Toplam 82 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 82 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6

Eski dönemlerde buzdolabı icat edilmeden önce yemeklerin ömürleri baharatlar ile uzatılırmış. Bu yüzden dolayı sadece lezzet amaçlı değil koruyucu olma özelliği içinde baharatlar kullanılırdı. Ayrıca baharatlar sıcak iklim koşullarında vücudun nemini dengelemesi ve su kaybını azaltması içinde kullanılırdı.

Baharat bitkilerin köklerinden, yapraklarından, çiçeklerinden, dallarından ve tohumlarından elde edilirler. Taze ya da kurutulmuş halde bulunurlar. Birtakım işlemlerden geçirildikten sonra toz haline getirilir. Paketleme işlemleri yapıldıktan sonra satışa sunulur. Yemeklere, alkollü içeceklere, et yemeklerine hatta tatlılara dahi lezzet katar.

Yemek bulundukları bölgenin kültürüne göre yemeğe imza olurlar. Örneğin Hindistan baharatları ile ünlüdür ve yemeklerinde yoğun olarak baharat kullanılır. Baharat kullanılmış bir yemeğin tadı unutulmaz olur ve akılda kalır.
 
Baharatı İlk Kim Buldu?
 
Baharatların ilk kullanıldığı yerler olarak uzak doğu ülkelerini gösterebiliriz. Ülkemizde Osmanlı devletinde de baharat kullanılırdı özellikle de karabiber ve zahter’ in kullanıldığı bilinmektedir.
 
Baharat Çeşitleri Nedir?
 
Zannedilenden çok daha fazla baharat çeşitleri bulunmaktadır. Tadı baskın olan, tadı orta baskın olan ve tadı daha hafif olan baharatlar vardır. Acı biber, toz biber, karabiber, kişniş, kimyon, yenibahar, safran, çörek otu, biberiye, kekik, köri, nane, sumak, tarçın, vanilya, zencefil, zerdeçal, defne, fesleğen, tarhun, sarımsak ve soğan tozları, defne, kakule, Hindistan cevizi, havlıcan, sinemaki vb. gibi birçok baharatı sayabiliriz. Dünya literatüründe adını bilmediğimiz birçok baharat çeşitleri bulunur.
 
Baharatların Sağlığa Faydaları
 
Sağlıklı yaşamda baharat faydaları veya baharat karışımlarının gücü tartışılmazdır. Baharatlardan sağlıklı macunlar yapılarak tüketilebilir. Ayrıca vücut direncine ve bağışıklık sistemine de destekleyici etkileri vardır.

Bitkilerden oluşan baharat faydaları saymakla bitmez. Özellikle baharat faydaları destekleyici özelliği oldukça fazladır. Ancak hekim kontrolü olmadan tüketmeyiniz. Özellikle alerjik bünyeye sahipseniz, mide, tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza danışarak kullanınız.
- Bazı baharatlar aynı zamanda yüksek antioksidan özelliği gösterir.
- Nane soğuk havalarda limon ile fayda sağlamaktadır.
- Tarçının kan şekerini düzenlediği ve tatlı ihtiyacınıza alternatif olacaktır.
- Vanilya sakinleştirici özelliğe sahiptir.
- Zerdeçal karaciğere dost bir baharattır.
 
Yapraklarından Elde Edilen Baharatlar
 
Bitkinin yaprakları toplanır ve kurutma yöntemleri ile kurutulduktan sonra öğütülerek kullanıma hazır hale gelir. Bu baharat isimlerini sıralamak gerekirse; Biberiye, defne, fesleğen, kekik, nane, zahter ve tarhun gibi baharatlar yer alır.
 
Meyveden Elde Edilen Baharatlar
 
Adından da anlaşılacağı üzere baharat bitkinin mevsiminde verdiği meyvelerin toplanarak yaş veya kuru bir şekilde kullanılması ile elde edilir. Öğütülerek kullanılabileceği gibi direkt tane olarak da kullanılabilir. Bu baharatlar; Karabiber, kırmızıbiber, kimyon, kişniş, vanilya ve yenibahar gibi baharatlardan oluşmuştur.
 
