Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

2.png (298 KB)

Mevlana Şekeri

Mevlana Şekeri

Mevlana Şekeri Hakkında Bilgiler


Akide şekerleri ülkemizde sevilerek tüketilmektedir. Bir akide şekeri çeşidi olan Mevlana şekeri ülkemizde yer alan Konya ilinin yöresel lezzetlerinden bir tanesidir. Yöresel bir şekerleme olmasından dolayı turistlerinde ilgisini çekmektedir. Bu sebepten dolayı günde 100 ton üretimi yapılmaktadır. Bu üretim yaklaşık olarak 400 kişiye istihdam sağlıyor diyebiliriz. Mevlana şekeri limon tuzu, su ve 140 derecelik ısıdaki şekerden bakır kazanlarda elde edilmektedir. 

Mevlana Şekeri Hakkında Bilgiler 

Üretiminde hiçbir katkı maddesi olmayan mevlana şekerleri kişiler tarafından merakla tüketilmektedir. Katkı maddesi olmadığı için bireyler güvenle bu şekeri tüketmektedir. Toz şeker, limon tuzu ve su bu şekerin içindeki maddelerdir. Bu bahsedilen klasik Mevlana şekeridir. Aromalı olarak elde edilen şekerler ise doğal ve gerçek meyve özlerinden üretilerek mevlana şekeri çeşitleri arasındadır.

Konya ilinin nesi meşhur dendiğinde doğrudan Mevlana şekeri meşhur denmektedir. Klasik yenen Mevlana şekeri dışında aromatik meyve özlerinden elde edilen Mevlana şekerleri içerisindeki meyve özüne göre mevlana şekeri fiyatları kategorisinde yerini almaktadır. 

Mevlana Şekeri Çeşitleri 

Mevlana şekerinin tüm türleri sevilmektedir. Hurmalı, kakaolu, portakallı gibi ürünler mevlana şekeri çeşitleri arasındadır. Görüldüğü gibi bu çeşitler genelde meyve özlerinden elde edilmektedir. Üstelik bu şekerin içerisinde katkı maddesi olmamasından dolayı doğal hurma, doğal portakal ve doğal kakao eklenerek aromaları çıkartılmaktadır. 

Çeşitlerinin de doğal ve katkısız olmasından dolayı mevlana şekerleri hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlıklarına olumlu katkılarda bulunmaktadır. Çeşitler arasından daha tatlı olanını tercih etmek isteyenler özel çilekli Mevlana şekerini deneyebilirler. Limonlu ve yer fıstıklı gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır. 

Bu çeşitlere göre değişen mevlana şekeri fiyatları oldukça ekonomiktir diyebiliriz. Bunun amacı katkısız olan bu ürünü her insanın tatmasını sağlamaktır. Özellikle Konya ilinden toplu şekilde getirtilen Mevlana şekerleri daha da uygun fiyatlarla gelebilmektedir. 

Mevlana Şekeri Fiyatları 

Mevlana şekeri eğer sadeyse daha uygun fiyatlarda karşımıza çıkmaktadır. Örneğin 400 gram sade mevlana şekeri fiyatları 15 TL ile 30 TL arasındadır. Elbette ki gram olarak daha fazlaysa fiyat da o kadar yükselmektedir. Karışık meyveli mevlana şekerleri ise ortalama olarak 30 TL den başlayan fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Yine çilekli Mevlana şekeri de 30 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sadece hurma aromalı olan Mevlana şekerinin diğer çeşitlere göre biraz daha yüksek fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Buradan da anlamaktayız ki mevlana şekeri çeşitleri aromatik olarak değil gramaj olarak fiyatlandırılmaktadır. Yani çeşit olarak fark etmeksizin gram olarak ne kadar fazla şeker alırsanız o kadar fazla fiyat ödemiş olacaksınız. 

Mevlana Şekeri Yapımı 

Öncelikle mevlana şekerleri yapımında özel kazanlar kullanılmaktadır. Bu kazanların içerisine su ve toz şekeri eklenmektedir. Elbette ki burada ustalar su ve toz şekeri oranını çok iyi ayarlamaktadır. Bu oran tam olmalıdır ki şeker tam kıvamında olsun. Su şekerin üzerini bir miktar geçecek kadar eklenir. Bu ekleme ardından kaynatma işlemine geçilir. Kazan içindeki sıcaklık 100 santigrat olmalıdır. Kazan içindeki sıcaklık bu dereceye ulaştığında ise limon tuzu içerisine eklenmektedir. Bu şekilde günde 100 ton Mevlana Şekeri üretilmektedir. 

Oldukça lezzetli olan bu şeker hem üretimi hem tadı hem de sahip olduğu kültür dolayısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Pahalı olduğu söylenmeyen bu şekerin tam fiyatlarını öğrenmek için mevlana şekeri fiyatları şeklinde kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. 

Aromatik olarak üretilen Mevlana şekerleri ise yukarıda anlatılan üretim aşamasında içerisine meyve özlerinin eklenmesiyle elde edilmektedir. Bu sayede mevlana şekeri çeşitleri de ambalajlı paketler içerisinde raflarda yerini alabilmektedir. Doğal aromatik özlerin kullanıldığı bu şekerde üretim aşamasında ilgili aromanın ne zaman ve nasıl eklenmesi gerektiğini en iyi yapım ustaları bilmektedir. 

