Toplam 5 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.


Kendine özgü şekli ile diğer fıstık çeşitlerinden ayrılmakta olan kaju sağlıklı olması, aromatik ve çıtır lezzetinin sayesinde kuruyemiş tabaklarında vazgeçilmez çerezlerden bir tanesi olarak örnek oluşturuyor. Çoğunlukla kuruyemiş olarak tüketilir ancak yemekler içinde lezzet artırıcı olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kaju meyvesinin şekli tıpkı bir fasulyeye benzer. Bunun haricinde iri taneli olması da başka fıstık tanelerinden ayrılan belirgin bir özelliğidir. Hafif tatlımsı olan lezzetinin sayesinde yemesi oldukça zevkli olan bu meyvenin bütün bilinmesi gereken detayları oldukça önemlidir.

İklim Şartları da Önemli: Kaju Meyvesi Nasıl Üretilir?

 Sakız ağacıgiller familyası grubuna ait olan kajunun yetişme şartları, daha çok tropikal iklim bölgelerinde bulunmaktadır. O sebeple bu şifa kaynağı olan meyvenin daha çok ekvatora yakın olan sıcak ülkelerden ithal edildiği bilgisine rastlanır. Ana vatanı Brezilya'dır ancak sadece Brezilya'da üretilmez. Brezilya'nın dışında Fildişi Sahillerinde ve de Vietnam’da da oldukça büyük ölçekte yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ancak en büyük ihracatçısı Hindistan olarak söylenebilir. Türkiye’nin doğu bölgeleri başta olmak üzere çoğu noktasında 0 derecenin altında olan sıcaklıklar gözlemlenir. Bu nedenle ne yazık ki Türkiye'de bu kaju meyvesinin yetiştiriciliği yapılamamaktadır. 
 
Kaju Nerede Yetişir?
 
Öncelikle kaju meyvesiyle kaju fıstığı ayrımına varmak oldukça önemlidir. Türkiye’de meyvenin yalnızca çekirdek kısmı tüketilmektedir. Ancak meyve kısmını da pek çok amaçlı kullanabilir. Elma şeklini anımsatmakta olan meyvesi, çeşitli fermantasyon işlemleri ile birlikte alkol haline getirilir ve aynı zamanda meyve suyu olarak da tüketmek mümkündür. Meyvenin görüntüsünden de anlaşılacağı gibi çekirdek kısımları dışında yer almaktadır.

Her mevsim yeşil kalabilmekte olan meyvenin üretimi için öncelikle tohumları su dolu bir kap içerisine alınır ve sonradan da toprağa ekimleri yapılır. Filizlenmesi 4 ya da 5 günü bulan bu bitkinin soğuklara karşı pek dayanıklılığı bulunmaz. Ancak gündüzleri 30, geceleri ise 20 dereceye kadar olan soğukluğa karşı dirençler gösterebilir.

Ilıman bölgelerde yetiştirilmekte olan kaju 5 yaşına geldiği zaman meyvelerini vermektedir. Kültür bölgelerinde ise 2 yaşına eriştiği zaman ancak tohumlarını çıkarmaya başlar. Eğer kaju meyvesi sulak bir arazide yetiştirilmek isteniyorsa toprak temiz olması çok önemlidir. Yani toprak, haşereler ve böcekler gibi zarar verici canlılardan uzak tutulmalı. 

Kavrulmuş Kajunun Faydaları 

Kavrulmuş Kaju son senelerde popüler olmuş olan bir kuruyemiş olsa da lezzeti Türk damak tadına oldukça uygun olduğu için sıklıkla tüketilmektedir. Özellikle hafif oluşu ve birçok yararlarının bulunması, kavrulmuş kaju tüketiminin artmasına sebep olmuştur. Peki ama kavrulmuş kaju faydaları ve zararları nedir? 

