Toplam 85 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 85 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6


Baharat çeşitleri yiyeceklere ayrı bir lezzet kazandırmak için tercih edilmektedir. Her bir baharat bambaşka bir tada ve kokuya sahiptir. Yemeklerin tadını eşsiz bir hale getiren taze baharat ürünleri sağlık açısından fayda sağlayarak tüketimi daha avantajlı hale getirmektedir. Pek çok kişi taze baharat ürünleri ile yemek tariflerini çeşitlendirmektedir.

Taze baharat grubu içerisinde birbirinden lezzetli ürün seçenekleri bulunmaktadır. Kokusu ile muhteşem bir baharat deneyimi sunan bu ürünlerin genel olarak antioksidan görevi üstlenmesi de faydalarını günden güne arttırmaktadır. Baharat yemeklerin tüketimini daha kolay ve lezzetli hale getiren ürünlerden biridir. Yüzlerce çeşit baharat bulunmaktadır.

Bu baharatların kullanım alanları ve yemeklerdeki lezzeti de ayrıdır. Bitki yapraklarından elde edilen bu baharat çeşitleri ile damak zevkini güçlendirmek mümkündür. Üstelik baharat ürünlerinin her biri sağlıklı gıda seçenekleri olarak tercih edilmektedir.

Pek çok alanda fayda sağlayan ve tedavi edici özelliği bulunan baharat çeşitleri gün boyu tüketilen yiyecekler içerisinde yer almaktadır. Vitamin değeri yüksek olan bu ürünler lezzeti de arttırmaktadır.

Papatyagil Familyasından Olan Tarhun İle Lezzetli Yiyecekler Hazırlama

Farklı lezzet severler için hazırlanan baharat çeşitleri yemeklerin tadını daha eşsiz hale getirmektedir. Papatyagil familyasına ait ürünlerden biri olan tarhun, keskin kokulu bir baharattır. Yemek sosları içerisinde sıkça kullanılan tarhun özellikle etli yemeklerde tercih edilen baharat çeşitlerinden biridir. Tarhun tadı daha eşsiz bir boyuta taşımak isteyen kişilerin sık sık kullandığı ürünlerdendir.

Üstelik patatesli yemekler ve fırında pişen yiyecekler üzerine serpiştirilen bir baharat çeşididir. Rengi ve kokusu ile lezzeti arttıran en önemli baharat olarak bilinmektedir. Tarhun kullanımı besinleri daha lezzetli hale getirmesinin yanı sıra faydaların da arttırmaktadır. Tarhun kişilerde uykusuzluk gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Papatyagil familyası baharatlarından olan bu ürün sayesinde uykusuzluk ve stres gibi problemler zaman içerisinde azalma göstermektedir. Sindirimi kolaylaştıran bu baharat özellikle et tüketiminde en çok tercih edilen baharat olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarhun çoğu kişinin yeni öğrendiği ve bir daha vazgeçemediği bir baharat olarak da bilinmektedir. Bu baharat sayesinde gıdaların lezzeti artmaya devam etmektedir.

Et ve Tavuk Yemeklerinin Vazgeçilmez Baharat Çeşidi Kişniş

Et ve tavuk ürünleri baharatların kullanımı en fazla olduğu yiyeceklerdir. Bu yiyecekler sayesinde yapılan etler daha lezzetli bir tat kazanmaktadır. Kişniş etlerin vazgeçilmez baharatlarından biridir. Çin maydonozu şeklinde geçen kişniş et ve tavuk üzerine atılan baharattır. Fırında yapılan tüm lezzetler için de tercih edilen baharatların başında yer almaktadır.

Çorba çeşitlerinde lezzet vermesi adına kullanılan kişniş yapılan sosların tadını bambaşka bir seviyeye çıkarmaktadır. Sindirim sistemine olan faydaları ile çoğu yemekte kullanılması önerilen baharatlardan biridir. Üstelik yara, yara izi ve farklı cilt problemleri için de önerilen en sağlıklı baharat çeşitlerinin başında yer almaktadır.

Yemeklere Ayrı Bir Lezzet Kazandıran Köri ve Faydaları

Yemeklere ayrı bir lezzet kazandıran köri tavuk soslarında kullanılan en yoğun baharat çeşitlerinden biridir. Özellikle Asya mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biri olan köri ile makarna ve farklı tavuklu yemekler yapılmaktadır. Köri Hindistan'dan çıkma baharat çeşitlerinden biridir. Yapılan her tarif içerisinde kullanılabilir özelliği sayesinde tariflerin lezzetini arttırmada başarılı bir baharattır.

Üstelik tavuk dışında sebze yemeklerinde de renk, koku ve tat vermesi adına tercih edilmektedir. Sebze soteleme işlemlerinde kullanıma uygun olan köri kırmızı etlerin tadını da arttırmaya yardımcıdır.

Sağlık Açısından En Faydalı Baharat Çeşidi Olan Safran

Sağlık açısından en faydalı baharat çeşidi arasında safran yer almaktadır. Kokusu ve rengi ile yapılan her tarifte eşsiz görünüm sunan baharatlardan biridir. İran baharatı olarak da geçen safran son zamanlarda pilavların vazgeçilmez içeriklerinden biri haline gelmektedir.

Aynı zamanda et, tavuk ve balık gibi besinlerin fırında pişme sırasında lezzetini arttırmaktadır. Pilavlarda hafif renk vermesi yapılan tariflerin görünümünü de şık hale getirmektedir. Safran hem tatlı hem de tuzlu olarak yapılan tüm yiyeceklerde kullanılan nadir baharat çeşitlerinden biri olarak satılmaktadır.

Eşsiz Bir Tat Yaratan Kakule Baharatı ve Sağlık Açısından Faydaları

Kakule baharatı zencefilgiller ailesine ait baharat çeşitlerindendir. Üstelik Asya bölgesinde yapılan yemeklerde en çok kullanılan baharat olması ile bilinmektedir. Batı ve Asya ülkelerinde yaygın olan bu baharat ülkemizde de sevilerek yemeklerde yerini almaktadır.

Kakule tatlı ve tuzlu yiyeceklerde kullanılan ve farklı bir aroma kazandıran baharat çeşitlerinden biridir. Yaratıcı tarifler deneyen kişilerin en sık kullandığı baharattır. Üstelik yoğurt ile birleşimi ile beraber farklı soslar hazırlanmaktadır. Kakule bağışıklık sistemini güçlendiren faydalı bitki çeşitlerinden de biridir.

Salataların Sevilen Baharat Çeşidi Olan Sumak Lezzeti

Salatalarda sıklıkla kullanılan baharat çeşitlerinin başında sumak yer almaktadır. Sumak hafif ekşi olan baharat çeşitlerinden biridir. Bordo rengi ve ince taneleri ile birbirinden farklı yemek üzerine serpilen baharattır. Çalış görünümlü bitkiden elde edilen bu baharat ile yapılan yemeklere renk verme adına sumak kullanımı gerçekleşmektedir. 

Hastalıklardan Koruyucu Etkisi Bulunan Baharat Çeşidi Zerdeçal

Zerdeçal turuncu ve sarı renkte olan baharatlardan biridir İnce toz halinde hazırlanan bu baharat hastalıklardan koruyan ve yapılan yemekleri lezzetli hale getiren ürünler arasına girmektedir. Vücutta enfeksiyonu tedavi eden ve hastalıklardan koruyan bu besin yemeklerde kullanılarak vücut için faydaları da arttırılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.