Toplam 49 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 49 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4
Lokum Fiyatları, Lokum Çeşitleri, Lezzetli Lokumlar


Lokum, dünyaca bilinen ülkemizde de çok sevilen, hızlı tüketimi olan, enva-i çeşidi üretilen şekerleme ve tatlılardandır. Lokum özellikle de Türk kahvesiyle çok iyi bir ikilidir. Kız isteme merasimlerinde, ev hanımlarının günlerinde, bayramlarda, özel misafirlere Türk kahvesiyle birlikte ikram edilen lokumlar gerek ülkemizde gerek dünyada bilinen ve sevilen tatlılar arasındadır. Lokumun zengin çeşitliliği olduğu için herkesin damak zevkine uyuyor.

Lokumun Kısa Tarihçesi

Lokum ismi Türkçeye Arapçadan geçmiştir. Arapçada lokum, lokmalık ve boğaz rahatlatan anlamında kullanılır.
Lokum yaklaşık 15. yüzyıldan beri Anadolu coğrafyasında bilinen, özellikle de 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içerisinde yaygınlaşan tatlı çeşididir. Osmanlıdan günümüze kadar gelmiş olan lokum Avrupa’ya ise Osmanlı’ya seyahat için gelen bir İngiliz tarafından “Turkish Delight” olarak tanıtılmıştır. Şuanda da hala dünyanın dört bir yanında ülkelerin kendi damak ve zevklerine göre farklı lezzette ve farklı çeşitlerde lokumlar üretilmektedir. İlk zamanlarda lezzetli lokumlar un, pekmez ya da bal ile üretilirken, günümüzde nişasta gibi maddelerde eklenmiştir.

Lokum Fiyatları

Lezzetli lokumlar ülkemizin her tarafında yoğun talep ve ilgi üzerine birçok marka adı altında satışa sunulmaktadır. Lokum fiyatları içerdikleri malzemeye göre bu malzemenin kalitesine göre farklı fiyatlarla satışa sunuluyor. Tabi ki lokum fiyatları üretimde gösterilen işçilik ve özene göre de değişebiliyor. Özel olarak, istek üzerine ürettirilen lokumların fiyatları diğer çeşitlere göre biraz daha pahalı olabiliyor. Lokum fiyatları kutu tasarımına önem verilmiş, paketlemesi güzel olan, kutu tasarımına pek de önem verilmemiş lokumların fiyatlarından daha fazla olabiliyor.

Eğer ki günlük veya misafirler için satın alıyorsanız kutu ve paketlemeye pek de önem vermenize gerek kalmaz. Gösterişi az ama kaliteli ve lezzetli lokumlar daha ucuz fiyatlara satın alınılabilir. Hediyelik alacağınız lokumlarda paketleme biraz daha öne çıkıyor tabi ki. Çeşitli malzemeler içeren lokumlar sade lokumlara göre daha fazla fiyat seçeneğine sahip oluyor. Farklı malzemeli lokumları tek paket içerisinde almak daha avantajlı olurken, misafirlerinize de daha fazla çeşit ikram edebiliyorsunuz.

Lokum satın alırken dikkat edilmesi gereken bir hususta tüketim miktarı oluyor. Eğer ki tüketim miktarı fazla ise örneğin kına gecesi, düğün, mevlit ve cemiyetler için alıyorsanız 5 kilogramlık paketleri tercih ettiğinizde ve bunları toptan satın aldığınızda lokum fiyatları daha karlı oluyor.

Lokum Çeşitleri

Ülkemizde lokumun çok eski tarihlerden beri tüketilmesinden ötürü enva-i lokum çeşitleri üretilmektedir. En lezzetli lokumlar ülkemiz tarafından üretilip, hem iç pazarda hem de dış pazarda satışı geniş bir alana sahip olan lokum, dünya çapında en çok tüketilen tatlılar arasındadır.

İç malzeme olarak lokum çeşitleri; Sade, Antep fıstıklı, bademli, cevizli, fındıklı, kaymaklı, üzümlü, meyveli, çikolatalı, browni çikolatalı, naneli, limonlu, narlı, bohça lokumu, çifte kavrulmuş lokumlar çeşit olarak sayılabilir.
Şekil olarak lokum çeşitleri; Sarma lokum, rulo katmer lokumu, katmer ve kat kat lokum, sultan sarma lokum çeşitleri bulunmaktadır.

Tabi ki bu saydığımız lokum çeşitleri ülkemizde bulunan ve tüketilen lokum çeşitleridir. Bir de dünyada farklı ülkelerin kendi yorumlarını katarak ürettiği ve tüketime sunduğu lokum çeşitleri bulunmaktadır. Lokum çeşitleri arasında en çok tüketilen ve sevilenler fıstıklı lokum, çikolatalı lokum, cevizli lokum, kaymaklı lokum, kakaolu lokum olarak sayılabilir.

Lokumun Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Lokumun tazeliği bakarak bile kolayca anlaşılabilir. Yüksek derecelere maruz kalmış lokumlar ve beyazlaşmış lokumların tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Lokumu satın almadan önce satın alacağınız yerin ürün içerisine neler koyduğu önceden araştırılmalıdır. Ürünün son kullanma tarihinin geçip geçmediği de kontrol edilmelidir. Seyyar tezgahlarda lokumların hava ile teması olduğu için bayatlaması ve bozulması daha çabuk oluyor. Bu yüzden alacağınız ürünün kapalı olmasına dikkat ediniz.

Lokumun kaliteli ve taze olduğunu anlamanın bir diğer yolu da lokuma baskı uygulamaktır, eğer baskı uyguladığınızda hemen eski haline geri dönüyorsa lokum taze demektir ancak geri dönmüyor çukur kısım oluşturuyorsa lokum bayat anlamına gelir. Taze lokumlar yediğinizde dişlerinize yapışmaz, elastik bir yapıda olmaz ve tükettiğinizde asla boğaz yanmasıyla karşılaşmazsınız. Almış olduğunuz lokumların ilk gün ki tazeliğini koruması için oda sıcaklığında üstü kapalı bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar tarafından lokumun kesinlikle buzdolabında saklanması önerilmiyor.

Lokumun Faydaları

Lokumun sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Lokum protein ve karbonhidrat açısından zengin olan tatlı çeşitlerindendir. Vücudun enerji kazanması ve kendini yenilemesi açısından yararlı bir besindir. Karbonhidrat barındırmasından dolayı da hızlı bir şekilde sindirime uğruyor ve kanda ki glikoz miktarını arttırarak beynin ve diğer organların enerji ihtiyacını karşılıyor. Çikolata gibi kişide, psikolojik rahatlamalara da neden oluyor.
Bademcik iltihabının azalmasına boğazların rahatlamasına sebep oluyor. Aşırı yemek yedikten sonra lokumun hazımsızlığa ve sindirime iyi geldiği biliniyor.

Böbrek üstü bezlere iyi gelir. Lokum yendikten sonra kişiye tokluk hissi verdiği için diyet listesinde uzmanlar tarafından öneriliyor. Protein açısından zengin olduğu için, lokumlar kasların güçlenmesine yardımcı oluyor. Böbrek üstü bezlerin daha iyi çalışmasında etkin rol gösteriyor. Lokumun faydaları gördüğünüz gibi çok fazla ancak bu yararların gözükmesi için lokumun kaliteli olması, çok fazla katkı maddesi, yapay şeker, yapay gıda boyaları içermemesine özen göstermeli ve satın almadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.