Toplam 8 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.


Genel olarak günlük yaşantımızda ayçekirdeği kullanımı atıştırmalık şeklinde olmaktadır. Tüketilme şekli olarak da bu atıştırmalıkların çekirdeklerini kavurup, tatlı ya da tuzlu şekilde tüketebilirsiniz. Aynı zamanda ay çekirdeğinden yağda el edilmektedir.

Ülkemizde en sık kullanılan yağ şekillerinden biri de olmaktadır. Çok sağlıklı olarak bilinen bu yağ doğrudan ayçiçeği tohumlarından elde edilmektedir. Ayçiçek yağı; salatalarda, yemeklerde ve de kızartmalarda çok sık kullanılmaktadır.

Ay Çekirdeği İçeriği 

Genelde ayçekirdeği içeriğinde E, B5, B1 vitaminleri, politik asit, magnezyum, bakır, fosfor, selenyum, çinko gibi pek çok mineraller bulunmaktadır. Genelde kuruyemiş olarak tüketimi yapılan siyah ayçekirdeği de çok lezzetli bir atıştırmalık olarak, sık sık tüketilmektedir. 

Genel itibarı ile gereğinden daha fazla ay çekirdeği tüketimi de vücut genelinde aşırı sodyum birikmesine bu durumda obezite gibi sorunlara yol açmaktadır. 

Ay Çekirdeği Çeşitleri 

Tüketimi oldukça fazla tercih edilen ay çekirdeği çok fazla çeşide sahip olmaktadır. Genelde ev ortamından televizyon başında ya da hoş sohbetlerde çok sık kullanım sağlanan kuruyemiş türü olarak bilinmektedir. Çok fazla tüketilen ay çekirdeğinin;
Tuzsuz dakota ay çekirdeği
Tuzlu dakota ay çekirdeği
Tuzlu beyaz ay çekirdeği
Tuzsuz beyaz ay çekirdeği
Salamura çekirdek
Siyah ay çekirdeği 
gibi çok farklı ayçekirdeği çeşitleri bulunmaktadır. Atıştırmalık şeklinde tüketilen ay çekirdeği, farklı türleri ile en lezzetli ve sağlıklı şekilde tüketilmektedir. Dakota ayçekirdeği ve beyaz çekirdek şeklinde üretilen ay çekirdek, tuzlu ya da tuzsuz seçeneklerde üretilmektedir.
Çok fazla tercih edilen siyah ayçekirdeği de günlük yaşamda her an tüketilen kuruyemiş türü olmaktadır.

Dakota ay çekirdeği çeşidi de beyaz ay çekirdeğine oranla daha sert bir kabuğa sahiptir. Her 2 tür çekirdek de kavrulur ve sonra tüketime sunulur. Dakota tuzsuz çekirdek, kavurma işleminin sonrasında sofralarda yerini almaktadır. Genelde ayçekirdeği çeşitleri içinde bulunan tuzlu çekirdek çeşitleri için de kavurma işlemleri yapılmaktadır. 

Ay Çekirdeğinin Faydaları 

Ay çekirdeği içinde yer alan lifler, vitaminler ya da diğer besinlerden ötürü sağlık bakımından pek çok fayda sağlamaktadır. Hem çok fazla ayçekirdeği çeşitleri olmakta hem de çok fazla faydaları bulunmaktadır. Ay çekirdeği faydaları;

Cilt genelinin gençleşmesini sağlamak.
İçeriğinde bulunan e vitamini sayesinde kan dolaşımını hızlandırıp, ciltteki kırışıkların giderilmesini sağlamak. 
İçeriğinde bulunan lifler ile sindirim sisteminin çok düzenli bir biçimde çalışmasına destek olmak.
İçeriğinde yer alan yağı ile iyi kolesterolün artmasına neden olarak, damar tıkanıklarını önlemek 
Alzheimer hastalığı konusunda çok doğal bir yardımcı olmaktadır.
Kalp ve damar hastalıklarına çok iyi gelmektedir.
Tırnak kırılmaları ve saç dökülmelerine karşı çok iyi gelmektedir.
Panik atak ile depresyon rahatsızlıklarında faydalı olmaktadır. 
Kan şekerinin oransal olarak düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
Tiroit bezlerinin çok düzenli bir biçimde çalışması için destek sağlar. 
Kaslarda zayıflama ve de ağrılara karşı çok etkili olan doğal besin değerleri içinde yer almaktadır.
Vücutta meydana gelen şişkinliğin alınmasına destek olur. 