Mevlana Şekerinin Tarihçesi 

Bu şeker tarih boyunca farklı isimlerle anılmıştır. Özellikle Konya şekeri ve peynir şekeri mevlana şekerleri isimleri arasındadır. Bu şekerin üretimine 1950 senesinde başlandığını bilmekteyiz. Kültürel olarak Mevlana şekeri eski zamanlarda cenaze evlerinde ziyarete gelen misafirlere ikram edilmekteydi. Hatta bu şeker ilginç bir şekilde eski zamanlarda dürüm içerisinde de tüketilmekteydi. Zaman geçtikçe Mevlana şekerinin bu tüketim gelenekleri yok olmuştur. 

Osmanlı'da da bir akide şekeri çeşidi olan Mevlana şekerinin hikayesi bulunmaktadır. Bu ürün şekerlerin sultanı olarak bilinmekte ve bayramlarda ikram edilmektedir. Tarçın, meyve ve fıstık çeşitleri Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. 

Mevlana Şekerinin İsmi Hakkında Bilgi 

İnsanlar Mevlana şekerinin neden Mevlana ismini aldığını merak etmektedir. Bilindiği gibi bu şeker Konya iline özgü bir şekerdir. Konya da bir Mevlana şehri olduğu için şekerin ismine Mevlana şekeri denmektedir. Bu şeker görüntü itibariyle peynire benzemektedir. Şekerin içerisinde peynire dair hiçbir şey yoktur. Fakat beyaz renkte ve küçük yapılı oluşu peyniri andırdığı için şekere peynir şekeri de denmektedir. Peynir şekeri denmesinin bir diğer nedeni de ağızda peynir gibi dağılmasıdır. Mevlana şekeri isminden de anlayacağımız gibi Konya ilinin önemli bir simgesidir. Aynı zamanda tüm mevlana şekeri çeşitleri Konya ve Mevlana ile bir bütün haline dönüşmüştür. 

Mevlana Şekerinin Dokusu ve Görüntüsü 

Mevlana şekerini tadanlar hem dokusunu hem de görüntüsünü çok iyi bilmektedir. Doku itibariyle sert yapılı bir şekerdir. Fakat ağıza alındığında ağızdaki tükürüğün etkisiyle damakta erime meydana getirmektedir. Yani sert görünümlü olan fakat ağızda damakta eriyen bir şekerdir. Bu sebepten dolayı kişiler bu şekeri çay ya da kahveyle tüketmeyi tercih edebilmektedir. Mevlana şekerinin sadesi yani aromatik olmayanları tamamen beyaz renktedir. Boyut itibariyle hafif yuvarlak küçük ve oval şeklinde üretilmektedir diyebiliriz. Bu şekerin dokusu, çeşitleri ya da görünümü mevlana şekeri fiyatları konusunda etken bir özellik olmamaktadır. 

Mevlana Şekeri Tarifi 

Mevlana şekeri tarifindeki en büyük püf nokta bakır kazana koyulan şeker ve suyun oranıdır. Burada su şekerin üzerini kapatmalıdır. İstenilen kıvam ve sevilen tat bu püf noktasına bağlıdır. 100 derece sıcaklıkta su ve şeker karıştırılarak pişirilir. Karıştırma işlemi limon tuzunun da eklenmesiyle son bulur. Limon tuzunun görevi ise şekerin mayalanmasını sağlamaktır. 

Bu şartlar altında 140 derecede Mevlana şekeri elde edilebilmektedir. Arkasından şeker soğumaya bırakılmaktadır. Soğuma işlemi soğuk saç bir levha üzerinde gerçekleşmektedir. Son işlem bu levhanın mısır özü yağıyla yağlanmasıdır. Bu yağlanma işlemi şekerin levhaya yapışmasını engellemektedir. Soğuma kısa bir aşamadır. Şekerin özel makinasının içerisine alınması ise şekil ve renginin verilmesi içindir. Soğuma işlemi 10 dakika kadar süren bu şeker makinalarla kesilmekte ve paketlenmektedir. 

Mevlana Şekerinin Özellikleri Nelerdir?

Mevlana şekerinin özellikleri arasında sade olanının beyaz renkte oluşu, sert bir dokusunun oluşu, ağızda erimesi, katkısız olması, su ve şekerden elde edilmesi gibi özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerinin yanında hurmalı, kakaolu, portakallı, çilekli, karışık meyveli gibi aromatik çeşitlerinin bulunmasını da sayabiliriz. En önemli özelliği ise aromatik çeşitlerinin de katkısız ve doğal ürünlerden elde edilmesidir. Bu özellikleri bakımıyla Mevlana şekeri bir şeker yapısını taşısa da oldukça sağlıklı bir şekerdir diyebiliriz. Bu bakımdan katkı maddeli diğer şekerleri çocuklarımıza vermektense Mevlana şekerini tüketmemiz sağlığımız için daha akıllıca olacaktır. 

Mevlana şekerinde doğal aroma vericiler ve tamamen doğal su, şeker ve limon tuzu kullanılmaktadır. Mevlana şekerinin %90'ının doğal toz şeker olduğunu söyleyebiliriz. Geriye kalanını ise aromatik ürünü ve suyu oluşturmaktadır. Konya ili bu özelliklerinden dolayı Mevlana şekerini tescilli ürünü haline getirmiştir. 

Bu şeker Konya'dan dünyaya eşsiz tat olarak anılma özelliğine sahiptir. Mevlana şekerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kültür lezzet ürünü olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı Mevlana şekeri Konya iline gelen turistler tarafından tadılmakta ve satın alınmaktadır. Mevlana şekeri hem tadıyla hem de kültürüyle dış ülkelere Türkiye ülkesini yani Konya ilini tanıtmaktadır.

Devamı Devamı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.