Toplam 15 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.


Ülkemizde en fazla miktarda ve en yaygın şekilde yetiştirilen ürünlerden biri ayçiçeğidir. Ayçiçeği yüksek miktarda yağ barındırdığı için yağ üretiminde oldukça yaygın olarak kullanılır. Ayçiçeğinin bir diğer kullanım alanı da ay çekirdeğidir.
 
Ayçiçeği Ekimi

Ayçiçeği hemen hemen ülkemizin her ilinde yetiştirilebilen nadir bitkilerdendir. Her toprak türünde yetiştirmek mümkündür. Yine de eken kişi en yüksek verimi almak istiyorsa; organik maddece zengin olan toprak türünü tercih etmesi tavsiye edilir. Böylece verimliliği arttırmış olur.

Verimliliği arttırmanın bir diğer önemli noktası da ekim zamanıdır. Ayçiçeği ekimi nisan ayında yapılır. Böylece yaz veya kış yağmurları başlamadan yapılmış olur. Yani fazla yağmur da ayçiçeği için verimliliği olumsuz etkileyen unsurlardandır.

Ay Çekirdeği
 
Ayçiçeği toplandıktan sonra orta kısmında yer alan ay çekirdekleri ayrılır. İşleme gönderilen çekirdekler farklı çeşitlerde lezzetlendirildikten sonra paketlenerek satışa sunulur. Kalan çiçek kısmı ise yağ elde etmek için ayrı bir işlem görür.

Ay Çekirdeği Çeşitleri

Ayçiçeği tarımının fazla olması dolayısıyla ay çekirdeği de ülkemizde sayıca oldukça fazla bulunur. Fazla olması da çeşitliliğini arttıran bir sebeptir. Ayçekirdeği her zevke hitap edebilecek şekilde çeşitli yöntemlerle farklı şekillerde tatlandırılır.

Ayçekirdeği çeşitleri arasında ayrımı sağlayan en temel özellik beyaz ve siyah olarak yapılır. Siyah olan ay çekirdeklerine verilen isim Dakota çekirdektir. Daha sonra en bilinen ayrımı tuzlu ve tuzsuz şeklindedir.

Tuzsuz Dakota Ay Çekirdeği: Dakota çekirdek ayçiçeğinden elde edilen bir kuruyemiş çeşididir. Bu çekirdek türü büyük oranda Marmara Bölgesi’nde yetişen ayçiçeklerinden sağlanır. Diğer ayçekirdeği çeşitlerinden ayrımını sağlayan en belirgin farkı rengidir. Bu çekirdek çeşidi siyah kabuğa sahiptir. Farklı yöntemlerle kavrularak hazırlanır. Tuzsuz dakota ay çekirdeği, beyaz kabuklu ay çekirdeklerine göre daha kısa boylu ve tombul görünür. Fazla tuz sevmeyenler için ideal ve lezzetli bir tercihtir.

 Tuzlu Dakota Ay Çekirdeği: Tuzsuz Dakota ay çekirdeği de tuzsuz olanda bahsettiğimiz gibi Marmara Bölgesi’nde üretilen ayçiçeklerinden elde edilir. Dakota ay çekirdeği denmesinin sebebi renginin siyah olmasıdır. Kavrulma aşamamasında tuz ilave edilir. Tuz severler için de ideal bir tercih olabilir.

Tuzsuz Beyaz Ay Çekirdeği: En sık tüketilen kuruyemişlerden biri olan ayçekirdeği çeşitleri arasında en yaygın olanı beyaz ay çekirdeğidir. Kabuğu dakota ay çekirdeğinin aksine beyazdır. Dakota ay çekirdeğine göre daha alışılmış ve daha yaygındır. Farklı metotlarla kavrularak hazırlanır. Tuzsuz beyaz ay çekirdeği, diğer ay çekirdekleri arasında paketlenerek yerini alır. Yoğun tuz tadı almak istemeyenler için oldukça idealdir.

