Toplam 86 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 86 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6

Ülkemizde de dünyada da kullanımı yaygın olarak birçok ürün vardır. Çikolata, patates ve baharatlar gibi birçok alanda kullanılan ürünler vardır. Bu ürünlerden biri olan baharatlar, oldukça köklü bir tarihi geçmişe ve mutfak dışında birçok yerde de kullanım alanına sahiptir.

Baharat çeşitli bitkilerin kök, yaprak, meyve veya çiçekleri gibi yerlerinin kurutularak ya da tazeyken kullanılmasıyla elde edilir. Baharatlar, oldukça eski zamanlardan beri sağlıkta, yiyeceklerde, alkollü içeceklerde kullanılır. Hala aktif olarak çok yaygın kullanılmaktadır. Yüzlerce çeşit baharatların birbirinden farklı tat, aroma, koku ve lezzet verme özelliklerinden yararlanılır.

Baharatlar

Baharat ilk olarak milattan önce 3000'li yıllarında Doğu ülkeleri tarafından kullanılmaya başlandı. Zamanla birçok çeşidi ortaya çıkarak ve yayılarak diğer ülkelerde de yaygınlaştı. İlk olarak baharat ticaretini ise Çinliler başlatarak dünyaya daha kısa sürede yayılmasını ve bir ticaret kolu haline gelmesini sağlamıştır. Araplarla daha çok gelişen baharat ticareti, uzun yıllar boyunca Arapların elinde kalmıştır.

Baharat çeşitleri oldukça fazladır. Zamanla birçok çeşitte baharat ortaya çıkarak çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaya ve tüketilmeye devam etmektedir. Baharatların sağlığa olan yararları, kattığı harika lezzetler ve görsel olarak da kattığı güzellikler düşünülünce dünyada ciddi bir öneme sahip olması oldukça normaldir. Dünya tarihinin çok geniş bir alanı baharat savaşları ile geçti demek de bu açıdan oldukça yerinde bir tabir olacaktır.

Baharat Kullanımı

Baharat kullanımı konusunda birçok alan vardır. Eski yıllardan beri özellikle tıp sektörünün çok gelişmediği yıllardan beri, birçok baharat ilaç olarak kullanılmaktaydı. Yara ve yanık gibi fiziksel durumlara da çeşitli baharatlar bir araya getirilerek ve macun kıvamı alarak uygulanır.

Yemeklerde de çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Et ve tavuk gibi yiyecekler marinasyon için kullanılır, alkollerde aroma vermesi açısından tercih edilir. Çorbalarda ve salata türlerinde de lezzet katması açısından oldukça sık kullanılır.

Ülkemizde, neredeyse her yiyecekte baharat çeşitleri kullanılır. Ege taraflarına doğru daha soft baharatlar tercih edilirken, doğu bölgelerimize göre daha keskin baharatlar tercih edilebilir. Baharatların kattığı lezzetin yanı sıra sağlığa yararları da göz ardı edilemez. Aynı zamanda çok değişken baharat fiyatları da vardır.

Yaygın Kullanılan Baharatlar

Baharat çeşitleri arasında birçok baharat ülkemizde de daha yaygın olarak tercih edilir. Karabiber, pul biber, kekik, toz biber, tarçın, nane, kimyon, fesleğen ve defneyaprağı gibi ürünler en yaygın tercih edilen baharatlar arasında yer alır. Bu baharatların kimileri yemeğin başında kimileri de yemek piştikten sonra son anda yemeğe ilave edilir.

Her baharatın da kendine özgü bir aroması olduğu için doğru lezzetlerle birleştirilmesi oldukça önemlidir. Bu baharatları temin etmek de oldukça kolaydır. Birçok markette ya da dükkanda da bu baharatlara ulaşmak mümkündür.

Nadir Kullanılan Baharatlar

Yaygın olarak kullanılan baharatların yanı sıra bir de nadir olarak kullanılan ve herkesin bilmediği baharatlar da vardır. Anason, kakule, şeytantersi, gebre otu, kebabe ve kişniş bunlardan bazılarıdır. Bunların da mutfak, sağlık ya da diğer birçok alanda yaygın kullanımı vardır. Bazı baharatlar, kozmetik sektöründe de aktif olarak kullanılmaktadır.

Nadir kullanılan baharatlar, yaygın olanlara göre daha zor bulunabilir. Bunun için aktarlar en iyi yöntemdir. Ancak bazı baharatlar yalnızca belgi bölgede yetişen bitkilerden elde edildiği için daha sınırlıdır. Bunlara da ulaşmak için online sipariş yolu kullanılabilir. 

Baharat Tüketiminin Yararları

Baharatlar son derece yaygın olarak kullanılmakta ve tüketilmektedir. Elbette bu kadar yaygın olan ve uzun yıllardır şifa niyetine bile kullanılan baharatlar, son derece yararlıdır. Metabolizmayı hızlandırır ve hızlı kilo vermeyi sağlar. Hazımsızlık şikayetlerine iyi gelir ve sindirim sistemini rahatlatır. Tatlı isteğini de bastırarak azaltır bu da aşırı şeker tüketiminin önüne geçmenizi sağlar.

Bunlar ve daha fazlası birçok yararı bulunmaktadır. Dolayısıyla birçok şikayetin şifası aslında baharatlarda gizlidir. Her şeyde olduğu gibi baharatlarda da aşırı tüketim zararlıdır. Midede ishal ve bulantı ya da mide yanması gibi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden dozunda tüketilmelidir. Gastrit ya da reflü gibi mide problemleri olanlar se daha kontrollü ve az baharat tüketimi yapmalıdır.

Baharat Fiyatları Ne Kadar?

Baharatlar çeşitleri oldukça fazla ve kapsamlı olduğu için net bir fiyat vermek zordur. Baharat fiyatları baharatın türüne alınacağı grama ve alındığı yere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin nadir bulunan bir baharatın 100 gramı ile yaygın olarak bulunabilen bir baharatın 500 gramı aynı tutarlarda olabilir. Bu yüzden baharat fiyatları konusunda net konuşmak imkansızdır.

Baharatların fiyatlarından ziyade alındığı yerler de önemlidir. Taze ve katkısız baharatlar tercih edilmelidir. Kurutulmuş, taze ya da toz baharatlardan hangisi kullanılırsa kullanılsın, kaliteli ve gerçek tohumdan elde edilmiş baharatlar olması önemlidir. Bu yüzden özellikle son dönemlerde aktarlar yerine online sipariş alan firmalardan baharat alımları yaygınlaşmıştır.

Baharat Nasıl Saklanır?

Baharatlar genelde buzdolabı gibi yerlerde saklanmaz. Ancak serin ve kuru alanlarda, mümkünse hava geçirmeyen kavanozlarda saklanır. Tane halinde olan baharatlar 4 yıl kadar doğru saklandığında kullanılabilir.

Öğütülmüş baharatlar ise doğru saklandığında 3 yıl boyunca saklanarak kullanılabilir. Nemlenmemesi ve hava almaması baharatların tazeliklerini korumada oldukça önemli bir detaydır. Raf ömürleri uzun olsa da aşırı almak yerine, belirli miktarlarda alıp bittikçe tazesini almak daha doğru olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.