tüketmek faydalı olmaktadır.
Ve yine günümüzde çok yaygın olan depresyon için de ay çekirdeği doğal ilaç kaynağıdır. Ay çekirdeğinin depresyona da iyi geldiği düşünülmektedir.
Eğer çok sık unutkanlık yaşıyorsanız ve hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız ay çekirdeği tüketmek işe yarayacaktır.
En önemli özelliği ise ay çekirdeği tüketildiği zaman tok tutmasıdır. Bu nedenle öğünlerinizde yüksek kalorili besinler tüketmek yerine ay çekirdeği tüketmek hem sağlıklı hem de sizin için doyurucu bir besin olacaktır.
Günlük olarak bir avuç tüketilen ay çekirdeği gün içinde almanız gerek bir çok besin değerinin karşılamaktadır.
İçerisinde bulunan bolca yağ sayesinde kolesterolü arttırmak üzerinde etkiliye sahiptir.
Ay çekirdeği hem dolaşım sisteminizi düzeltir hem de kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
Ay çekirdeği sadece kalp üzerine değil beyin sağlınızı korumak üzere de etkilidir.
Kan basıncının düzenlenmesini sağlar.
Ay çekirdeği bol miktarda magnezyum içermektedir. İçerdiği bu magnezyum sayesinde bağışlılık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.
Sinir sistemi için de düzenleyici etkiye sahiptir.
Günümüzde özellikle yaşlanmayla birlikte görülen alzheimer hastalığı için bir doğal tedavi aracıdır.
Duygu bozukluğu yaşıyorsanız ay çekirdeği tüketmek duygu durumunu düzeltmenizde yardımcı olacaktır.
Vücutta bulunan şişkinliğin azalmasını sağlar.
Yüzde meydana gelen kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
Kan şekerini düzenlemede görev alır.
Tiroit bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.
Kaslarda oluşan ağrı ve kas zayıflamasına karşı koruyucu görev yapmaktadır.
Ve daha saymakla bitirilemeyecek kadar bulunmaktadır. Fakat çekirdek günlük alınması gereken miktardan fazla almanız durumundan ay çekirdeğinin faydaları yanında zararları da çıkmaktadır. Ve herhangi bir sağlık durumunuz varsa ay çekirdeği tüketmeden önce diyetisyen, doktor veya bir sağlık çalışanına danışınız. Fazla yağ içerdiğinden dolayı çok fazla tüketilmesi ciltte sivilcelere sebep olmaktadır.


Ay Çekirdeği Besin Değerleri Nelerdir?

100 gram çekirdek 584 kaloridir. Bu da günlük almanız gereken kalorinin yaklaşık yüzde 29 unu karşılar. Şimdi yazacağımız değerler 100 gramında olan içindir.

- Karbonhidrat 20 gram
- Lif 8.6 gram
- Protein 20.8 gram
- Yağ 51.5 gram
- Kolesterol 0.0
- A vitamini 50 ıu
- C vitamini 1.4 mg
- Potasyum 645 mg
- Kalsiyum 78 mg
- Demir 5.3 mg

Bir avuç çekirdek de yani 25 gram çekirdek ise şu miktarlar da içerir:

- Kalori 210.2 kcal
- Karbonhidrat 0.7 gram
- Lif 3.1 gram
- Protein 7.5 gram
- Yağ 18.5 gram
- Kolesterol 0
- A vitamini 0.5 ıu
- C vitamini 0.5 mg
- Potasyum 232.2 mg
- Kalsiyum 28.1 mg
- Demir 1.9 mg

Ay Çekirdeği Kilo Aldırır mı?

Çekirdek kilo aldırır mı sorusu her kadının merak ettiği bir sorudur. Çekirdek çok aşırı tüketmek dışında kilo aldırmak yerine kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Bu da ay çekirdeğinin faydaları arasındadır. Metabolizmayı desteklediği ve yüksek lif içeriği nedeniyle kilo vermede yardımcıdır. Kalori değerinin yanında lif olarak da yüksek değere sahiptir.

Lif su emme özelliği gösterdiği için midenizde şişer ve doluluk yaratır ve bu nedenle sindiriminiz yavaşlayacaktır. Bu etken de çekirdeğin sizin tok tutmasına neden olur. Kadınlar için günlük olarak almanız gereken miktar 25 gram, erkekler için de gereken miktar 38 gramdır.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.