Toplam 4 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

En lezzetli Türk tatlıları içerisinde lokumun yeri oldukça özeldir. Geniş kitlelerin sevmiş olduğu lokumun ünü sınırların dışına bile çoktan çıkmıştır. Bunun için birçok farklı türü bulunan lokumdan vazgeçmek zordur. Özellikle fındıklı hali son derece enfes ve aynı zamanda sağlık açısından yararlıdır.

Bunun yanında enerji verici olan fındıklı lokumun tüketilmesi günün her saati olabilir. Tabi kültürümüz içerisinde özellikle kahvelerin yanında lokumun daha sık tüketildiği bilinmektedir. 

Lokumun Kısa Tarihçesi
Lokumun ülkemiz sınırları dışında "Turkish delight" olarak geçtiği bilinmektedir. Özellikle yumuşacık yapısı ve lezzetli haliyle ağızda benzersiz bir his yaratmaktadır. Ayrıca mis gibi kokusu olan lokumun köklü bir tarihe sahip olduğunu söylemekte mümkündür. Zaten lokumun birçok farklı çeşidi olması özel bir ürün olduğunu gösterir. Bunlar içerisinde fındıklı türünün geleneksel özelikler taşıdığını söyleyebiliriz. 
Lokumun Anadolu'da 15. yüzyıldan beri yapıldığı rivayet edilir. Bunun doğru olup olmadığı ise tartışma konusu olmuştur. Ancak lokumun asıl çıkışı 17. yüzyıl diye bilinir. Yani Anadolu lokum ile 17. yüzyılda tanışmış olabilir. Çünkü o dönemde yapılan sert şekerlemeler yerine daha yumuşak olan lokumun ortaya çıktığı görülüyor.

18. ve 19. yüzyılda ise lokumun ünü artıyor ve gezginler sayesinde sınırlarımız dışına ulaşıyor. Ayrıca Osmanlı zamanında lokumun "rahat ul-hulküm" yani boğaz rahatlatan tabiri bulunmaktaydı. 

Fındıklı Lokumun Yapılışı Nasıldır? 
Fındıklı lokum her zaman için insanı mutlu eden bir yapıya sahiptir. Çünkü yumuşacık lokumun fındıkla buluşması son derece başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Tabi bu lokumun bir yapılış şekli bulunmaktadır. Bunun için en temel malzemeler şeker, su, buğday nişastası ve kavrulmuş fındık olarak bilinir. Bunlara birkaç malzeme daha eklenerek hazırlanan lokumlar afiyetle yenebilir. 
Fındıklı lokum fiyatları ürünün kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Ama genel olarak lokumun uygun bir tatlı çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Nişasta ve şekerin harika uyumu fındıkla birleşince ortaya nefis bir lokum çıkmaktadır. 
Fındıklı lokumun sevilmesini sağlayan birçok unsur vardır. Tadı harika olmakla birlikte fındıktan dolayı sağlıklı bir yapıya sahiptir. Özellikle en fazla tüketilen lokumlardan birisi fındıklı lokumdur. Bundan dolayı ilgi çeken bu lokumun ünü oldukça geniş olarak her yere yayılmıştır. 

Fındıklı lokum fiyat olarak sade lokumdan pahalıdır. Çünkü üründe sade lokuma göre ekstra olarak fındık yer almaktadır. Buda tabi fiyatı etkileyen bir unsurdur. Ancak fındıklı lokum fiyatları çok pahalı değildir. Böylelikle fındıklı lokumdan arzu eden herkesin alarak yemesi mümkündür. Fiyatına göre son derece lezzetli oluşu önemli bir artıdır. 
Lokum çeşitlerinin içerisinde fındıklı olanına her zaman büyük bir ilgi vardır. Vb ilgi yeni çıkan fındıklı lokumlar ile daha da artmaktadır. Bununla birlikte fındıklı lokumdan tüketirken günlük olarak aşırıya kaçamamak gerekir. Özellikle günlük 4-5 adet fındıklı lokumun yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Diyet yapan kişilerin ise tatlı olarak lokumdan 2 tane yemeleri yeterli olacaktır. 

Fındıklı Lokumun Ne Gibi Faydaları Vardır? 

Fındıklı lokum genelde kahve yanına veya tatlı niyetine tüketilir. Tabi bu durumun oldukça doğal olduğu bilinir. Ancak fındıklı lokumun önemli bir tüketim nedeni de sağlıklı oluşudur. Fındıklı lokumun şu yararları vardır;
- Cildin deforme olmuş yerlerini onarır. 
- Strese karşı iyi gelir. 
- Vücudu zinde tutar ve enerji verir. 
- Metabolizmayı hızlandırır. 
- Tokluk hissi sağlar. 
- Protein açısından zengindir. 
- Kemik gelişimine olumlu katkı sağlar. 
- Kan akışını arttırır. 
- Kalp ve damar sağlığını korur. 
Diyabet hastaları fındıklı lokumdan tüketmek isterlerse eğer bir uzmana danışmaları gerekir. Buna göre doğru bir şekilde hareket edilebilir. 
Fındıklı lokum fiyatları genelde çok fazla artış göstermez. Ancak üründe fındık yer aldığı için fındığın pahalanması durumunda artış söz konusu olabilir. Bunun dışında lokum için fiyatlar genellikle makul seviyededir. 

Fındıklı Lokumda Hangi Vitaminler Bulunur?
Fındıklı lokumun sahip olduğu içerik farklı vitaminler ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle magnezyum, potasyum, kalsiyum ve B6 bu kolumda yer almaktadır. Bunun yanında fındıklı lokumun protein ve demir içerdiğini de söyleyebiliriz. Bunun için vücuda gerekli olan birçok vitamini fındıklı lokumda bulabiliriz. 

Fındığın sahip olduğu vitaminler son derece önemlidir. Zaten fındık başlıca yararlı olan bir kuruyemiştir. Doğal olarak lokum ve fındık buluştuğu zaman ortaya sağlıklı bir ürün çıkıyor. İnsanlara düşen ise bu lezzetli ve sağlıklı ürünü zevkle tüketmektir. 

Fındıklı Lokumu Diğer Lokumlardan Ayıran Özellikler Nelerdir? 
Öncelikle lokumun her hali zevkle tüketilir. Her yaştan insanın bu lezzetli ürüne karşı sempatisi vardır. Tabi herkesin favori bir lokumu olması da mümkündür. Sonuçta herkesin zevki farklıdır. İşte bu aşamada fındıklı lokumun farkı ortaya çıkıyor. Çünkü çok fazla kişinin favorisi bu lokumdur. 
Fındıklı lokumun en büyük farkı ise sahip olduğu içeriğidir. Bu lokumu tüketen kişiler hem lokumdan hem de fındıktan yarar görürler. Buda oldukça önemli bir artıdır. Bununla birlikte fındıklı lokumun geleneksel lokumun özelliklerini daha çok taşıdığı görülür. Bundan dolayı fındıklı lokumu özel bir yere koymak mümkün olmaktadır.

Fındıklı lokumun yemesi ise oldukça keyiflidir. Ağızda bıraktığı tadı ve dokusu çoğu kişinin hoşuna gitmektedir. Özellikle tazeliğini uzun süre koruması fındıklı lokumu daha da ilgi çekici hale getirir. Böylelikle fındıklı lokumdan tüketmek için birçok farklı sebep bulmak mümkündür.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.