Toplam 14 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 14 ürün görüntüleniyor.


Türkiye’de özel günler veya kutsal günler denilince akla pek çok şey gelir. Fakat söz konusu eğer bir tatlı olur ise, akla gelecek olan tek lezzet lokumdur. Lokum Türkiye coğrafyasının en eski, en bilinen, tanınan ve en lezzetli değerlerinden biridir.

Bu lezzet sadece Türkiye’de sevilmekle kalmamıştır, bugün dünyanın çoğu noktasında tüketilmekte olan kahvelerin de yanında leziz bir yardımcı lezzet olarak lokum çeşitleri yerini almıştır.
 
Lokumun Anlamı Nedir? 

 Lokum tüm dünyada bilinmekte olan, özellikle “Turkish Delight” ismi ile evrensel bir isim yapmış olan Türk milletine özgü olan bir tatlı çeşididir. İçinde pek çok malzeme bulunmakta olan lokum kurutulmuş meyvelerle, kuruyemişlerle ya da çeşitli çiçek ve bitkiler ile kendisiyle veya aromaları ile yapılabilir.

Günümüzde Türk lokumu olarak bilinmekte olan tatlının bilinen en eski adı ise Rahat-ul Hulküm’dür. Bu söz öbeği boğazı rahatlatan anlamına da gelir. Eski kaynaklara bakıldığı zaman, Anadolu topraklarında lokumun 16. yüzyıl zamanından bu yana üretildiği bilgisine ulaşılmaktadır.

Fakat lokumun günümüzdeki şeklini alması, saraya girmesi ve de tüccarlar aracılığıyla Avrupa bölgesine yayılmasını sağlayan kişilerin en başında, lokumun mucidi diye anılabilecek olan Ali Muhiddin Hacı Bekir gelmektedir.
 
Bugün Yunanistan'da, Romanya'da, Kuzey Amerika'da, Brezilya'da ve Birleşik Krallık da lokumun üretimi olsa da, bu bölgelerde üretilmekte olan lokumların bilinen Türk lokumuyla çok az ortak özelliği bulunmaktadır.

Bugüne kadar lokumun bu coğrafyadaki halini alabilmesi adına Avrupa’da ve de dünyada çok sayıda girişimlerin olmasına rağmen, üretilmekte olan lokum çeşitleri hiçbir zaman Türk lokumu lezzetinin yanına bile yaklaşamamıştır.

Kaymaklı Lokumlar
 
Kaymaklı lokum çeşitleri, geleneksel Türk mutfağının en bilinen ve en özel lezzetleri arasında yer alır. Osmanlı mutfağından bu yana günümüze kadar gelen lokumlar, hemen her kişinin mutfağında bulunduğu için lokumların çok fazla sevildiğini söylemek mümkün olur Temel olarak tarifinde su, şeker, nişasta bulunan lokumlar; farklı malzemelerle de lezzetlendirilebilir.

Bu sebeple özellikle son dönemlerde oldukça farklı ve çeşitli malzemeler ile yapılan lokumlar bulunur. Geleneksel Türk tatlı çeşitlerinden olan lokum çeşitleri içinde yer almakta olan kaymaklı lokum çeşitleri, temel olarak kaymak kullanılarak yapılır.

Kullanılmakta olan kaymağın yapısı, lokumun lezzetine doğrudan etkisi olduğu için kaymak kullanımına oldukça büyük bir özen gösterilmesi gerekir. Kaymaklı lokumlar, üretim tarihlerinden itibaren 7-9 gün muhafaza edilebilirler. Fakat bu süre içinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Genellikle buzdolabında muhafaza edilse de buzdolabı sıcaklığında bulunan serin olan yerlerde de sorunsuzca muhafaza edilir. Benzersiz lezzetiyle dikkat çekmekte olan ve kahveyle çay sofralarının vazgeçilmezlerinden biri haline gelen kaymaklı lokumlar oldukça lezzetli bir tatlı çeşidi olarak sayılabilir. 
 
