Toplam 15 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Ülkemizde kuruyemiş ve çekirdek tüketimi oldukça fazladır. Bu kuruyemiş türleri arasından en yaygın olarak tüketilen ise ay çekirdeğidir. Ay çekirdeği televizyon karşısında, sohbet ortamlarında ya da herhangi bir anda tercih edilir. Sıklıkla tüketilen ay çekirdekleri konusunda ülkemizde birçok üretici bulunur. Üreticiden mal alan firmalar da gereken aşamaları tamamlayarak tüketilmeye hazır hale getirirler.

Ay çekirdeği gibi kuruyemişleri tercih ederken firmaların kaliteli olması, kaliteli yağ kullanması ve herhangi bir katkı maddesine yer vermemesi oldukça önemlidir. İnsan sağlığını tehlikeye atacak ve daha çok para kazanmak için çeşitli hileler yapacak olan firmalardan uzak durmak tüketicinin yararına olacaktır.

Çekirdeğin Tarihi

En yaygın kuruyemiş türü olan ay çekirdeği, ayçiçeğinden elde edilir ve ayçiçeğinin meyvesidir. Günebakan olarak da bilinen ayçiçeği oldukça eski bir tarihe sahiptir. Dünyada da hem yağı hem de meyvesinden dolayı oldukça popülerdir. İlk olarak yağından faydalanılan bu bitkinin daha sonrası meyvesinden de faydalanılmaya başlanması üzerine çekirdek popülerlik kazanmıştır. 

Ay Çekirdeği Nasıl Yetiştirilir?

Ayçekirdeği yetiştirmek için tohumunu elde etmek yeterlidir. Ayçiçeğinin içerisinde yer alan çekirdeklerin kurutulmasının sonucunda tohum elde edilir. Tohumlar iyice kuruduktan sonra ekim için uygun hale gelir. Bu tohumlar saklanarak ekim zamanında ekilir. Toprakta sürme, ardından da gübreleme işlemi yapılır.

Toprakta oluşacak zararlı bitki ve böceklerden korumak için ilaçlama yapılır. İlaçlamadan sonra tohumlar da ilaçlanır. Ardından makine yardımıyla belirli mesafeler bırakılarak ve toprağın belirli bir derinliğine ekilir. Genelde nisan ayları gibi ilkbahar aylarında ayçiçeği ekimi yapılır.

Başarılı ekim işleminden sonra ortalama 1 ay içerisinde çimlenme olur. Sulama işlemleri de ortalama 2 hafta arayla yapılır. Daha sonra mevsim normalleri ile devam edildiğinde ayçekirdeği yetiştirilmesi başarılı olur ve hasada hazır hale gelir.

Ay Çekirdeği Hangi Bölgelerden Elde Edilir?

Ayçekirdeği üretimi ağırlıklı olarak İç Anadolu bölgesinde ve Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir. Birçok firma ürünleri bu bölgelerden alır. Nadir de olsa diğer bölgelerde de ay çekirdeği ekimi görülebilir. İklim olarak en uygun olan bölge İç Anadolu bölgesidir. Dünyada ise en fazla Brezilya ay çekirdeği üretimi yapmaktadır. 

Ay Çekirdeği Türleri Nelerdir?

Ay çekirdeği oldukça fazla tüketilen kuruyemiş ürünlerinden biridir. Ayçekirdeği çeşitleri oldukça fazladır. En belirgin ayrım öncelikle tuzlu ve tuzsuz ay çekirdeği arasında yapılır. Kimileri mutlaka tuzlu tercih ederken, kimileri de mutlaka tuzsuz tüketir. İkisini karışık tüketmek isteyenler için karışık tuzlu ayçekirdeği çeşitleri de vardır.

Ekstra tuzlu sevenler için de son zamanlarda daha tuzlu gibi isimlerle tüketiciye sunulan çeşitler de vardır. Bir diğer popüler ayrım ise beyaz ve siyah çekirdekler arasında yapılır. Son dönemlerde daha sağlıklı olması açısından deniz tuzu ile kavrulan çekirdekler de vardır. Ayçekirdeği çeşitleri arasında kimileri de az kavrulmuş ya da çok kavrulmuş türleri de tercih edebilir.

Baharatlarla kavrulmuş çeşitleri olsa da en çok tercih edilen türler, klasik türlerdir. Çiğ olarak da tercih edenler olduğu için bu şekilde de tüketiciye sunulur. Bu kadar çeşit olmasının etkisi ise ayçekirdeği fiyatları konusunda da geniş bir aralık olmasıdır.


Ay Çekirdeği Yararları 

Ayçekirdeği normal oranda tuzla veya tuzsuz olarak tüketildiğinde ciddi olarak yarara sahiptir.
Kalp ve damarlara iyi geldiği bilinen çekirdek, e vitaminini ve folat içerdiği için yarar sağlar. Hücre zarlarının da bu sayede temizlendiği ve korunduğu bilinmektedir.
Ay çekirdeği, fitosterol içerdiği için iyi kolestrole büyük etkisi vardır. 
İnsan sağlığı için önemli etkiye sahip olan magnezyum alımını sağlar. 
Psikolojik olarak da yararı olduğu bilinen ay çekirdeği tüketildiğinde depresyona da iyi gelir. 
Selenyum içerdiği için vücutlardaki şişkinlikleri ve kızarmaları da azaltır.
Bazı alışkanlıkları bırakma konusunda da ciddi fayda sağlar. 
Ay çekirdeğinin saymak bitmeyen faydalarının yanı sıra aynı zamanda verdiği lezzet ve keyif de paha biçilemez.

Ayçekirdeği Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ay çekirdeği, ülkemizde en çok tercih edilen kuruyemiş türlerinden biridir. Ancak ay çekirdeği alırken güvenilir firmalardan tercih etmeniz gerekir. Bu hem gönül rahatlığı ile tüketmenizi sağlar hem de sağlığınıza zarar vermez. Doğru yağ ve kavurma işlemleri sonucunda elde edilen ay çekirdekleri, paketlemeden sonra raflarda yerini alır.

Çekirdekler uzun raf ömrüne sahip olsa da nemli ve rutubetli ortamlarda ya da paketleri açılmış durumlarda uzun süre beklerse bozulabilir. Bu yüzden çekirdekleri aldığınız ortamlara ve saklama koşullarınıza da dikkat ederek tüketmenizde fayda olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.