Toplam 164 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 164 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 7 ... 11


Kuruyemişler besin değerleri oldukça yüksek ve besleyici yemişlerdir. İnsanlar tarafından çoğunlukla atıştırmalık olarak tüketilen kuruyemiş çeşitleri bazen de tatlılarda ya da yemeklerde kullanılırlar. Doğal yağlar ve vitaminler açısından oldukça zengin olan bu besinlerin uzmanlar tarafından düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Ancak kuruyemişlerin fiyatları oldukça yüksektir. Bu durumda da tüketiciler ucuz kuruyemiş tercih etmek isteyebilirler. Ucuz kuruyemiş çeşitleri de yine oldukça sağlıklı besinler arasındadır. Ucuza kuruyemiş çeşitleri almak isteyenler için bu yazı faydalı olacaktır. 
 
Kabak Çekirdeği 

Temel yağ asitleri içeriği gayet yüksek olan kabak çekirdekleri, ortalama olarak yüzde 64 oranında doymamış linol asit içeriğinden dolayı sağlıklı beslenmek açısından oldukça önemli bir besin maddesidir. 
Lezzetli ve de besin değeri oldukça yüksek kabak çekirdekleri temel yağ asitlerinde olduğu gibi mikro besinlerin bakımından da oldukça zengin bir kaynaktır.

Besin değerinin bu denli yüksek olması içerdiği yüksek proteinler ve karbonhidratlardan kaynaklanır. İçerisinde fazla miktarda lif, protein, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bulundurmakta olan kabak çekirdeğinin faydaları da fazladır. Ucuz kuruyemiş çeşitleri arasında olan kabak çekirdeği fiyat performans açısından iyi bir seçenektir. 

Çinko açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeği Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüketimi tavsiye edilen besinlerin arasındadır. Kabak çekirdeğinin içinde bulunan çinkonun en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve iltihaplanmayı azaltması olarak sayılabilir. Bunun haricinde sağlıklı kemikler, sinir sistemleri ve kaslar için magnezyum ve de kalsiyum içermektedir.
 
Leblebi 

Ucuza kuruyemiş çeşitleri arasında başta gelen bir diğer kuruyemiş çeşidi ise leblebidir. Nohudun kavrulup doğal çerez haline getirilmesine leblebi adı verilir. Nohudun günlerce uğraşılması sonucunda terbiyesi ile özel fırınlarda kavrulması ile elde edilir. Ülkemizde ucuz kuruyemiş denilince akla ilk gelen besinlerden olan leblebi 7000 yıllık geçmişe sahiptir. Kökeninin ise Ortadoğu'dan çıkmış olabileceği düşünülür.

K vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir ve de fosfat gibi minerallerin varlığı sebebiyle leblebi, kemik yapısının ve gücünün korunmasında yardımcıdır. Reflü, gastrit gibi bazı mide rahatsızlıkları olanların sıklıkla tüketimi tavsiye edilir. Leblebi mide öz suyunun emilimine yardımcı olur, gastrit ve ağrılara iyi gelmektedir. İçeriğindeki B6, C vitaminleri, lifler ve potasyumun sayesinde kalp sağlığını koruyucu bir etkisi vardır.

Leblebide bulunmakta olan zengin lifler; kötü kolesterolü düşürmektedir. Bu sayede inme, felç, kalp krizi ve de damar tıkanıklığı gibi kalp hastalıklarına yakalanma riski düşmektedir. Leblebi tokluk hissini sağlayarak daha az yemek yemeye yardımcı olmaktadır. Kilo vermek isteyenler kişiler için bu özellik oldukça önemli yararlar sağlamaktadır.

Ay Çekirdeği 

Ay çekirdeği de ucuz kuruyemiş çeşitleri arasında yer alır. Ülkemizde üretimi ciddi oranda yer alan bu kuruyemiş çeşidinin içi boş olması durumlarına karşı dikkatli oldukça olunmalıdır. Tüketimde dikkat edilmesi gereken konulardan başka bir tanesi de üretimin sonrasındaki tuzlu şekilde kavrulan ay çekirdeğinin tercih edilmemesidir.

