Toplam 3 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.


Cevizli sucuk özenle seçilmiş kelebek cevizler ile üzümden elde edilmiş bir harca daldırılıp çıkartılması ile oluşan sağlığa faydalı bir üründür. Cevizli sucuk yapımında kullanılan kaplama malzemesi değişiklik gösterebilir. Nar suyundan, dut suyu gibi çeşitli meyvelerin suyundan üretim yapılabilir.

Cevizli sucuğun en bilinen şekli üzüm şırası ve pekmezinden yapılan türüdür. Yapılış şekli yöreye göre farklılık gösterebilir. Organik ve kaliteli malzemelerden üretilmiş cevizli sucuk faydaları insan sağlığına da birçok faydaları bulunmaktadır.
 
Cevizli Sucuk Faydaları
 
- Ceviz B türü vitaminleri, mineral, protein, yağlar ve diğer vitaminler açısından oldukça zengindir. Yağ içeriğinin yüksek olmasına rağmen cevizli sucuğun faydaları çoktur ve kolesterol içermez.

- Üzüm şırası ve pekmezin de kemiklere, diş yapılanmasına ve gelişme sürecine, kanın pıhtılaşmasına yardım ederek yaraların kapanmasında rol alan cevizli sucuk kalsiyum kaynaklarındandır.

- Cevizli sucuk önemli bir kalsiyum kaynağıdır.

- Ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlar, E vitamini içerdiği için koroner kalp hastalığı ve kanser riskini azaltır.

- Geleneksel gıdalarımız arasında yer alan cevizli sucuk enerji ve besin öğeleri yönünden zengin bir gıdadır. Miktarını abartmadıkça gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

- Kış aylarında vücut ısısı için pekmez ve türevleri geçmiş atalarımızdan bilinen bir kuramdır. Çocukların gelişim dönemlerinde Cevizli sucuk faydaları önemli rol almaktadır.

- Çeşitli meyvelerden ve karışımlardan üretilmiş cevizli sucuğun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

- Demir vitamini günümüzde birçok insan tarafından ilaç takviyesi olarak alınmaktadır. Doğal yöntemler ile alınması gerekirse cevizli sucuğun faydaları anımsanmayacak kadar fazladır. Demir eksikliğinde hemoglobin hücrelere yeteri kadar taşınamadığı için halsizlik ve bitkinlik gibi sağlık problemlerine neden olabilir.

- Cevizli sucuk tüketimini belirli bir düzende tüketmeye devam edildiğinde bu tür sorunlarda fayda sağladığı görülecektir.

- Cevizli sucuk şeker hastaları doktor tavsiyesine göre tüketmeleri önerilmektedir.

- C vitamininden de zengindir. Bağışıklık sitemini destekler.

- Yüksek oranda enerji sağladığı için sporcular tarafında da tercih edilir.

- Kansızlık problemine iyi gelir.

Sadece enerjisi yüksek fakat hiç bir besleyici değeri olmayan zararlı hazır ürünler yerine cevizli sucuk tercih edilmesi tavsiye edilir.
 
Cevizli Sucuk Fiyatları
 
Cevizli sucuk her yöreye ve firmalara göre çeşitlilik gösterebilir. Genelde iplere sıralanmış şekli ile satılmaktadır. Ancak dileyen kişiler tüm ipi satın almak istemezse bölerek istenilen gramajlarda satın alabilirler. İnternetten alışveriş yapmak isteyenler için 500 gr ve 1000 gr gibi cevizli sucuk fiyatları ve seçenekler sunulmaktadır.

Cevizli sucukların fiyatları etkileyen diğer bir unsur ise dış kaplamasının yapıldığı üründür. Çeşitli malzemelerden yapılan dış kaplamalar ürünün fiyatını etkilemektedir. İç tarafında kullanılan cevizin kalitesi de fiyatı etkileyen etkenlerdendir. Ceviz iç tarafında ipe dizilerek de kullanılabilir ayrıca dış kaplamasında da ceviz koyularak satılan ürünleri bulmanız mümkündür.
 
Cevizli Sucuk Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
 
Cevizli sucuğu güvenilir markalardan satın alabilir ya da yapım aşamalarını çok iyi bildiğiniz yerlerden satın alınız.

Bilmediğiniz cevizli sucukların içinde glikoz şurubu, boya gibi maddeler kullanılarak insan sağlığına olumsuz etkileri olan ürünleri tüketmeyiniz.

Cevizli sucuğun saklama koşulları çok önemlidir. Kaplama maddesi yapışkan malzemeden olduğu için dışarıdan gelen toz, toprak ve haşeratların yapışması çok olası bir durumdur.

Cevizli sucukların üzeri kapatılmalı ya da kapaklı saklama ile muhafaza edilerek satışa sunulmalıdır.
İçindeki cevizler elek altı değil kaliteli, bozulmamış cevizlerden imal edilmiş olduğundan emin olmanızda fayda olacaktır.

Fiyat kadrajı kalitesine göre belirli bir kadrajda bulunmaktadır. Daha düşük fiyatlı cevizli sucukları almayınız. Düşük fiyatlı cevizli sucuklarda sağlığa zararlı maddeler içerebilir. Bu konuları göz önüne alarak cevizli sucuk fiyatları hakkında yanılgıya düşmeyiniz.
 
Cevizli sucuğun diğer adını da köme ve orcik olarak duyabilirsiniz. Cevizli sucuk tatlı ihtiyacınız giderebilecek tatlılıktadır. İçindeki besin değerleri yüksek ve insan sağlığına faydalıdır. Cevizin dışında diğer kuruyemişlerden yapılanları da bulabilirsiniz.
 
Cevizli Sucuk Nasıl Yapılır?

Cevizli sucuk üzüm pekmezi yapılır. Cevizler kelek şeklinde ayıklanır ve ipe dizilir. Üzüm pekmez içine su ve nişasta (un da ilave edilir) ilave edilerek pişirilir. İpe sıralanmış cevizler bu karışıma daldırılarak donması beklenir. İnce olduysa birkaç defa daha işlem tekrarlanır.

İpler boşta sarkacak şekilde asılır ve kaplama ceviz üzerinde katılaşıncaya kadar bekletilir. Daha sonra nem ve tozdan korunaklı kaplar içerisinde güneş ışığı almayacak şekilde muhafaza edilir. Haftalık 500 gr cevizli sucuğu sağlık sorununuz bulunmuyorsa tüketebilirsiniz.
 
Cevizli Sucuk Tarihçesi
 
Kökeni Gürcistan olup Anadolu mutfağımıza kadar gelmiştir. Birkaç fark şekilde hazırlanan bir tatlıdır. Başlıca malzemeleri Üzüm, ceviz, undan oluşmaktadır.
 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.