Toplam 3 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.


Köme ve Orcik, diğer adıyla Cevizli sucuk. Kökeni Gürcistan'dan gelen bir çeşit pekmez ve cevizden oluşan sağlıklı atıştırmalıklardır. Anadolu ve Gürcü mutfağında önemli bir role sahip olan cevizli sucuk sağlık açısından da oldukça faydalı bir besin türüdür.

Gürcistan da özellikle yılbaşlarında ve bayramlarda oldukça popülerdir. Ayrıca cevizli sucuk Gümüşhane ilimizde de özgün ve meşhur olmasıyla bilinmektedir. Bunların yanı sıra, Elazığ, Artvin ve Kahramanmaraş gibi illerde de oldukça tüketimi fazladır. 

Cevizli Sucuk Nasıl Yapılır?

Farklı şekillerde ve çeşitlerle yapılmaktadır. En önemli malzemeleri üzüm, ceviz ve undur. Yöresel olarak değişkenlik gösterebilir ve tarifler değişebilir. Badem, ceviz, fındık, çikolata iç malzeme olarak kullanılır. Kuru üzüm veya dut gibi meyveler dış katmanını oluşturur. Koyu kıvama getirilen üzüm veya dut suyu gibi farklı 0 doğal meyvelerden elde edilen meyve suları elde edilmelidir. 

Yapılışı

Cevizler bir gece önceden suda dolu tencereye bırakılarak yumuşaması sağlanır. Bu işlem cevizlerin ipe rahat geçmesini sağlayacaktır. Bir gece boyunca suda bekletilen cevizlerin ipe dizim işlemi isterseniz yorgan ipi, isterseniz kalın ve sağlam iple gerçekleştirebilirsiniz. 

Su dolu tencerenin içerisinde üzümden veya duttan elde ettiğiniz pekmez kaynatılır. Kaynamaya başladığında ocağın altı kısılarak kıvamı kontrol edilir. Daha sonra tahta kaşık ile un ve nişasta temkinli şekilde ilave edilir. Yumuşak ve pürüzsüz kıvam elde edinceye kadar karıştırılır. Ardından şeker ekleyerek eriyene kadar tekrar güçlü şekilde karıştırılmaya devam edilir. 

Son olarak ipe dizilen cevizleri tencerede hazırlanmış olan dut veya üzüm pekmezi karışımına batırıp çıkarılarak, güneş olan bir yerde iki veya üç gün boyunca kurumaya ve dinlenmeye bırakılarak işlem sonlanır. 

Cevizli Sucuk Fiyatları

Gramaj ve üretilen yörelere göre fiyatları değişkenlik göstermektedir. Kilo olarak veya gramaj olarak da istediğiniz miktarda alabilirsiniz. Cevizli sucuk fiyatları çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Sağlık açısından da büyük önem taşıyan 7'den 70'e herkesin damak zevkine uyum sağlan Cevizli sucuk fiyatları ile her bütçeye göre fiyat aralığı bulunur.

Cevizli Sucuk Çeşitleri 

Bazı yörelerde köme olarak da adlandırılan cevizli sucuk çeşitleri, yeşil üzüm, siyah üzüm, dut, keçiboynuzu ve Antep fıstığı gibi farklı çeşitleriyle her damağa tadıyla hitap etmekte ve bir o kadar da sağlığa yararı dokunan üründür.

Cevizli sucuk çeşitleri, lokum kıvamında da üretilmektedir. Tat olarak cevizli sucuğa benzese de dış görünüşleri ve kıvamı lokum tarzında ve dış kaplamalarını daha süslü, göze hitap eden ürünlerde üretilmektedir. Çeşitleri şu şekildedir;
Cevizli sucuk lokum,
Hindistan ceviz kaplamalı cevizli sucuk lokum,
Nar aromalı cevizli sucuk,
Cevizli pekmezli sucuk,
Antep fıstığı kaplamalı cevizli sucuk,
Cevizli vezir sucuk,
gibi farklı tatlarda, farklı yörelerde ve insanların farklı tat denemek istemesiyle çeşit açısından oldukça bol olarak üretilen cevizler, her yaşa, her yöreye, her damağa hitap etmeye devam etmektedir.

Cevizli Sucuk Faydaları

Ceviz ve fındık gibi kuruyemiş ve yağlı tohumlar, doymamış yağ asitleri, E, B, C, Kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve lif gibi vitaminleri içerdiğinden dolayı koroner kal hastalığı ve kanser riskini azaltır. İçerdiği protein, bitkisel protein olduğu için sağlık açısından önemli kaynaktır. Yeterli tüketim alınırsa sağlığa zararı değil faydası vardır.

Cevizli sucuk faydaları yerken vücuda zararlı değil faydalı şeker göndermiş olursunuz. Önemli olan sadece yeterli miktar ve fazlasına kaçmadan tüketmektir.

- Çocuklar için kemik gelişimini ve vitamin değerlerini destekler ve doğal enerji kaynağı oluşturur. - Ayrıca zeka gelişimlerine de yardımcı olur.
- İçeriğindeki kalsiyum sayesinde ağız ve diş sağlığınıza iyi gelir. 
- Eklem ağrısı çekiyorsanız veya sinir sitemi rahatsızlığı bunlara iyi gelmektedir.
- Kansızlık yaşayanlar cevizli sucuk faydaları ile halsizlik, unutkanlık, yorgunluk gibi - rahatsızlıklarına da çözüm bulabilirler. 
- Erkeklerde prostat kanseri riskini azalttığını da söyleyebiliriz. Kadınlar da ise regl döneminde ağrıları hafiflettiği de faydalarının arasındadır. Gaz sıkışmasına ve şişkinliğe iyi gelir. 
- Alzheimer riskine karşı da korumaktadır.

Cevizli Sucuk Nasıl Saklanır? 

Üzüm veya dut şırasından elde edilerek üretilen doğal protein sucuğu, bir o kadar lezzetli ve bir o kadarda sağlıklıdır. Tamamıyla organik malzeme kullanılarak üretilen sucuğu tüketirken fazlaya kaçmadan tüketmeniz de fayda var. Fazla tüketilirse sağlığa zararlı olabilir. Cevizli sucuğu kesinlikle kendi ambalajı içerisin de muhafaza edilmesi gerekir.

İsterseniz ağzının hava almadığından emin olduktan sonra buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz. Böylece ilk gün ki gibi tazeliğini ve vitaminini koruyacaktır. Cevizli sucuk genelde 15 veya 22 derecelik bir ortamda ağzı kapalı olmak şartıyla 8 hafta dayanabilir. Veya hemen tüketmek istemezseniz buzlukta da bekletebilirsiniz. 

Diyet Yaparken Cevizli Sucuk Yenir mi?

Bir porsiyonu 285 kaloriye sahip olan cevizli sucuğu diyet yaparken dikkatli bir şekilde, tatlı krizleri esnasından tüketebilirsiniz. Cevizli sucuk, içerdiği besinler dolayısıyla metabolizmayı hızlandırdığını söyleyebiliriz. Ayrıca uzun süre tokluk sağladığı için ara öğün olarak şekersiz kahve, şekersiz çay veya yeşil çayın yanında tüketmenizde hiçbir sorun yoktur.

Spor yapmadan önce tüketildiğinde ise enerji vererek, sporunuzu daha verimli ve enerjiyle yapmanızı sağlar. Maalesef günümüzde fabrikasyon ürünlerinde doğal pekmez yerine, glikoz veya sakkaroz bazlı pekmez şurupları kullanarak yapılmakta. Bunlar orjinaller kadar sağlığa iyi gelmediği konusunda halkın bilgili olması gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.