Toplam 7 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.


Bir şeyler izlerken ya da diyette sağlıklı ara öğün olarak genellikle kuruyemiş tercih ederiz. Özellikle ülkemizde çayın yanında karışık kuruyemiş olmazsa olmazdır. Oldukça fazla tüketilen karışık kuruyemiş sağlığımız için de önemlidir. Karışık kuruyemiş için de her tada hitap eden çeşitler bulundurur. Bu karışık kuruyemişte bulunan kuruyemiş çeşitleri nelermiş bakalım.

Kuruyemiş Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde de oldukça satılan kuruyemiş çeşitleri şunlardır:
Badem
Yer fıstığı
Antep fıstığı
Fındık
Sarı leblebi
Kabak çekirdeği
Ay çekirdeği
Ceviz
Pikan cevizi
Kuru üzüm
Kuru incir
Kuru kayısı

Yukarıda yazanların dışında da kuruyemiş çeşitleri bulunmaktadır.
 
Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir?

Kuruyemiş çeşidi olan badem omega3 bakımından çok zengindir. Zihinde oluşan yorgunluğu gidermektedir. Baş ağrısı ve böbrek ağrılarını daha hafif olmasını sağlar. Dolaşım sistemi üzerinde de büyük etkilere sahiptir. Kalp ve damarın güçlenmesini sağlarken tansiyonu da düşürmektedir. Omega3 tarafından zengin olduğu için kan pıhtılaşmasını önler. E vitamini bakımından da zengindir. Bundan dolayı antioksidan özellik gösterir ve yaşlanmayı geciktirir. Badem fosfor kaynağıdır. Fosfor hem diş sağlığı hem de kemik için önemlidir.
Yer fıstığı, öksürük için iyi gelmektedir. Fiziksel güce ve zihin gücü için önemli bir besin kaynağıdır. Hem besler hem de enerji verir. Kasların güçlenmesi ve kemik sağlığı için yer fıstığı tüketmek önemlidir.
Antep fıstığı, kolesterol için önemli bir besindir. Antep fıstığı kolesterol düşmesine yardımcı olur. Öksürük söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Düzenli kullanımı hem zihni güçlendirir hem de vücudun daha dinç olmasını sağlar. İnce bağırsakta gerçekleşen glikoz emilimini azalttığı için kan şekerinin yükselmesini önlemektedir. Antep fıstığı B1 vitamini açısından yüksektir. Bu da iştah açma özelliği gösterir. Mide ve bağırsak kaslar için Antep fıstığı kullanmak önemlidir.
Fındık, kolesterol üzerinde etkilidir. Kolesterolün düşmesini sağlar. Vücudun daha kuvvetli ve dinç olmasını sağlar. Kansızlığa iyi gelir. Kansere karşı savaşmakta fındık önemli bir besindir. Fındık doymamış yağ içerdiği için kalp sağlığı için önemlidir. Kalp krizi riskini azaltmaya yönelik faydaları bulunmaktadır. Günde bir avuç fındık tüketmek almamız gereken E vitaminin yüzde 87’sini karşılamaktadır. Fındık lif açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı sindirim sistemi içinde önemli bir besin kaynağıdır.
Sarı leblebi, genelde hamile kadınların kullanması için önerilir. Çünkü sarı leblebinin anne sütünü arttırdığı bilinmektedir. Günümüzde sıkça karşılaşılan bir mide problemi olan reflü ve gastrite de iyi gelmektedir. Sesin kısılması durumunda leblebi tüketmek sesin daha iyi duruma gelmesini sağlar. Böbrek taşı sorunu yaşayanlar için de sarı leblebi tüketimi önerilmektedir. Sarı leblebi böbrek taşı düşürülmesine yardımcı olmaktadır.
Kabak çekirdeği, kan seviyesinin korunmasında önemli bir besin kaynağıdır. Kabak çekirdeğinin bilinen bir diğer faydası ise tansiyonu düşürmesidir. Kabak çekirdeğinin uyku problemi olanlara da iyi geldiği bilinmektedir. Cildin güzelleşmesi üzerine de faydası bulunmaktadır.
Ceviz, herkesin bildiği üzere beyin üzerinde etkilidir. Hafızayı güçlendirir. Kan pıhtılaşmasını önleyerek damar sağlığını korur. Cevizin bir diğer faydası ise beyin damarlarının beslenmesini sağlamaktır.
Pikan cevizi, hücrede meydana gelen hasarları önlemektedir. Parkinson, yaş ilerledikçe ortaya çıkan alzheimer ve kanser gibi büyük hastalıklara karşı vücudu korumada doğal bir besin kaynağıdır. Her gün düzeli pika cevizi tüketilmesi kalp sağlığını koruduğu söylenmektedir. Pika cevizini sindirmek kolaydır ve yüksek protein kaynaklı bir cevizdir. E vitamini bakımından zengin olduğu içi hem cilt sağlığını korur hem de saçın beslenmesi açısından faydalıdır.

Bilinmelidir ki kuruyemiş tüketiminde fazlaya kaçınılmamalıdır. Her şeyi düzenli ve gerektiği miktarda yenmelidir. Kronik rahatsızlığı olanlar bir diyetisyen tarafından önerilen şekilde kuruyemiş tüketmelidir. Her şeyin fazlası zararlıdır.
 
Kuruyemişlerin Besin Değerleri

Badem: 1 avuç için yaklaşık olarak kaloridir. 1 avuç badem 28 gram gelmektedir. 6 gram protein ve bunun yanında 15 gram da yağ içerir.

Antep fıstığı: 50 tane Antep fıstığı 160 kaloridir. 6 gramı protein ve 15 gram yağ içerir.

Kaju: 18 tane kaju yaklaşık olarak 165 kaloridir. 15 gram yağ içerir.

Fındık: bir avuç 15-16 tane fındık içerir. 1 avuç fındığın yaklaşık kalorisi 150’dir.

Ceviz: 14 tane ceviz yaklaşık olarak 190 kaloridir. 15 gram yağ ve 6 gram protein içerir.
 
Günde Ne Kadar Kuruyemiş Yenmelidir?
 
Kuruyemişleri ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Tüketeceğiniz ara öğün yaklaşık olarak 100 veya 200 kalori arasında olmalıdır. Kuruyemiş tüketilirken çiğ ve tuzsuz olmasına dikkat edin. Paketin tamamını bitirmeyip bir avuç şeklinde tüketmelisiniz. Karbonhidratlı bir besin tüketecekseniz yanında kabuklu bir kuruyemiş tüketin. Bu tüketilen kuruyemiş şekerin yıkılmasını yavaşlattığı için sizi daha çok tok tutar ve kan şekerinizin ayarlamasında yardımcı olur. Kuruyemişi doğru porsiyonlarda ve karışık olarak tüketmek önerilmektedir.
 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.