Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

8.png (678 KB)

Kuru Üzüm

Kuru Üzüm


Günümüzde Anadolu’da üretilen ve çok sevilerek tüketilen kuru üzüm faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. İnsanlar, üzümü dalından toplayıp, kurutur ve sonra kışlık yiyecek şeklinde depolar. Genel olarak üzüm, ince kabuğa sahip ve küçük taneli olduğundan çok kolay kuruyan, bu nedenle de kurutup tüketilmesi tercih edilen meyveler içinde yer alır. Kuru üzüm yüksek bir enerji deposu olması sebebi ile çok sık tercih edilen kuruyemişler arasında yer alır.

Çok yüksek oranda doğal meyve şekeri içermesi, çok zengin besin ve vitamin içeriği ve de lifli yapısı ile pek çok kişinin çok severek tükettiği bir ürün olmaktadır. Ayrıca, çekirdeksiz kuru üzüm çeşitleri de tüketiminin çok kolay olması nedeni ile tercih edilmektedir. Bunların dışında Antep karası türü de kurutulup, tüketilen kuru ürünlerden biri olmaktadır. 

Kuru Üzüm Üretimi 

Genel olarak, bağ Ağustos ayı sonlarında hasat edildikten hemen sonra eylül ayında da kurutulur, tüketiciye sunulur. Genel olarak, kış aylarında çok kolay saklanması, bozulmaması ve de yüksek enerji içeriği ile vazgeçilmez alternatif atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Bunun yanında yüksek demir içeriği, doğal ve eşit oranda fruktoz ve glikoz dağılımı ile çok faydalı ve enerji verici besinler arasında yer almaktadır.
Özellikle gelişim çağında olan çocuklar için oldukça besleyici ve enerji verici atıştırmalıklar olmaktadır.

Çocukların gereksinim duyduğu vitamin ve de mineralleri sağlayan kuru üzüm, bunun yanında yüksek oranda lif içeriği ile bağırsakların çok düzgün bir şekilde çalışmasına da destek olur. Genelde kuru üzümün 100 gramında 300 kalori bulunmaktadır. Besleyicilik bakımından da çok zengin olan bu ürün çeşidi çok uygun fiyatlıdır. Bu açıdan kuru üzüm fiyatları her bütçeye uygun şekilde satışa sunulmaktadır. İş yeri, okul ya da günlük yaşamın stresi sebebi ile kaybettiğiniz tüm enerjinizi kuru üzüm ile yerine koyabilirsiniz. 

Faydalı Kuru Üzüm 

Genelde organik kuru üzüm pek çok faydası bulunmaktadır. Bu üründe yüksek oranda enerji çok fazla dikkat çeker. Bu yüksek oranda enerji içeriği ile de meyveler arasında en fazla kuvvet ve enerji veren ürünler arasında yer alır. Bunun yanında, insan beyni sadece glikozu enerji şeklinde tüketebilir. Kuru üzümün içeriğinde olan glikoz da beyin ya da kaslar tarafından herhangi bir işleme gerek kalmadan direkt bir şekilde enerji olarak kullanılmaktadır. Bu bakımdan gıda, vücut sistemleri için son derece faydalıdır. Doğal bir şekilde üretilen organik kuru üzüm yüksek oranda demir içeriği ile ilgi çekmektedir.

Demir eksikliği halinde, anemi olarak bilinen kansızlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık da kanda bulunan oksijen miktarını düşürür ve üşüme ya da halsizlik gibi pek çok sorun yaşanır. Meyvenin yeterli oranda tüketimi yapılan kuru üzüm demir eksikliğini gidermektedir. Kuru üzüm, yüksek lif içeriği ile besleyici bir ürün olmaktadır. İnsan bağırsağı, genelde lif olmadan sindirim faaliyetlerini gerçekleştiremez. Bu nedenle yüksek lif içeren gıdaların tüketilmesi de gerekmektedir. Kuru üzümün çekirdeksiz çeşidi de fenolik içeriği ile antioksidan etkisi de göstermektedir. 

Siyah kuru üzüm de fenolik içeriğe sahip olmaktadır. Kara meyveye renk veren bu madde, ayrıca antioksidan etkisi ile kanser ve buna benzer pek çok hastalığa karşı mücadele ederken destek sağlar. Çekirdeklerinde yer alan uçucu yağlar da çok yüksek faydalara sahip olmaktadır. Bu uçucu yağlar, genelde yaşlanma karşıtı özellikte olan kremlerden, cilt bakım ürünlerinde ve buna benzer pek çok kozmetik alanında kullanılmaktadır. Bu nedenle çekirdeksiz ve çekirdekli kuru üzüm çeşitleri farklı içerikleri ile vücut için çok büyük faydalar sağlamaktadır.