Tuzlu Beyaz Ay Çekirdeği: Kuruyemiş türlerinden biri olan tuzlu beyaz ayçekirdeği de, ayçiçeğinden elde edilir. Tuzlu ve beyaz kabuklu bir ayçekirdeği türüdür. Kavrulma işlemi sırasında tuzlama yapılır. Dakota ay çekirdeğine göre daha uzundur. Yoğun tuz tadı sevenler için oldukça uygun bir tercih olacaktır.

Çiğ Beyaz Ay Çekirdeği: Bu ay çiçeği çeşidi diğerlerinden farklı olarak kavrulma işlemi yapılmadan satışa sunulur. Kavrulmuş ay çekirdeğine göre daha sağlıklı olduğu bilinir. Bunun sebebi ise topraktan elde edilen bir ürünün ne kadar az işlem görürse o kadar sağlıklı olacağı anlayışıdır.
 
Ay Çekirdeği Kavrulma Yöntemleri
 
Ay çekirdeğini kavurmak lezzetlenmesi açısından oldukça önemli bir işlemdir. Bunun için farklı yöntemler kullanılır. Bunlardan biri çekirdek kavurma makinesi kullanmaktır. Daha çok sanayi tipi bir işlem olarak kabul edilebilir. Fırın, tava ve mikrodalgada da ay çekirdeği kavrulabilir. Bunlar herkesin evde ulaşabileceği basit yollardır.
 
Ay Çekirdeği Fiyatları

Ayçekirdeği fiyatları doğrudan bakıldığında ayçiçeği fiyatlarına bağlıdır. Anca bu fiyatlara dolaylı yoldan etki eden birçok etmen bulunur. Çiftçinin araç yakıtı, varsa eğer elemanlarının sigorta ve maaş gibi giderleri, çalışılan gün için yemek ücreti ilk elden çıkan büyük masraflardır. Çiftçiden sonra ise ürünün dağıtımına sıra gelir. Bu aşamada da en büyük masraf olarak yine başta petrol gelir.

Daha sonra ay çekirdeklerinin dağıtımını sağlayan işçilerin maaş, yemek, sigorta gibi giderleri sıralanabilir. Çiftçiden pazardaki raflara kadar olan tüm aracılarda bu masrafları sayabiliriz. Bir de yetiştirilen ham ayçiçeğinin geçtiği çeşitli işlemlerin masrafları bulunur.

Bunlar fabrikadaki makinalar, bu makinaların çalışmasını sağlayan elektrik ve su, fabrika işçilerinin yemek, sigorta ve maaşları, tatlandırmak için kullanılan tuz maliyeti gibi daha da arttırılarak sayılabilir. Fabrikadaki son aşama olan paketleme ise en masraflı aşamalardandır. Burada devreye giren ambalaj üretiminde yer alan her masraf kalem kalem ay çekirdeği maliyetine yansımaktadır.
 
2022 Ay Çekirdeği Fiyatları

Pazar alanı genişledikçe ayçekirdeği fiyatları da oldukça değişmeye başlamıştır. Bir ürünü tabandan satan, tavandan satan ve orta fiyatta satan birçok işletme ve firma bulunmaktadır. Ay çekirdeği aynı zamanda çeşitlerine göre de fiyat farklılığı gösteren bir üründür. Ancak bugün için genel olarak bakacak olursak ortalama ayçekirdeği fiyatları kilo bazında şu şekildedir:
 
Kabuksuz Ay Çekirdeği

Kabuklu satılan ayçekirdeği çeşitleri dışında bir de tuzsuz veya tuzlu seçenekleriyle kabukları ayıklanmış şekilde satılan ay çekirdeği içi seçeneği mevcuttur. Genelde poğaça, simit gibi ürünlerde ek olarak fazla sayıda kullanılacağı zaman pratiklik açısından tercih edilir.

Kabuksuz satılan ay çekirdekleri için kabuklarından ayırma işleminde kullanılan makinalar ayrı bir gider demektir. Tabii bu makinanın başında duran işçi de bu gidere dahil edildiğinde maliyet artar. Bu giderler de mecburen raflardaki fiyat etiketlerine yansıtılır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.