Toplam 25 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 25 ürün görüntüleniyor.
1 2


Kuruyemiş ülkemizde çok fazla tüketilen en önemli yiyecek kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. Özellikle fıstık Güney Amerika'da yetişen ve burada kökenleriyle birlikte Türkiye'ye kadar ulaşan en önemli protein kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. Burada bulunan yemiş türleri insanlara faydalı olduğu için çok fazla tüketilmektedir. Bundan dolayı fıstık çeşitleri ve elementleri bakımından çok zengin ürünlerden yapılmaktadır. Yetiştiği yerler çoğunlukla ağaçlar olmaktadır.

Ağaçlardan koparılarak tarımsal bir ürün olarak kullanılan bu yemiş gıdalarda ve pastacılık sektörlerinde çok fazla önümüze çıkmaktadır. Bundan dolayı fıstık ağacında yetiştirilen yaklaşık olarak 10 metreye kadar uzanan ürünlerden oluşmaktadır. Ağaçların üzerinde bulunan üzüm salkımı biçiminde yerini koruyan fıstıklar oldukça da lezzetli olduğu için yağ olarak da kullanılmaktadır.

Bir ağaçtan yaklaşık olarak 50 ya da 55 kilo fıstık elde edilmektedir. Bunlar fıstık çeşitleri bakımından zengin olan ağaçlar olarak bilinmektedir. Kişilerin severek tükettiği tadı lezzetli olan kuruyemişler arasında bulunmaktadır. Farklı bir aile familyasından geldiği için fıstık çeşitleri genel meyve tabirinde de kullanılabilmektedir. Birbirinden farklı binlerce çeşitli olan bu fıstıklar lezzet açısından da fazlasıyla iyi olmaktadır.

Fıstık Çeşitleri Neler Olmaktadır?

Kuruyemiş olanları tüketim bakımından fazla olduğu için mutfakta özellikle yaygın halde kullanılan tüller anlamında bulunmaktadır. En çok tüketilen yemişler arasında fıstık çeşitleri yerini fazlasıyla korumaktadır. Çeşitlerine bakıldığı takdirde binlerce fıstık çeşidi günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar tuzlu ya da tuzsuz fıstıklar, kaju, yer fıstıkları gibi çeşitleri olmaktadır. Günlük hayatımızda da sık olarak tüketilebilen ya da tuzlu ya da tuzsuz bulunabilecek türden faaliyetler ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında Antep fıstıkları da bunların arasında bulunan bir çeşit olarak bilinmektedir.

Birçok fıstığın kabukları fazlasıyla ince ve çok fazla tüketilebilen çeşitleri ile birlikte üretilmektedir. Osmanlı döneminden bugüne kadar gelinen bu fıstıklar en yaygın şekilde tüketilebilen Besin kaynakları olarak bilinmektedir. Soslu ya da sossuz çeşitleri de mevcut olmaktadır. Birbirinden leziz olan bu ürünler fıstık fiyatları bakımından çeşitlilik göstermektedir. Bundan dolayı da fiyatlandırma konusunda tamamen net bir bilgi verilmemektedir.

Fıstığın İçinde Bulunan Besin Kaynakları Neler Olmaktadır?

Fıstığın içerisinde binlerce farklı besin kaynağı bulunmaktadır. Özellikle protein bakımından zengin olan bu ürünlerin içerisinde C vitamini, E vitamini gibi vitamin çeşitleri de ön plana çıkmaktadır. Böylece fıstık fiyatları konusunda vitamin ağırlıklarına göre fiyatlar daha fazla belirlenmektedir. Her fıstığın çeşidinde farklı bir vitamin barındırılmaktadır. Özellikle doğal beslenme konusunda kişilere katkı sunmaktadır.

Çeşitlilik bakımından zengin olduğu için alan ve kullanan kullanıcılar fazlasıyla memnun kalmaktadır. Kişiler sağlığının korunması için muhakkak bu fıstıkları tüketmelidir. Her fıstığın iyi geldiği başka bir durum söz konusu olmaktadır. Bu fıstıkların kullanıldığı binlerce tarif yapılabilmektedir.

Fıstıkların Faydaları Neler Olmaktadır?

