Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

9-1.png (586 KB)

Pul Biber

Pul Biber


Bitkilerin, kökleri, yaprakları ve tohumları gibi kısımları hem taze olarak hem de kurutulup toz şekline getirildikten sonra tüketiciye sunmak için muhafaza edildikten sonraki haline baharat denmektedir. Baharatlar dünya mutfağının vazgeçilmez püf noktasıdır. Baharatın kullanıldığı birçok kategori vardır; parfümlerde, tatlılarda, meşrubat ve gazlı içeceklerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Özellikle yemek yapımında oldukça fazla kullanılmakta olan pul biber, her yemeğe yakışan muazzam bir lezzete sahiptir. Ülkemiz de en çok Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde ağırlıklı olarak kullanılmakta ve üretilmektedir.

Kırmızı Biberin Tarihçesi 

Kırmızıbiberin ana vatanı Güney Amerika olarak kabul edilmektedir. Meksika, Peru ve Şili olduğu bölgelerde 14. yüzyıllarda yaşayan Azteklerin yazılarından bilinmektedir. Pul biber Amerika baharatları içinde en hızlı benimsenen ve sevilen baharattır. Daha sonralarda Güney Avrupa'nın birçok yerinde üretilmeye ve ekilmeye başlamıştır.

İran, Hindistan'dan sonra ülkemize doğru yola çıkan pul biber ilk olarak Doğu Akdeniz'e kadar ulaşmıştır. Osmanlı ve Roma imparatorluğu sayesinde yaygın hale gelmiştir. Baharatın hangi dönemde yemeğin içine katıldığı bilinmese de, susam eski dönemlerde şarap yapımı için kullanılmaktaydı.

Susamın yağından da faydalanan eski dönem insanları onu yiyecek olarak da tükettikleri bilinmektedir. Baharatlar eski çağ dönemlerinde ilaç olarak da kullanılmaktaydı. Günümüzde de bu sistem devam etmekte ve birden fazla ilaç içeriğinde baharat bulunmaktadır. Baharatların şifalı olduklarına inanmakla birlikte, neredeyse her koşulda kullanmışlardır.

Türkiye'de yöreden yöreye baharat çeşitleri kullanımı değişkenlik gösterir. Doğu bölgesi genelde pul biber ve isot gibi acısı baskın olan baharatlar tercih etmektedir. Yemek yapımında az miktarda konulsa bile, yemeğe verdiği lezzet hissi insanlar tarafından oldukça önemlidir. 

Kırmızı Biber Hakkında

Kırmızıbiberin tazesi olana sebze, kurutulup dövülmüş olanına ise baharat denmektedir. Tüm dünya tarafından sevilen ve en çok tüketilen baharat çeşididir. Türkiye'nin de en çok tükettiği bu baharatı yakından incelemek gerekir. Bine yakın pul biber çeşitleri bulunmaktadır.

Türkiye'nin her yöresinde kullanılsa bile pul biber, kökü doğu bölgesinden gelmekte ve onlar için vazgeçilmez bir tattır. İsot ile pul biberin arasındaki fark pul biberin güneşte kurutularak elde edilmesi, isot ise biberlerin kurutularak baharat haline getirilmesidir.

Faydaları 

Pul biber, her mutfakta sıklıkla kullanılan ve tercih edilen bir çeşittir. Ayrıca faydaları saymakla bitmeyecek şekilde fazladır. Pul biber fiyatları ortalama olarak uygun ve herkesin alabileceği rakamlardadır. Her evde olması gereken, gerek yemekler de gerek ise sağlık kürlerinde kullanılması insan sağlığı için önemlidir.

Faydaları saymakla bitmeyecek olan pul biber, ülkemizin ve bütün dünyanın en çok sevilen baharatları arasında yer almaktadır. Prostat rahatsızlığı ve akciğer de oluşabilecek, kansere yol açan hastalıklara savaşmaktadır. İçeriğinde likopen besini oldukça zengin bir sebzedir.
Acı olan pul biber çeşitleri, metabolizmayı hızlandırmak da ve yağ yakım işlemini arttırmaktadır. 
Hazımsızlığı giderme de ve vücuttaki fazla gazı atmaya yardımcı olmaktadır.
Enfeksiyon, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 
Dolaşım sistemini düzene sokar. Kan akışını kolaylaştırır. Ayrıca kan damarlarını genişletir. 
Kolesterolü düşürür. Oluşabilecek kalp rahatsızlıklarını önler. 
İçeriğinde bulunan kapsaisin sayesinde vücudun göndermiş olduğu ağrı sinyallerini takip ederek tedavi eder. Bu yüzden baş ve migren ağrısına iyi gelir. 
A, C, B6, K1, Potasyum, Bakır ve Folat vitaminleri açısından oldukça zengindir. 
Hücreleri yenileyerek ve koruyarak yaşlanmayı geciktirme özelliği de bulunmaktadır. 
Çeşitli hastalıklara yol açan ve açabilecek oksidatif strese karşı korur.
Çin de geleneksel ve yöresel tıpta pul biber kullanılarak çare bulmuşlardır.
Sağlıklı baharat listesine giren pul biber dikkatli ve önerilen miktarda kullanıldığında, günlük C vitamini ihtiyacını % 20, A vitamini ihtiyacını % 15 oranla karşılamaktadır. A vitamini sayesinde göz sağlığına iyi gelmektedir.

