Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

7.png (682 KB)

Dut Kurusu

Dut Kurusu


Vücut sağlığı için en önemli yiyeceklerden biri olan dut kurusu besin değeri yüksek olan, kalorisi de az olan sağlıklı bir yiyeceklerdir. Bu nedenle düzenli bir şekilde beslenmek ya da ara öğünlerde kuru meyve olarak dut kurusu tüketmek çok önemlidir. Genelde kuru meyveler arasında en önemli ürünlerin başından kuru dut gelmektedir. 

Kuru dut sağlık bakımından pek çok alanda karşımıza çıkan, zengin bir demir içeriğine sahip olan bir meyve olmaktadır. Kuru dutun pek çok faydalı özelliği bulunmaktadır. Bunlar; idrar söktürücü etkisi ya da kanser hastalıklarına karşı koruma sağlaması şeklinde olmaktadır. Dutun önemli olan özelliklerinden biri de doğal bir antibiyotik olmasıdır. 

Kuru Dut Özellikleri 

Dut meyvesi, genelde yaz aylarında ortaya çıkmakta ve çok kısa bir sürede de tüketilmesi gereken bir meyve olmaktadır. Sağlık bakımından çok önemli bir meyve olan organik dut kurusu demir oranının yüksek olmasından dolayı oldukça faydalı bir ürün olmaktadır. Genelde kuru dut, bu meyvenin taze tüketilmesinden çok daha faydalı olmaktadır. Özellikle de kış aylarında yaş bir şekilde tüketilebilmesi mümkün olmayan kuru dut meyvesi kış aylarında kuru şekli ile tüketilerek çok yararlı olmaktadır.

Kişinin tatlı ihtiyacını da karşılamaya da yarayan kuru dut; tatlı isteğini bastırıp, gereksiz alınacak olan kaloriyi de engeller. Kurutulmuş dut genelde kara ya da beyaz dutun kurutulmuş halidir. Yaklaşık % 80 civarında su içermektedir. Bu sebeple de kurutma sonucunda da yaklaşık olarak 5 kg olan taze duttan genelde 1 kg dut kurusu elde edilmektedir.

Kurutma süreçlerinde üründeki su tamamen uçar ve doğal bir şekilde ürünün özü kalır. Bunun sonucunda da kuru dutta bulunan besin değerleri protein, karbonhidrat ya da vitamin oranları çok fazla artmış olur.

Kuru Dut Faydaları Nelerdir?

Kuru dut; B1, B2 ve C vitaminleri, demir, kalsiyum bakımından çok zengin olan bir meyvedir. Günlük hayatta taze ve kuru biçimde tüketilebilen dut kurusu özellikle taze olarak bulunmadığı zamanlarda kuru şekli ile tüketimi çok yaygın olmaktadır.
İçermiş olduğu zengin vitamin ve de mineraller ile beden sağlığını da güçlendirici bir etkiye sahip olmaktadır. Bunun yanında bağışıklığı da güçlendiren dut kurusu, ateş düşürücü etkiye de sahip olmaktadır. Bu nedenle doğal bir antibiyotik görevi görmektedir. 
Kuru dutun en önemli olan özelliklerinden biri idrar sökücü olmasıdır. Sindirim sisteminin hızlı bir biçimde çalışmasını sağlamakta ve mide, bağırsak gibi organların düzene girmesine de destek olmaktadır. Bu nedenle idrar söktürücü özelliğini görmek için aç karna, bir avuç dut kurusu tüketilmesi çok fazla önerilen bir durumdur. 
Bağışıklığı güçlendiren dut kurusu içerisindeki C vitamini ile bağışıklığın güçlenmesine de katkı sağlar. Kış aylarında çok sık hasta olunduğundan ötürü kuru dut tüketimi çok fazla önerilmektedir. Genelde her sabah bir şey yemeden 1 avuç tüketilen dut kurusu bağışıklığı güçlendirmekte ve kişilerin hasta olmasını da önlemektedir.