Fıstıkların birden çok faydası bulunmaktadır. Bunların başında en çok metabolizmayı hızlandırmaları gelmektedir. Kişiler muhakkak diyette olduğu dönemlerde bu ürünleri tüketmektedir. Bunun yanında kalp ritmini düzenlediği kolesterole ya da şekere iyi geldiği de bilinmektedir. Rahatlıkla tüketebileceği besinlerden oluştuğu için fazlasıyla sağlığa faydalı bulunmaktadır. Özellikle gelişmekte olan çocukların rahatlıkla aldığı besinler olarak yerini korumaktadır. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde çocukların gelişimine fazlasıyla yardımcı olmaktadır.

Fıstıkların Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Fıstıklar hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Çoğunlukla son yıllarda pastanelerde pastaların üzerine süslemek amacıyla da serpiştirme adı altında kullanılabilmektedir. Bunun yanında bazı durumlarda yiyeceklerin içerisine de konulmaktadır. Yiyeceklerde değişik ve güzel bir tat bıraktığı için sıklıkla alındığı görülmektedir. Genellikle ezilerek ya da ufalanarak kullanılmaktadır. İçine konulduğu takdirde ezilip kullanılması daha doğru olmaktadır.

Yaş pastaların içerisinde genellikle tane boyutunda tercih edildiği için kırılıp da konulabilmektedir. Bu fıstıkların konulduğu ürüne yapışabilme özelliği olduğu için pastaların süslemesinde de kullanılmaktadır. Bunun yanında sütlü tatlıların üzerinde de çeşitli fıstık çeşitlerini kişiler rahatlıkla görmektedir. Bazı durumlarda ise içeceklerin üzerinde de farklı renklerde ve çeşitlerdeki fıstıkların görülmesi mümkün olmaktadır.

Fıstık Fiyatları Nasıl Olmaktadır?

Yaklaşık olarak bakıldığı takdirde 12 çeşit fıstık türünün ülkemizde bulunduğu görülmektedir. Ülkemizin Gaziantep bölgesinde Şanlıurfa ilinde Diyarbakır ya da Kahramanmaraş bölgesinde bu fıstıkların fazlasıyla çeşitli bir şekilde üretildiği bilinmektedir. Bundan dolayı fıstık fiyatları konusuna bakıldığı takdirde değişik ve farklı fiyatlandırmalar ortaya çıkmaktadır. Fıstık var sıcak ve kurak iklim türlerine daha çok sevmektedir. Çoğunlukla nemsiz ortamlarda fazlasıyla güzel gelişim gösterdikleri için sulanma ihtiyaçlarına kesinlikle ihtiyaç duymamaktadır.

Yaklaşık olarak bakıldığı takdirde 10 ya da 12 yıl içerisinde ürün vermeye başladığı bilinmektedir. Günümüzde en kıymetli sayılabilecek tarım ürünleri arasında bulunmaktadır. Bu ürünlerin ya da ağaçların bakımı genellikle kök kısmında başlanarak yapılmaktadır. Toprak şartlarını yetiştirildiği yerin uygun olması besin zincirinin ülkemize kazanılabilmesi adına önemli olmaktadır. Fiyatlandırmalar açısından fıstıkların çeşitleri farklılaştıkça fiyatları da farklılaştığı bilinmektedir.

Fıstıkları Herkes Tüketebilir mi?

Yaş aralığı olmadan herkes bu fıstıkları belirli ölçülerde sağlıklı bir şekilde tüketebilmektedir. Herhangi bir konuda sıkıntı yaşatmadığı için kişilerin sağlığını da asla olumsuz etkilememektedir. Özellikle yaşlı insanların belli hususlarına dengelemek adına doktor kontrolleri ile tükettiği bu metinlerin birçok faydası olduğu bilindiği için hücrelere yardımcı olup daha fazla gelişmesini sağlamaktadır. Kişilerin zeka seviyesini geliştirerek hafıza kaybı gibi problemlerinin de önüne geçmektedir.

Kanser türlerini ve aynı zamanda enfeksiyonel sorunların da önüne geçerek hastayı bu anlamda korumaktadır. Özellikle soğuk algınlığı sırasında kullanıcıların göğüslerini yumuşatarak ağrılarını hafifletip iyileşme süreçlerini hızlandırmaktadır. Bunun yanında içerisinde bulunan binlerce lif sayesinde midedeki asit miktarını fazlasıyla dengelemektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.