Toplam 9 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.


Türkiye'de en çok tüketilen kuruyemişlerin başında kaju gelmektedir. Kaju, hem sağlık açısından hem de ekonomiye kazandırdığı katma değer açısından oldukça önemli bir yemiş konumundadır. Kaju, yetişmesi oldukça zor bir ağacın meyvesidir ancak insan sağlığı için oldukça büyük bir yardımcı besin olarak ülkemizde ithalatı sıkça yapılan ürünler arasında gelmektedir. 

Kaju Kuruyemişi Nedir? 

Her iklimde yetişmeyen kaju ağacı, üretici ülkelerinde büyük önem taşımaktadır. Kaju ağacının meyvelerinin ucunda bir çekirdek çıkmaktadır. Bu çekirdeğin önemi kaju kuruyemişinin içinde yer almasından kaynaklanır. Her meyvede sadece bir adet kaju yemişi çıkmaktadır. Toplanan kaju yemişi yaş veya kavrulmuş olarak paketlenerek ihracatı üretici ülkeler tarafından yapılır. 

Kajunun Sağlığa Faydaları Nelerdir? 

Kajunun insan sağlığına ve psikolojisine önemli katkıları bulunmaktadır. Bu nedenle de tüketilmesi son derece faydalıdır ve doktorlar tarafında da sıkça tavsiye edilmektedir. Özellikle kaju fıstığı içerisinde E, K, B6, bakır, fosfor, çinko, magnezyum, demir ve selenyum gibi vitaminleri içermektedir. İçerdiği vitaminler sayesinde eşsiz bir besin kaynağı olarak da değerlendirilmektedir. Kajunun insan sağlığına başlıca faydaları ise şu şekildedir; 

- Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kajunun hastalık mevsimi olarak da bilinen kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

- Saç bakımında önemli bir rol oynar. Saçların doğal ve sağlıklı bir şekilde uzamasına kaju faydaları arasında gelmektedir.

- Özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez bir kuruyemiş olan kaju, uzun süre tokluk hissi yaratır. 

- Kas ve kemik yapısının güçlenmesine faydalıdır. Bu açıdan kaju faydaları arasında en çok dikkat çeken unsur olması ile de sporcular arasında sıkça tüketilmektedir. Özellikle spor yapan insanlar için tavsiye edilmektedir. 

- Kolesterolü dengeleme de yardımcı olur. Ayrıca kaju vücuttaki kolesterol oranının düşmesine de yardımcı olur. 

- Zihin gelişimi için önemli bir besin olması kaju faydaları arasında gelmektedir. Bu nedenle de çocukların yemesi de tavsiye edilen bir kuruyemiştir. Yine kararında bir ilkokul çocuğu her gün 1 - 2 kaju özellikle sabah kahvaltılarından sonra tüketmelidir. 

- Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kaju içerisinde kalp sağlına dost pek çok minerali içermektedir. 

- Vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Özellikle dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemlerinin çözülmesinde yardımcı olur. 

- Cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Ciltteki özellikle sivilce oluşumları için kajunun içerisindeki vitaminlerden faydalanılabilir. 

- Göz için faydalıdır. Ayrıca hamile kişiler içinde kaju çocuğun görme duyularının verimli çalışabilmesi adına uzmanlar tarafından önerilmektedir. 

Kajunun Kalorisi Ne Kadardır? 

Kajunun tüketilmesi diğer kuruyemişlere nazaran çok daha dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun nedeni ise kaju kalorisi, diğer kuruyemişlerden daha fazla olması olarak gösterilmektedir. Ortalama bir kaju kalorisi kavrulmuş ve kavrulmamış olarak değişim gösterebilmektedir. 

- Kavrulmuş bir kaju kalorisi yaklaşık 23 kalori
- Kavrulmamış bir kaju kalorisi ise yaklaşık 11 kaloridir. 

Kajunun tüketilmesinin kararında olmalıdır. Kajunun fazla tüketilmesi kolesterolün artmasına, yağlanma eğilimine ve kilo almaya sebep olabilir. 

Kaju Fiyatları

Ülkemizde kaju fiyatları açısında kuruyemişi en pahalı kuruyemişler arasında gelmektedir. Bunun en temel nedenleri ise; 

- Kaju, Türkiye'de yetiştirilmeyip Güney Amerika ve Ekvator ülkelerinden ihraç edilmesi. Ürün maliyetinin yanı sıra ihracat ve gümrük giderlerinin satış fiyatına eklenmesi

- Kaju ağacının meyvesi sadece bir tanes kaju verebilmektedir. Bu da üretimin de sınırlı sayıda yapılmasının önemli bir sebebi olması,

- Kajunun ihracatının genel olarak yaş yapılması ve Türkiye'de de ek işlemlere tabi tutulması olarak görülmektedir. 

Kaju fiyatlarının ortalaması kilogram bazında değişiklik göstermektedir. Kavrulmuş ve kavrulmamış olarak değişim gösteren kaju fiyatları, ayrıca ithal edildiği ülkeye göre de değişim gösterebilmektedir. 

Türkiye'de Kaju Yetişiyor mu? 

Kaju, Türkiye'de yetişemeyen ender kuruyemişlerden bir tanesidir. Bunun sebebi ise iklimin kajunun yetişmesi için uygun olmamasıdır. Öte yandan dünyadaki pek çok ülkede de kaju yetiştirilmez. Kaju ağacının yetişebilmesi için çok sıcak bir iklim gerekmektedir. Bu iklim şartları Türkiye'de bulunmamaktadır. Suni olarak bu iklimin yaratılması, kaju fiyatları açısından düşürülmesi ve kajunun Türk ekonomisine kazandırılması her ne kadar denense de başarılı olunamamıştır. 

Kaju Nerede Yetişir? 

Dünyada kajunun yetişebildiği tek yer Ekvator bölgesidir. Çünkü kaju ağacı tropikal iklime yakın bir iklimde yetişmektedir. Kaju meyvesinin ağacı olduğu bölgelerde sıcaklığın 10 derece altına düşmemesi ve 40 dereceden daha yüksek olması gerekmektedir. Soğuğa asla dayanıklı değildir. Kajunun anavatanı olarak bilinen yer Brezilya'dır. Brezilya'da kajunun yetişebilmesi için uygun bir iklim ve koşullar mevcuttur.

Ülkenin dış ticaret açığını da yine büyük ölçüde kaju meyvesi ve yemişi kapatmaktadır. Bunun yanı sıra Güney Amerika'da, Orta Amerika'da ve Karayip Adaları'nda kaju meyvesi yetiştirilebilir. Güneydoğu Asya'da ve Hindistan'da da kaju üretimi ve yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Kaju bitkisi ise son yıllarda Vietnam'da yetişmeye başlanmıştır. 

Kajunun Ekonomiye Faydaları 

Kaju, her ne kadar Türkiye'de yetiştirilmese de iç pazarda oldukça ticareti yaygın olan bir yemiş türüdür. Bu nedenle de ekonomiye önemli katkıları bulunmaktadır. İç pazarda karı oldukça yüksek olan kaju kuruyemişinin ihracat fiyatı yaklaşık 7,5 - 8 dolar arasında seyretmektedir. İç pazarda kilogram satış fiyatı ile ithalat fiyatı arasındaki kar marjının yüksek olması nedeniyle kajunun bu değerlerden bakıldığında ekonomiye çok önemli bir katkısı olduğu görülmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.