Toplam 11 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.


Cevizin günlük hayat içerisinde sıkça tüketildiği bilinir. Özellikle sahip olduğu içerikten dolayı cevizin değer gören bir kuruyemiş olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu kuruyemiş çeşidi kabuklu kuruyemişler içerisinde yer alır.

Son derece eşsiz bir tada sahip olması ve sağlığa yararları ile dikkat çekmektedir. Bunun yanında farklı türden cevizler bulmak mümkündür. Bazı cevizlerin kabukları sert olurken bazıları ise daha incedir. Aynı zamanda cevizin içi birçok unlu mamülde ve tatlılarda kullanılabilir. 

Cevizin Yetişme Koşulları Nasıldır? 

Ceviz çeşitleri için farklı yetişme koşulları olduğunu söyleyebiliriz. Ancak genel olarak baktığımız zaman cevizin yetişme koşulları benzerdir. Özellikle yazın bol güneşli, kış aylarında ise ılıman olan yerlerde cevizin verimi daha yüksek olacaktır. Bilindiği üzere ceviz ağaçta yetişen bir üründür. Kabuklu olarak yetişen cevizin içi çıkarılarak tüketilir. 

Ceviz fiyatları ise cevizin türlerine göre değişiklik gösterebilir. Piyasada satılan klasik cevizin fiyatları oldukça uygundur. Çünkü ceviz birçok alanda yetişme imkanı bulabilir. Bundan dolayı fiyatlar genelde makul seviyede kalır. Ayrıca böyle şifa dolu bir kuruyemişi uygun fiyata almak oldukça avantajlıdır. 

Ceviz faydaları olan bir üründür ve bu yüzden düzenli şekilde tüketilmesi doğru olur. Ülkemize baktığımızda Kahramanmaraş, Bursa ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde ceviz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bölge olarak ise Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgeleri ön sıralarda yer alır. Dünya genelinde ise Çin'in ceviz konusunda önemli bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. Ceviz hasatları ise türe göre değişse de genelde Ağustos ayları başlangıç olarak bilinir. 

Ceviz Ne Gibi Yararlar Sağlar? 

Şifa kaynağı olan ceviz çeşitleri her yaştan kişinin tükettiği bir kuruyemiştir. Günlük olarak düzenli şekilde ceviz yiyen kişilerde zeka gelişimi daha çok olur. Ayrıca cevizin vücuda enerji verdiği de bilinmektedir. Ceviz şu yararları sağlar;

- Kemik gelişimini olumlu yönde etkiler. 
- Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. 
- Diyet yapanlar için tok kalma hissi sağlar. 
- Beyin gelişiminde etkilidir. 
- Sindirimin kolay olmasına destek olur. 
- Cilde canlılık ve yenilik katar. 
- Kanser riskini en aza indirir. 
- Enerji vericidir. 
- Sperm kalitesini artırır. 
- Bağışıklığı güçlendirir. 
- Ülser ve reflü için faydalıdır. 

Görüldüğünde üzere cevizin sahip olduğu özellikler oldukça dikkat çekicidir. Bunun yanında ceviz fiyatları uygun seviyede kaldığı için insanlar memnun kalmaktadırlar. 

Ceviz faydaları eşliğinde tat olarak da oldukça önemlidir. Sadece çiğ tüketim için değil birçok ürün içinde de tüketilmesi mümkündür. Özellikle ceviz kullanılan pasta, kurabiye ve çeşitli ürünler ayrı bir lezzete sahiptir. Özellikle cezerye ve lokum türlerinde cevizin sıkça yer aldığı görülmektedir. 

Ceviz Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar
Ceviz fiyatlarını etkileyen en önemli unsur mevsimsel koşullardır. Buna göre yüksek verim olduğu zaman cevizler uygun fiyattan satılmaktadır. Bunun yanında cevizin yerli veya yabancı olması fiyata etki eden başka bir unsurdur. Ayrıca cevizin fiyat olarak uygun olan kabuklu kuruyemişler içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı arzu eden kişiler cevizi gönül rahatlığıyla tüketebilirler.


Cevizin Günlük Tüketimi Nasıl Olmalıdır? 
Cevizin büyüklüğüne göre günlük tüketim değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak günce 4-5 tane ceviz yemek yeterli görülür. Ayrıca diyet yapanlar ise bu sayıyı daha aşağıya çekebilirler. Bununla birlikte cevizin normal tüketimi sağlık açısından oldukça yararlıdır. Ancak aşırı tüketim yarar yerine zarar sağlar. Bunun için tüketime dikkat etmek faydalı olacaktır. 

Ceviz fiyatları yukarıda yer alan türlere göre değişiklik gösterebilir. Tabi daha birçok ceviz türü bulmak mümkündür. Burada yer alan çeşitlerin yaygın türler olduğu dikkat çekmektedir. 

Ceviz faydaları için sıkça yenen ürünlerin ilk sıralarında yer alır. Ayrıca genelde çoğu kişinin evinde ceviz bulunur. Hem lezzeti hem de görünümü ile ilgi çekmeyi başarmaktadır. 

Cevizin Besin Değerleri 

Ceviz oldukça güzel ve zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle protein, magnezyum, potasyum, demir, folik asit ve çinko cevizde yer almaktadır. Bununla birlikte A, E, B1, B2 ve C vitaminleri cevizde bulunmaktadır. Bunun için ceviz son derece zengin bir besin değerine sahiptir. Sağlık için düzenli ceviz yemenin avantajlarını kısa sürede görme şansı vardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.