Bilinmeyen Dut Kurusu Faydaları

Kuru dut günlük hayatta çok sevilerek tüketilen bir meyve olmaktadır. Hem kuru olarak hem de yaş bir şekilde tüketilebilen kuru dut meyvesinin yaz mevsimi dışında da kuru şekli ile tüketimi sağlanmaktadır. Çok fazla lezzet içeren kuru dut tüm tatlı ihtiyacını da bastırıp, diyet yapan kişiler tarafından çok sık tercih edilen kuru meyvelerin en başında yer almaktadır. Bilinmeyen birçok farklı faydası bulunan ürün;
Saça ve cilt geneline çok fayda sağlamaktadır. Genelde organik dut kurusu saç ve cilt yapısı için çok önemli bir kuru meyve olmaktadır. Kuru dut kaynatıldığı zaman da suyu ile saç ve cilt yıkanmaktadır. Hem saç hem de cilt için oldukça temizleyici ve bakım yapıcı etkiye sahip olmaktadır.
Kalp hastalıklarından koruyan kuru dutun en önemli özelliklerinden biri de hayati önem taşıyan kalp organının korumasında etkilidir. Kuru dut hem damar açıcı hem de temizleyici özelliği ile kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahip olmaktadır.
 Kuru dutun çok önem taşıyan faydalarından biri de içerisinde yer alan zengin demir vitaminleri ve mineralleri ile vücut genelinde kan yapma özelliğine sahip olmasıdır. Bu nedenle de kansızlık tedavisi süreçlerinde kuru dut tüketimi çok önemlidir.
Dut kurusu bağırsak kurtlarının düşmesine de destek olur. Kişilerin bağırsaklarında yer alan kurtlar kuru dut ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Bunun yanında hazımsızlığa da çok iyi gelen dut kurusu her gün düzenli bir şekilde tüketildiği zaman bağırsaklardaki kurtlardan tamamen kurtarır.

Dut Kurusu Nasıl Tüketilmelidir?

Günlük hayatta her besin de olduğu gibi dut kurusunun da çok fazla tüketimi yarardan daha çok zarar vermektedir. Bu nedenle kuru dutun tam ölçüde tüketilmesi çok önemlidir. Bunun aksi olursa da kişiler alerjik reaksiyon göstermektedir. Sağlık bakımından da kilo alımına neden olabilir. Dut kurusu çok yüksek miktarda protein içeren bir yiyecektir. Bu nedenle de dut kurusu genelde aç karnına bir avuç olarak tüketilmesi yeterli olacaktır. Bu şekilde kişi tüm gereksinimlerini karşılamış olacaktır. 

Genelde diyet yapan kişiler için organik dut kurusu tüketmek çok faydalı bir durum olmaktadır. Yemeklerden hemen önce bir çorba kaşığı ölçüsünde tüketilmesi son derece uygun olmaktadır. Bu şekilde kişiler çok fazla yemek yemeden az kalori alarak, çok daha doygunluk hissine sahip olmaktadır. Kuru dutun tüketimi dışında diğer bir kullanımı da cilt ya da saçta kullanmak isteyen kişiler için kuru dut kaynatılmakta ve suyla yüz ve saç yıkanmaktadır. 

Cilt bakımında kullanmak için, sivilce ve benzeri cilt problemlerinizde kaynatıp kenara ayrılan dut kurularını püre şekline getirilip içine de cilt tipinize uygun olan malzemeler ekleyerek maske hazırlayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak haşladığınız dut kuruları soğuduktan sonra beklemeniz gerekir.

Yağlı bir cilde sahipseniz, dut kurusundan elde edeceğiniz pürenin içine bir kaç damla limon suyu, karma bir cilde sahipseniz bir kaşık yoğurt ve kuru bir cilde sahipseniz de bir kaşık zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Genelde dut kurusu çok büyük faydalara sahip olmakta ve bunun yanına dut kurusu fiyatları da bir o kadar uygun olmaktadır. 

Dut Kurusu Fiyatları 
 
Genel olarak dut kurusu fiyatları bütçeye uygun şekilde satışa sunulmaktadır. Bunun yanında fiyatları dut kurusu çeşitlerine bağlı olarak da değişim göstermektedir. Genelde Malatya ve Elazığ illerinde çok fazla üretilen dut kurusu fiyatları bu anlamda da değişiklik göstermektedir. 
Genel olarak fiyatlandırmalarda kalite ön planda olmaktadır. Daha az kaliteye sahip olan dut kurusu fiyatları ise daha uygun fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.

Genelde baktığımız zaman oldukça faydalı ve lezzetli olan bu ürünün satışı çok fazla olmaktadır. Satış aşamalarında da kişi kendine en uygun olan ürünü kalite farkına göre satın almaktadır. Kuru dut satın aldıktan sonra da serin bir ortamda cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Kavanozun kapağı kapalı kaldığı sürece yıl muhafaza edilebilir özellikte olmaktadır. Bu açıdan da organik dut kurusu hem uzun ömürlü hem de sağlıklı bir şekilde tüketimi yapılmaktadır.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.