Toplam 31 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 31 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Sadece ara öğünlerde ya da atıştırmalık olarak kullanılması anılsa da fıstık çok faydalı bir yiyecektir. Baklagiller ailesinde gruplanır. Bu nedenle soya, fasulye ve mercimek gibi baklagiller ile anılır. Çoğunlukla tuzlu yemeklerde kullanılsa da tatlılarda da vazgeçilmez bir yere sahiptir. Tuzlu, kavrulmuş veya fıstık ezmesi olarak çoğu zaman tüketilir.

Soslar, pastalar, şekerlemelerde de yaygın olarak kullanılır. Pilavların içinde kullanılarak, pilavı daha da lezzetli hale getirir. Gıda endüstrisinde yoğun olarak tercih edilen yer fıstığı unu, yer fıstığı yağı ve yer fıstığı proteini de bulunuyor. Fıstık üretim süresi kısadır. Hasat edildikten sonra kurutup ya da kavurup yemek daha yaygındır. Yaş haliyle yemek yaygın olarak görülmez. 

Fıstığın tarihi ise günümüzden 3.500 yıl öncesine kadar dayanıyor. Fıstığın ana vatanı Yakın Doğu bölgesidir. Afrika ülkelerinde fazla üretilmesiyle mutfaklarında çok fazla fıstığa rastlarız. Dünyadaki üretiminde Amerika ve İran'dan sonra ülkemiz üçüncü sırada yer alıyor. Ülkemizde kuru alanlarda ya da kıraç arazilerde üretiminin yapıldığı görülür.

Şanlıurfa ilimizde fıstığın üretimi için yeni bahçeler tesis edilmektedir. Bu da fıstığın üretiminin ülkemiz içinde artmaya başladığını gösterir. Üretim bahçelerinden iyi verim almak için bahçe içinde uygun tozlayıcı bulunmalıdır. Budama, sulama ve gübreleme de iyi verim alabilmek için önemli etkenlerdir. 

Besin Değeri 

Fıstığın 100 gramı yaklaşık olarak 567 kaloriye sahiptir. 100 gramı; 49.24 yağ, 25.8 protein, 16.13 karbonhidrat, 8.5 gram life sahiptir. 1 adedi (2 gram olacak şekilde) 11 kaloridir. 30 gramı (bir avuç kadar) ise 170 kalori civarındadır.

Fıstığın Faydaları 

Yağ, lif, protein, karbonhidrat gibi bileşenleri içinde barındırmasıyla sağlıklı bir üründür. Tekli doymamış yağlar açısından çok sağlıklı bir kaynak denilebilir. Kalp sağlığını güçlendirdiği sayısız çalışmaya sahiptir. Enerji deposuna sahiptir. Sedef hastalığına karşı korur.

İçindeki aminoasitler ve proteinler vücudun büyümesine sağlıklı bir şekilde yardımcı olur. Kemiklerin sağlıklı olmasını sağlar. Bu bağlamda çocukların düzenli olarak tüketmesi yararlı olacak ve büyümesine yardımcı olacaktır. E vitamini, folat, protein, niasin, B1 vitamini, fosfor ve manganez kaynağı açısından boldur.

Antioksidan açısından yüksek olan ürünlerle kıyaslanacak bir antioksidan içeriğine sahip olamasa da çilek, böğürtlen, elma, pancar ve havuç gibi besinlerle kıyaslanabilir. Bu besinlere göre daha çok antioksidana sahiptir. Bu antioksidan kalp rahatsızlıklarının ölüm riskini azaltır. 

Ayrıca birkaç deney ve araştırmaya göre kanser önleyici olduğu görülmüştür. Her hafta 2 veya daha fazla fıstık tüketmek erkeklerde %27 civarı, kadınlarda ise %58 civarı kolon kanserini önlediği görülür. 
Mide kanserini de önlediği görülmüştür. İçerisindeki polifenolik asit sayesinde mide kanseri oluşumuna duvar örer. 

