Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

15.png (610 KB)

Şekerleme

Şekerleme


Günlük hayatımızda, özellikle aktif olduğumuz dönemde birçok şey tüketilir. Bunlar öğünde tüketilen şey olabildiği gibi öğün dışı tüketilen atıştırmalıklar da olabilir. Bu atıştırmalıklardan biri de şekerleme türleridir. Birçok insanın ve hatta çocukların severek tükettiği şekerlemeler, birçok farklı türde ve lezzette olabilir.

Bunları tercih ederken herkes kendi damak zevkine göre karar vererek, tüketebilir. Bunları çay yanlarında, atıştırmalık ihtiyaçlarında ya da güzel bir kahve keyfinin yanında tercih edebilirsiniz. Şekerleme dendiğinde en çok tercih edilen yerler ise elbette bayramlardır. Bayramlar 7'den 70'e herkese tutulan şekerlemeler, birçok çeşitte olarak sunulur.

Hatta genelde çocuk şekerleri ayrı olarak tercih edilmektedir. Şekerlemelerin bu kadar yaygın olması ve tüketilmesi ise oldukça eski dönemlere kadar dayanır. Şekerlemeler, nişan, düğün ya da bebek doğumlarında da hediyelik olarak verilebilir. Bunun için de tercih edilebilecek formlarda şekerlemeler vardır.

Piyasada da birçok farklı şekilde ve ambalajda olan şekerlemeler, farklı lezzetlerde olabildiği gibi farklı kalıp ve şekillerde de olmaktadır. Özellikle çocukların dikkatini çeken bu şekerlemeler, son derece fazla tüketilen atıştırmalıklar arasında yer alır.

Bu şekerlemeler, başta marketler olmak üzere online internet alışverişlerinde de kolaylıkla temin edilebilir. Birbirinden farklı çeşitleri ve lezzetleri ile siz de damak tadınıza uygun olan şekerlemeleri tercih edebilirsiniz.

Şekerleme Nedir?

En çok tercih edilen atıştırmalık türlerinden biri olan şekerleme son derece yaygındır. Temel olarak şeker ve benzeri şekerli malzemelerle elde edilen tatlı yiyeceklerdir. Birçok farklı renkte, aromada ve boyutta olabilen bu şekerlemelerin protein açısından da oldukça düşük olduğu söylenebilir. Kalorisi de oldukça yüksek olarak bilinen şekerlemeler, gün içerisinde birçok öğünde tüketilir.

Yaygın olarak çocukların severek tükettiği şekerlemeler, yetişkinler tarafından da oldukça fazla tüketilir. Tarihi olarak şekerlemenin antik dönemlere kadar uzandığı bilinmektedir. Günümüze kadar birçok farklı şekilde yorumlanarak gelen şekerleme, oldukça fazla lezzette karşımıza çıkar. Birçok farklı modelde, şekilde ve tatta olan şekerlemeler konusunda oldukça fazla da üretici vardır.

Lokum, çikolata, şeker başta olmak üzere birçok türde şekerlemelere ulaşmak artık oldukça kolaydır. Görsel olarak ilgi çekici ve merak uyandırıcı ambalajları ile de herkesi kendilerine çekmeyi başaran şekerlemeler, kontrollü şekilde tüketilmelidir. Her şekerlemenin kendi türüne göre şeker oranı değişmektedir. Bazılarında düşükken, bazılarında oldukça yüksek olabilir. 

Şekerleme Nasıl Yapılır?

Temel maddesi şekerin, yüksek ısıda çeşitli yöntemlerle eritilmesi sonucu şekerleme yapımına başlanır. Birçok çeşit ve aroma eklenerek, bunlara birbirinden farklı birçok şekil ve kalıp vererek tüketime hazır hale getirilir. Günümüzdeki imkanlar düşünüldüğünde şekerleme çeşitleri hakkında sınırsız olduğunu söylemek mümkündür.

İçerisinde tercih edilen ürüne göre meyveli, jöle, draje gibi türlere ait olarak tüketilir. Hazır olarak kolayca temin edilebilen bu şekerlemeleri özellikle çocuklar oldukça fazla sever. Kahvelerin yanına da sık sık draje çeşitleri tercih edilir. Şekerleme yapımında imkanlar arttıkça daha farklı ve ilginç parçalar da denenmeye başlanmıştır.

Örneğin jelatinle şeker kıvamını bağlama, karamel kullanımı ya da benzer birçok özellik ile de şekerlemeler elde edilebilir. Dondurma, ısıtma, şekil verme ve süsleme gibi aşamalar da şekerlemenin son görünümünü alabilmesi için önemli olan son aşamadır.

Bir şekerleme önce dışarıdan güzel ve yenebilir görünmelidir. Bu doğrultuda firmalar da şekerlemelerinde görünüme de en az lezzeti kadar önem verirler.

Şekerleme Çeşitleri Nelerdir?

Yaygın olarak tüketilen şekerlemelerin birçok çeşidi vardır. Şekerleme çeşitleri saymakla bitmese de en çok tercih edilen ve yaygın kullanılan şekerlemeler:
- Akide şekeri
- Jöle şeker
- Draje çeşitleri
- Meyveli şekerler
- Dolgulu şekerler
- Fondanlar
En yaygın bilinen ve tercih edilen şekerleme seçenekleri arasındadır. Bunların kendi aralarında oldukça fazla özellikleri bulunur. Temel olarak elde edilme şekline göre tür adını alan şekerlemeler, iç dolgusu ya da aromasına göre de çeşit adını alır. 