Fıstık Ezmeli Lokumlar 

Fıstık ezmesi sevmeyen elbette ki çok nadirdir. Bu lezzet lokum ile birleştiği zaman ortaya oldukça güzel bir tatlı çıkmaktadır. Fıstık Türkiye'de çoğu tatlının içinde kullanılır ya da kuruyemiş olarak da oldukça sık tüketilmektedir. Ancak lokumun içinde fıstık ezmesi kullanıldığı takdirde bu lezzet ikiye katlanmaktadır. 

Çifte Kavrulmuş Lokumlar

Çifte kavrulmuş lokum çeşidinin kendine has özel bir tarihi vardır. Ancak bunun öncesinde normal lokumun tarihine de değinmekte fayda vardır. Lokumun köklerinin Sasaniler'in tarafından üretilmekte olan Abhisa tatlısına dayandığı bilinir. 15. yüzyıl tarihlerinde yayılmaya başlamakta olan tatlının Osmanlı İmparatorluğunda da popülerleşmesi ve "rahat ul-hulküm" adını almasıyla 17. yüzyıla dayanır.

Boğazı rahatlatan anlamına gelmekte olan "rahat ul-hulküm" yıllar içinde rahat lokumlar ve ardından da lokum şeklinde kullanılmıştır. Uzun seneler Osmanlı Devleti'nde saray erbablarından halka kadar herkesin gönlünü çelmekte olan ve vazgeçilmez bir tatlı haline gelen lokumlar, İngiliz bir seyyah vasıtası ile Avrupa'ya gitmiştir ve Turkish Delight adını bu şekilde almıştır.

Yüzyıllardır kültürümüzün vazgeçilmeyen lezzetlerinden bir tanesi olan lokumun, "çifte kavrulmuş" olmasıysa 1960'lı senelere dayanmaktadır. O dönemlere kadar şeker ve de mısır nişastaları ile klasik bir şekilde yapılan lokumların içine 1960'lı yıllarda Antep fıstığı da eklenmiştir.

Başlangıç olarak çiğ biçimde eklenen Antep fıstıkları daha sonralarda kavrulmasına karar verilmiştir ve de zaman içinde bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Antep fıstığının kavrulması ile ise çifte kavrulmuş lokumlar ortaya çıkmıştır. 
 
Lokumun Fiyatları 

Ülkenin genelinde en çok bilinmekte olan, en çok ilgi gören lokum çeşitlerinden bazıları kaymaklı lokumlar, Antep fıstıklı lokumlar, çifte kavrulmuş lokumlar, meyve aromalı lokumlardır. Lokum tercihini sadeden yana kullanan kişiler en çok meyve aromalı lokumları tercih ederler.

Meyve aromalı lokum kilosu diğerlerine göre daha uygun bir seviyede olmaktadır. Bunun haricinde çifte kavrulmuş lokum kilosu da yine ortalama bir fiyatta sayılabilir. Ancak kaymaklı lokum kilosu içeriğinde bulunmakta olan kaymak sebebi ile daha yüksektir. 
 
Lokumun Faydaları

Özellikle çifte kavrulmuş olan lokum çeşitleri, düzenleyici bir asitlik madde içerir. Bu sebeple de stresi azalttığı bilinmektedir.
Hindistan cevizini içeren fındıklar ciltteki meydana gelen bazı deformasyonları azaltır.
Antep fıstıklı olan çifte kavrulmuş lokum çeşitleri ise, midedeki zararlı suyun oranını düşürür.
Lokum çeşitleri Anadolu bölgesinde bazı yaraları iyileştirmek için de kullanılır.
Vücutta birikmekte olan toksinlerin de atılmasına yardımcı olur.
Böbrek rahatsızlıkları problemlerini giderici bir etkisi de bulunmaktadır.
Tüketildikten sonra kısa bir süre sonra enerjiye dönüşür. Bu özelliği ile doğal bir enerji deposu olarak da bilinmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.