Ay Çekirdeğinin Önemi 

Ay çekirdeği içeriğinde çok yüksek oranda mineral, lif yer almaktadır. Her gün çok düzenli bir şekilde tüketilerek, sağlık bakımından pek çok işe yaramaktadır. Genelde ayçekirdeği çeşitleri içinde yüksek miktarda magnezyum ile bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Çok düzenli bir şekilde tüketilen ay çekirdeği ile çeşitli hastalıklara karşı vücutta direnç sağlanır.

Aynı zamanda siyah ayçekirdeği strese karşı bir anti-depresan görevi görmektedir. Doğal bir anti-depresan olarak, psikolojik sorunlara çözüm sağlamaktadır. Tüm vücut genelinde hücreleri yenileme özelliği ile beyin sağlığını da olumlu etkileyerek hafızayı da güçlendirmektedir. Aynı zamanda tüketimi sırasında duygu hallerini de düzene sokup, insanların kendilerini çok daha rahat hissetmelerini sağlamaktadır.

Ay Çekirdeği Tüketimi 

Ay çekirdeğinin tüketimi genelde daha çok atıştırmalık biçiminde olmaktadır. Genelde tüketime hazırlamak için de çekirdekler kavurarak tatlı ya da tuzlu hale gelmektedir. Aynı zamanda ay çekirdeğinden yağda elde edilmekte ve bu yağ sofralarımızda kullanılmaktadır. Günlük menülerimizde ya da ara öğünlerde bir avuç içi çiğ ay çekirdeğinin tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kadınlarda günlük olarak 25 gram, erkeklerde de günlük olarak 38 gram ay çekirdeğinin tüketimi gerekmektedir. Ay çekirdeğinin kavrulmuş veya tuzsuz olanlarının da içeriğine bakıldığı zaman kalorinin % 72'lik kısmı yağdan meydana gelmektedir.

Ay Çekirdeğinin Fiyatları 

Ülkemizde çok fazla tüketilen kuruyemişler arasında yer alan siyah ayçekirdeği ya da başka diğer çeşitler, kalite ve özelliklerine göre farklı şekillerde fiyatlandırılmaktadır. En fazla tüketilen kuruyemişlerden olan ay çekirdeği marka, çeşit ve paketleme yapılarına göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda beyaz ay çekirdeği çeşidinin bir kilogramlık ortalama fiyatları da piyasa koşullarına bağlı olarak sürekli değişkenlik göstermektedir.

Genelde toptan satın alınan ay çekirdeği diğerlerine göre daha uygun fiyata gelmektedir. Aynı zamanda markalaşmış olan çekirdeklerde daha pahalı fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Günümüzde pek çok çeşit ile piyasaya sunulan ay çekirdeği çeşitleri içeriğinde yer alan özelliklere göre de farklı fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.

Kuruyemiş denildiği zaman akla ilk gelen çerezlerden biri olan ayçekirdeği, geçmişten günümüze kadar kültürümüzün en önemli bir parçasıdır. Ülkemizde çok verimli olan topraklarımız sayesinde üretimi yapılan ayçiçeğinin meyvesi olan ay çekirdeğinin tüketimi, kuruyemiş çeşitleri içinde en yaygın tüketime sahip olanlar arasında yer almaktadır.

Hem sağlığa olan faydası hem de atıştırmalık olarak yenilirken sağladığı keyif tarif edilemez. Her ortamda tüketime uygun olan ay çekirdeği kişinin kendi damak tadına bağlı olarak tercih edilmektedir. Tüketiminde sağladığı faydalar neticesinde pek çok kişinin vazgeçilmez atıştırmalıkları arasında yer almaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.