Jöle şeker, marşmelov, tofi gibi ürünler daha yumuşak olan ve rahat çiğnenebilen şekerleme ürünleridir. Helva, krokan gibi ürünlerin ise katılık özelliği biraz daha fazladır. Aynı zamanda daha yoğun lezzetlerdir. En hafif şekerleme türleri ise genelde meyveli cam şekerlerdir.

Akide şekeri ise çok eskiden beri gelen bir gelenek olmasına rağmen hala severek tüketilen şekerleme türleri arasında yer alır. Sadece şeker ve sudan oluşan akide şekerinin lezzeti, bu ikisinin oranlarına bağlıdır. Su ne kadar azsa, şeker o kadar lezzetli olur.

Jöleli ürünlerin daha sıvı olması, drajelerin daha sert ve çikolata kaplı olması, akide şekerinin yoğun tadı ve dolgulu şekerlerin drajeye göre yumuşak jöleye göre sert olması da birçok farklı türlerde olabildiğinin göstergesidir.

Şekerlemeler, farklı kalıplarda, şekillerde, boyutlarda ve görünümlerde de olabildiği gibi ambalajları da oldukça farklı olabilir. Tüm bunlar özellikle çocukların kolayca ilgisini çekebildiği gibi yetişkinler için de lezzet merakı yaratır.

Şekerleme Fiyatları Ne Kadar?

Şekerlemelerin birçok çeşitleri ve şekilleri olduğu gibi fiyatları da oldukça değişkendir. Birçok markanın şekerleme ürünleri bulunur. Şekerleme fiyatları belirlemede temel konulardan biri markadır. Aynı zamanda ürünün ambalaj şekli, ağırlığı ve gramajı da etkendir. En önemli etkenlerden biri ise tabi ki ürünün kendi içeriği ve maliyetidir.

İçerisinde birçok aroma ve lezzet bulunan ya da fazla şekere sahip olan ürünler, daha yüksek maliyetli olacağı için daha fazla fiyata sahip olabilir. Şekerlemeleri alırken önce kendi damak tadınızı belirleyip tercih etmenizde fayda olacaktır. Örneğin nane sevmiyorsanız, nane aromalı drajeleri tercih etmeyin.

Şekerleme fiyatları uygun olarak tercih etmenin bir alternatifi ise kampanyalı ya da indirimli mağaza ve markaları tercih etmektir. Örneğin sürekli ürünlerinde indirim yapan ya da ürünler arası kampanya düzenleyen firmalar daha avantajlı olarak alışveriş yapmanızı sağlar. Bu sayede hem daha çok çeşit temin edebilirsiniz hem de ekonomik olarak avantajlı olursunuz.

Şekerlemeler Hangi Aromalarda Olabilir?

Günümüzde, birçok malzemeye ulaşmak mümkündür. Bu yüzden şekerleme konusunda aroma sınırlaması yapmak imkansızdır. Şekerlemenin temel yapısına bağlı olarak birçok lezzette şekerleme üretilir. Temelde şekerin eritilmesine dayandığı için, geri kalan aromalarda özgürlük vardır.

Tarçın, nane, badem, kakao, meyveler ve daha birçok ürün şekerlemede aroma vermesi açısından tercih edilebilir. Ülkemizde yaygın olarak tercih edilen şekerlemeler jöle kıvamında olan meyveli şekerlemelerdir. Özellikle çocuklar fazla tercih eder. Bazı jöle ve benzeri ürünlerin yapımında süt, kakao ya da krema gibi kıvam verici özelliği olan ürünler kullanılır.

Jölelerin neşeli ve kaygan görünümleri yüksek neme sahip olmalarından kaynaklanır. Bu jölelere aroma verildiğinde ise herkesin bayıldığı ürünler elde edilir. Dolgulu ürünler ise daha ağır olan ve yetişkinlerin daha çok tercih ettiği ürünlerdendir.

Örneğin kahve aromalı ya da badem, fındık gibi çeşitlerle harmanlanmış dolgulu ürünler ve drajeler vardır. Drajede en temel özellik ise dışının çikolata ile kaplı olmasıdır. 

Şekerlemeler Nasıl Muhafaza Edilir?

Gıda ürünlerinin çoğu gibi şekerlemeler de doğru muhafaza edildiğinde uzun süre kullanılabilir. Şekerlemeleri uzun süre kullanabilmek için muhafaza ederken bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle paketleri açılmış olan ve bitmemiş olan şekerlemeler kuru ve nemsiz alanlarda, mümkünse ışık almayacak şekilde saklanmalıdır.

Dilerseniz ambalajlarından çıkararak sağlıklı ve kapaklı saklama kapları içerisine alabilirsiniz. İdeal sıcaklık maksimum 22 derece olmalıdır. Daha sıcak yerlerde hemen bozulabilir ve erir. Nemin az olması da şekerin yapısının sertleşmesini önler. 

Ambalajı açılmamış şekerlemeler daha uzun süre muhafaza edilir. Ancak paketleri açılmış şekerlemeler için aynı şeyi söylemek zordur. Özellikle açılan paketler ağızları açık şekilde gün ışığı alan, sıcak ya da nemli ortamlarda bırakıldıysa kısa sürede yenemeyecek duruma gelir.

Uzun süre görmediğiniz bir yerde ağzı açık şekilde unutmanız durumunda ise böceklenmeler bile yaşanabilir. Bu yüzden mutlaka özenli ve kuru şekilde saklamanız tavsiye edilir.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.