Tuzlu tüketimi esnasında vücuda bazı zararları olabileceği için tuzsuz versiyonları tercih edilmelidir. Tüketimde yarar elde edebilmek amacı ile uygun ölçülerin belirlenmesi gerekli olur. Faydalardan yararlanabilmek amacıyla uygun oranlarda tüketiminde fayda vardır. Çünkü fazla tüketimi durumunda vücutta fazla yağlanma sorunları oluşur. 
 
Sağlık alanında olumlu etkileriyle bilinen ay çekirdeği çok tuzlu olmayacak bir şekilde tüketilmelidir. Günde yaklaşık bir avuç kadar ay çekirdeği uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Çünkü içeriğinde bulunan yağ oranı oldukça yüksek olduğu için vücuda çok fazla miktarda yağ alınması sakıncalı olur.

Fakat içeriğinde bulunan vitamin ve minarelerin sayesinde uzmanlarca her gün bir avuç çekirdek tüketimi tavsiye edilir. Lezzeti yapısı olan çekirdeklerin dış kısmı ve iç kısmı yağlı olduğu için bu yağın ekmek ve hamur işi gibi lezzetlere yakışması söz konusudur.

Kuru Kayısı 

Özellikle sindirime faydası sebebiyle ve uygun fiyatlı kuruyemiş çeşitleri arasında olduğu için sıkça tercih edilmekte olan kuru kayısının faydaları oldukça fazladır. Ülkemizde çoğunlukla Malatya'da yetiştirilene ve güneşte kurutulan bu meyve çeşidinin sağlığa faydaları çoktur. Uzmanlar tarafından düzenli olarak tüketimi tavsiye edilmektedir. 

Bağışıklık sistemini güçlendirmekte olan besinler arasında kuru kayısı da yer alır. Zengin vitaminler ve mineraller ihtiva etmekte olan kuru kayısıyı düzenli olarak tüketme halinde bağışıklık sitemi güçlenmesi sağlanabilir. 
 
Kuru Üzüm 

Her yiyecek ve içecek gibi üzümü de eğer tüketilecekse bozulmaya karşı muhafaza edilmiş olması gerekir. Bu bozulmayı geciktirip aynı zamanda üzümü de mevsim dışında tüketimine devam edebilmek için üzüm kurutma yöntemi uygulanabilir. Bilindiği gibi üzümün bazı çeşitleri kurutmaya oldukça müsaittir. Kurutulan üzümler daha sonrasında çerez, hoşaf ve bazı yemeklerde kullanılabilir.

Kuru üzüm çeşidi, insanın belli oranlarda tüketmesi gereken demir zengini bir kaynaktır. İnsan bedeni belirgin bir şekilde demir eksikliği sonucu yorgunluk, halsizlik yaşayabilir. Zayıf, çabuk kırılabilen hassas tırnaklar da, çeşitli cilt problemleri demirin ölçülü tüketiminin sonucunda önlenebilir. Bu kuruyemiş ucuz kuruyemiş çeşidi olarak sayılabilir.

Soslu Mısır 

Soslu mısır çeşidi ucuza kuruyemiş çeşitleri arasında bulunan lezzetli bir seçenektir. Dışında bulunan baharatlı sosu bu kuruyemişi yemeyi eğlenceli ve leziz kılmaktadır. Abur cuburu çok seven çocuklar için sağlıksız abur cuburlar yerine soslu mısır güzel bir alternatif olarak sunulabilir.

Bu kuruyemiş çeşidi çok tüketilen kuruyemiş çeşitlerinin arasında yer alır. Çok tüketilmesinin nedenleri arasında fiyatının uygunluğu ve lezzeti sayılabilir. Maç izlerken ya da oyun oynarken veya yılbaşı sofralarında soslu mısıra sıkça yer verildiği bir gerçektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.