Tohumdan Elde Edilen Baharatlar
 
Direkt olarak bitkilerin tohumlarına hiçbir işlem yapmadan kullanılan baharatlardır. Bu baharatlara örnek vermek gerekirse; Çemen otu, çörek otu, hardal, kakule, susam örnek gösterilebilir. Tohumları öğüterek tüketmek sağlık açısından çok daha fazla yarar sağlayacaktır.
 
Yemeklerde Kullanılan Baharatlar
 
- Yemeklerimizde hangi tür baharat çeşitleri kullanılır kısaca özetlemek gerekirse;
- Et yemeklerinde kullanmak isterseniz karabiber, kekik, sarımsak kurusu
- Tavuk yemeklerinde zerdeçal, köri, yenibahar, kişniş, karabiber
- Balık yemeklerinde defne, karabiber
- Sebze yemeklerinde kırmızı ve toz ve pul biber, karabiber, nane
- Hamur işleri yemeklerinde fesleğen, dağ kekiği, dereotu tozu, sumak ve nane
- Salatalar için nane, kekik, sumak gibi baharatlar kullanılır.
 
Baharatlar Zayıflatır mı?
 
Baharatlar metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcı olabilir. Ancak zayıflamaya en etkili yöntem dengeli ve sağlıklı beslenip spor ile pekiştirmektir. Sumağın yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir. Bazı baharatların iştah açıcı özelliklerinin olduğunu da unutmamak gerekir.
 
Osmanlı Baharat Nedir?
 
Bu baharat et ve tavuk yemeklerinde kullanılmaktadır. İçeriği ise çeşitli karışık baharatlar ile harmanlanmıştır. Bu baharatlar ise;
- Sumak
- Kekik
- Sarımsak
- Maya ekstratı
- İsot
- Özel bir pul biber
- Tatlı pul biber
- Deniz tuzu bulunmaktadır.

Neden Baharat Yolu Denilmiştir?
 
Eski dönemlerde uzak doğuyu batıya bağlayan bir yoldu. Baharat orta doğudan Avrupa sofralarına gelince baharat yolu ile ticaretler başladı. Çok pahalı olduklarında sadece varlıklı aileler baharatlara ulaşabiliyorlardı. Çinlilerin milattan önce baharat satışına başladıkları söylenir.

Orta doğudan iki yol vardır ipek yolu ve baharat yolu. İki yolda farklıdır. İpek yolunda daha çok ipek ürünler taşındığı için ipek yolu adını almıştır. Baharat yolunda ise daha çok baharat taşındığı için baharat yolu denilmiştir. Baharat adı Arapça kökenlidir ve Ba-ha-rat olarak hecelenir.
 
En Pahalı Baharat Nedir?
 
Dünyanın en pahalı baharatı safrandır. Safran ülkemizde Isparta’ nın Eğridir ilçesinin Sorkuncak köyünde 2018 yıllarında yetiştirilmeye başlanmıştır. Dört yılda bir dikimi gerçekleştirilen safran kimya endüstrisinden, sağlık endüstrisine kadar birçok alanda kullanım alanı bulunmaktadır.
 
Baharat Fiyatları

Aslına bakılırsa baharat fiyatları belirlenirken o kadar çok unsur vardır ki. Yetiştirilen bitkinin az ya da çok bulunabilir olması, yetiştirilme şartları, su ihtiyacı, nereden geldiği, yetiştirilirken kullanılan yöntemler gibi birçok şey fiyata etken olabilir.

Baharatları kilo ile çuval ile büyük miktarlarda alabileceğiniz gibi. Açıktan istediğiniz miktarlarda da alabilirsiniz. İnternet üzerinde birçok firmanın baharat satışı bulunmaktadır.

Satın alırken baharat fiyatları belirli bir aralıkta ve güvenilir markaların hijyenik koşullarda üretilmiş baharatlarını tercih etmelisiniz. Baharatlar satın alındıktan sonra yıkanmayacağı için hijyen çok önemlidir.

Eski ve zamanı geçiş baharatların faydası da kalmamıştır. Onları atınız ve kullanmayınız. Alırken de taze olmasına, aromasına dikkat ediniz. Bayatlamış ürünleri satın almayınız.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.