Stres, sıkıntı ve kaygıları aza indirir. Bu sonula strese bağlı kalp rahatsızlıklarının da önüne geçiyor. 
Kötü kolesterolün düşmesini sağlar ve iyi kolesterolün çıkmasına yardımcı olur.

Yer fıstığı gibi zengin içeriğe sahip besinleri tüketmek Alzhheimer hastalığına karşı koruma sağlar. 
Yüksek yağ değerine sahip olmasıyla tüketilmekten korkuluyor. Özellikle kilo alımı yapacağı düşüncesiyle hiç yenmiyor. Ama birçok hastalığa koruyucu olduğu ve birçok vitamine sahip olduğu için tüketilmesi gereken bir üründür. Aşırıya kaçmadan tüketmek, kilo alımı yapmaz aksine vücudunuzu güçlendirir. 

Fıstığın Çeşitleri

Antep Fıstığı, Yer Fıstığı, Siirt Fıstığı, Soslu Fıstık, Tuzlu ve Tuzsuz Fıstık, Çam Fıstığı gibi birçok farklı fıstık çeşitleri vardır. Bu fıstık çeşitleri çok lezzetlidir ve hepsinin birbirinden farklı bir tadı vardır. Zaten fıstığın kendisi özel bir tada sahiptir. Birkaç sos ve tuz gibi malzemelerle fıstık çeşitleri üretmek fıstığa daha da çok lezzet katıyor.

Fıstığın Fiyatları 

Gelen sayısız zamlarla fıstık fiyatları günümüzde fiyatları değişiktir. Her yerde farklı fiyatlara sahiptir. Markalarına ve internet sitelerine göre fıstık fiyatları değişiklik göstermektedir. Ayrıca çeşitlerine göre de fıstık fiyatları değişir.

Mesela; Antep fıstığı, yer fıstığından daha yüksek fiyata sahiptir ya da soslu fıstıklar normal fıstığın fiyatına göre daha pahalıdır. Tabi ki iyi satışı olan, güvenilir bir yerden almak fiyatından daha önemlidir. Marketlerde, pazarlarda veya kuru yemiş satışı yapan yerlerde kolaylıkla bulunabilir. 

Nasıl Seçilmesi Gerekir? 

Çoğunlukla kabuklu olarak paketlerde satışa sunuluyor. Tazeliğini sağlayacak ambalaja sahip olması gerekir. Alırken ilk buna dikkat edilmelidir. Açık satımda böcek veya nem kalıntıları olmaması gerekir. Fıstığın kalitesini ölçmek istiyorsanız birkaç fıstığı avucunuza alın ve sallayın. Kabuklarda çatlakların ya da koyu halkaların olmamasına dikkat edilmelidir.

Nasıl Saklanılmalı? 

Kabuklu ya da kabuksuz hali fark etmeden buzdolabında, derin dondurucuda iyice kapatılmış şekilde saklanabilir. Aşırı nem ve sıcağa maruz kaldıklarında lezzeti kaybolur ve tatlı tadı acı tada dönüşür. Kabuklu hali üç ve altı ay arası buzdolabında saklanılabilir. Kabuksuz ve işlenmiş market fıstıkları ise ambalajın son kullanma tarihine kadar saklanmalıdır. Evin soğuk olan yerinde, kiler gibi, saklama kabı içinde olacak şekilde de saklanabilir.

Fıstığı Nerelerde Kullanabiliriz? 

Tuzlu yemeklerin dışında tatlılarda da sıkça kullanılır. Tuzlu yemeklerde sosların içine girebilir, pilavların vazgeçilmez aksesuarı olur. Salatalara da ayrı bir lezzet katar. Sabah kahvaltılarında yulaf ezmesinin yanına fıstık ezmesi kullanılır. Ayrıca fıstık ezmesi meyveler ile de yakışır. Fıstık ezmesini kendiniz bile yapabilirsiniz. Fıstıkları blenderden geçirip, içerisine biraz yağ ve şeker ilave edip karıştırın. Fıstığı her yerde kullanmak mümkündür.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.