 Kuru Üzüm Çeşitleri ve Özellikleri

Genel olarak, kuru üzüm çeşitleri renk özelliklerine, çekirdekli ya de çekirdeksiz olmasına, tane büyüklük oranlarına ve yetiştirilme bölgesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Baskın bir tür olarak üretilen çekirdeksiz çeşitler de Manisa bölgesinde çok sık üretilen ürünlerdir. Bu çeşit çekirdeksiz meyve Antep karası olarak da bilinmektedir. Bu ürünler siyah renkte, çekirdekli ve de iri taneli bir yapıda olmaktadır.
Çekirdekli olan yapısı, yüksek oranda fenolik içeriği ve hafif mayhoş lezzeti ile pek çok kişinin vazgeçilmez gıdaları arasında yer almaktadır. 

Yeşil kuru üzüm de yine çekirdeksiz ve farklı özellikte olan ürünler arasındadır. Bu çeşit meyveler küçük boyutu, yeşil rengi ve çok düşük şeker oranı ile öne çıkmaktadır. Hafif ekşimsi olan tadıyla, çok fazla tatlı sevmeyen kişiler için çok lezzetlidir. Kuş üzümü çeşidi de genelde yemek için değil, süslemek veya yemeklerde kullanmak için üretilir. Antep karası, kuru frenk üzümü ve sultani çekirdeksiz kuru üzüm çeşitleri de genellikle farklı damak tatlarına hitap etmektedir.

Sultani çekirdeksiz üzüm de 7 ile 11 arası numaralarla, 5 farklı renkte sınıflandırılır. Bu üründe 9 numara ve bunun üstü kaliteli ürün şeklinde nitelendirilir. Ayrıca, midi boydan jumbo boya kadar pek çok farklı ebatı da vardır. Jumbo ebatlar çerez şeklinde tüketilirken küçük olan ürünler de kek ve pastalarda kullanılmaktadır. 

Besleyici Özelliğe Sahip Kuru Üzüm

Kuru üzüm kalori bakımından çok besleyici ve faydalı içeriklere sahip gıda maddelerindendir. Bu enerji miktarı da vücut için faydalı ve besleyicidir. Besin değeri çok zengin olan bir üründür. Hızlı bir şekilde kana karışıp beyin ve kaslar tarafından da başka bir işleme gerek kalmadan tüketilmektedir. Kırmızı kuru üzüm de dahil bütün çeşitleri zengin bir lif kaynağı olmaktadır. Lif de kalın bağırsakta suyun emilimini zorlaştırmakta ve kabızlığı da önlemektedir. Bununla birlikte yoğun lif içeriği de bağırsak hareketlerini destekleyip, boşaltım sisteminin çalışmasına destek olmaktadır.

Bitkisel içerikli olan tüm gıdaların insan vücudu üzerinde ortaya çıkan büyük etkilerinden biri de yüksek lif içermesi ile sindirime yardımcı olmalarıdır. Mineral bakımından çok zengin bir içeriğe sahip olmaktadır. Genelde organik kuru üzüm; demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, kalsiyum ve de selenyum içermektedir. Kalsiyum bakımından zengin olması da kemik gelişimine çok büyük katkı sağlamaktadır.

Gelişim çağında olan çocukların kalsiyum gereksinimleri karşılamak için lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık şeklinde tüketilmektedir. Bağışıklığınızı kuvvetlendirmek için gün içinde bir avuç kuru üzüm tüketmek, koruyucu etkisi ile büyük farklar yaratmaktadır. 

Kuru Üzüm Fiyatları

Genel olarak, kuru üzüm fiyatları ürün mahsul yılına, çeşitlerine, kalite, boyut ve rengine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Fakat organik kuru üzüm her bütçeye uygun olan fiyatları ile dikkat çeker. Lezzetli ve sağlıklı olması nedeni ile çocuklar için de uygun fiyatlı atıştırmalıklar olarak tercih edilebilir. Aynı zamanda kuru üzüm fiyatları çok uygun olduğundan, tatlı, kek ve pek çok farklı yemekte de tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Özellikle ara öğünlerde çok sık tüketilir. İster sade bir şekilde tüketebilir, isterseniz yoğurt veya müsli gibi gıdalar ile karıştırarak tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. 

Genelde kuru üzüm fiyatları antioksidan içeren yapısı ile vücuttan iltihap ve toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Ürünün çekirdekleri de cilt kusurlarının düzelmesine yardımcı olmaktadır. Uygun fiyat aralıkları ile ilgi çeken kuru üzüm çeşitleri, saklaması ve de taşıması kolay ürünler arasında yer almaktadır. Ürünü çok temiz bir saklama kabında işe ya da okula götürebilir, ayrıca sağlıklı atıştırmalık olarak da ger an yanınızda taşıyabilirsiniz.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.