Hücreleri korur ve zarar görmesini engeller. Geneler olarak iyi gelen ve faydaları gözle görülenler listesi bunlardır. Gerekli ve günlük tüketim sınırının aşılmadığı süresince insana faydası vardır. 

Çeşitleri Nelerdir?

Oldukça fazla pul biber çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;
- Halis pul biber,
- Dövme pul biber,
- İpek pul biber,
- İsot,
- Toz pul biber. Acı ve tatlı olmak üzere iki çeşidi bulunur. 
- Yaprak pul biber,
- Acı toz pul biber,
- Tatlı toz pul biber,
olarak sıralanmaktadır. Pul biber fiyatları aşağı yukarı uygun fiyatlıdır. Kullanımı eski çağlardan günümüze gelen pul biber, her yörede neredeyse her gün kullanılmaktadır. Eğer tazesi yenilecek ise gün 2 adet, toz şeklinde tüketilecek ise yemek kaşığının yarısı kadar tüketilmesi önerilmektedir. 

Nerelerde Kullanılır?

Her şeye yakışan pul biber genel olarak, çorbalarda, kebaplarda, salatalarda, güveçlerde, kuru fasulye, dolma çeşitleri, lahmacun, tavuklarda, etlerde, soslarda ve arzu edilen her şeye kullanılması mümkündür. Bazı içeceklerde ve alkol bazlı içeceklerde de kullanılmaktadır. Bir tatlı kaşığı veya bir çağ kaşığı kullanılırsa yemeklerde ve koyduğunuz her şeyin lezzetine lezzet katmış olursunuz. 

Kırmızı Biber Evde Yapılabilir mi?

Dışarıdan almak içinize sinmiyor ise, evde kolay bir şekilde pul biberinizi kendiniz yapabilirsiniz. Acı veya tatlı olarak iki şekilde de yapabilirsiniz. Ekonomi durumunda pul biber fiyatları da oldukça artmaktadır. Evde yapımı oldukça kolaydır. Önceden yıkayıp kuruttuğunuz biberlerin sap kısmını keserek çıkarmaya başlayın.

Arzuya göre ortadan keserek tohumlarını da çıkarabilirsiniz. Daha sonra biberlerinizi bir kaç dakika kokuları hafif çıkana kadar bir tava yardımıyla kavurun. Bu işlemi yapmak zorunlu değil, ama biberlerinize lezzet katacaktır. Sonra mutfak robotunun içine koyun ve çalıştırın. Arada bir robotun kapağını açarak kavurduğunuz biberlerin hepsinin çekildiğine emin olmak için karıştırarak işleme devam edin.

Pul bir görünüm elde ettiğinizde, biberleri yağlı kağıdı sermiş olduğunuz fırın tepsisinin içerisine aktarın ve 200 derecelik ısıda 5 dakika fırında pişirin. Bu işlem biberlerin tamamıyla kurumasını sağlayacaktır.

Biberleri fırından çıkarın ve soğuması için bir odaya koyun. Soğuduktan sonra dilediğiniz kavanoz veya baharatlığa koyarak kullanıma başlayabilirsiniz. Yaptığınız bu pul biberi 6 ay içerisinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz yemekleriniz de, dilerseniz salatalarınız da memnuniyetle kendi üretiminizi kullanabilirsiniz. 

Hangi İllerde Meşhur?

Türkiye genelinde neredeyse bütün illerde ve ilçelerde meşhur olan pul biber, en çok Gaziantep ilçesinde meşhurdur. Gaziantep'in İslahiye ilçesinde özel tarlalarda yetişerek ve pul biber haline getirilmektedir. İlçede 10 bin dönüm alana kırmızıbiber dikimi vardır. Dünyanın en iyi biberlerini üreten ve satan Gaziantep'tir.

Kahramanmaraş ilçesinde satılan pul biber çeşidi ipek pul biberdir. Diğer adı Maraş biberi olarak bilinmektedir. Bir diğer meşhur ili ise Şanlıurfa'dır. Ve diğer meşhur olan illerimiz, Hatay, Mersin, Diyarbakır ve Mardin'dir.

Türkiye'nin coğrafi konumlarda yetişip, işlenip, daha sonrasında hem ülkemize hem de dış piyasaya sunulmaktadır. Avrupa ülkelerinde de oldukça yoğun bir şekilde sevilen ve tüketilen pul biber Dünya için önemli bir besin veya baharattır.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.