Kajunun fıstığı aslında kaju ağacının bir 'meyvesi' olan kaju elmasının tohumudur. Bilindiği gibi, ceviz elmanın alt kısmında asılı duran sert (ve de oldukça zehirli ) bir kabuğun içinde büyümektedir ve ekstraksiyon işlemi oldukça zor hale gelir. Bu sebeple kavrulmuş kaju fiyatları diğer kuru yemişlerden daha yüksek fiyata gelir.

Kavrulmuş Kaju içinde bolca antioksidan bulunmaktadır. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinmekte olan bir hasara sebep olan molekülleri nötralize eder ve vücudu sağlıklı tutar. Bu da iltihabı azaltma konusunda yardımcı olur ve de vücudun sağlıklı kalıp hastalıklardan uzak kalma yeteneğini artırır. Kavrulmuş kaju faydaları arasında oldukça önemlidir.

Kajuda bulunan yağ, kalbin daha sağlıklı olmasını sağlayan amino asitler ve sağlıklı yağların haricinde metabolizmayı hızlandıran ve de bağışıklığı geliştiren magnezyumları içermektedir. Aynı zamanda proteinler bakımından da oldukça zengindir, ancak diğer yağlarda da olduğu gibi kalorisi de haliyle yüksektir. Bu sebeple aşırı tüketmemeye dikkat etmek gerekmektedir.

Kajunun vücut sağlığına olan çok sayıda faydalarını görebilmek amacı ile günlük tüketimde 4 adet kaju yemek yeterli olacaktır.

Kaju Kalorileri ve Besin Değerleri

Kuruyemişlerin içerisinde çok sevilen ve de aynı zamanda tüketilmekte olan kajunun kalorisi ve besin değerleri oldukça merak edilen bir konudur. 1 adet kaju yaklaşık 11 kaloridir. Besin değerleri açısından oldukça zengin olan bu kuruyemiş; C, E ve K vitaminlerini içermektedir. 100 gram kaju 18.2 gr protein, 43.8 gr yağ, 32.7 gr karbonhidratı içermektedir.

İçermiş olduğu besin değerleri ile de sağlığa birden çok faydası vardır. Kavrulmuş kaju faydaları arasında yüksek miktarda magnezyum, demir, sodyum ve potasyum kaynağı olması durumu da sayılabilir. Bu sebeple kaju sıklıkla tüketilmesi gereken bir besindir. 

Kaju Nasıl Tüketilebilir?

-Hafif tatlı ve tuzlu bir lezzeti olan kaju, çerez olarak yenilebildiği gibi, salatalara ya da yemeklere de eşlik edebilmektedir.

-Sebzelerle birlikte karamelize edilebilmekte olan kaju, özel soslar ile harmanlanarak yemeklere de eklenebilir.

-Diyet yapan kişiler için ara öğün olarak kuru meyvenin eşlikçisi veya yoğurt, yulaf lapası, granolaların içine de eklenerek de sağlıklı bir öğün olarak tüketilebilir.

- Kaju ezmesi yulaf lapasına veya meyvelerinizin üzerine de eklenebilir. Aromatik tadı ile lezzet verecektir. 

Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Kavrulmuş kaju çok fazla yap içermesi sebebiyle cam kavanozlarda nem almayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Hava almayacak bir ortamda ve kapta olması da bayatlamasını engellemektedir. Bunun haricinde hava almayacak olan kilitli poşetlerde de serin ve kuru şekillerde muhafaza edilebilir. Kuruyemiş çeşitlerinin her birinde hava almaması bayatlama açısından oldukça önemlidir.

Genellikle nemsiz, serin ve kuru alanlarda muhafaza edilmelilerdir. Aksi takdirde çabuk bayatlamalar söz konusu olabilir. Kavrulmuş kaju fiyatları diğer kuruyemişlere oranla yüksek olması sebebi ile de uygun muhafaza oldukça önemlidir. Kavrulmuş kaju fiyatları kalitesine, gramajına göre değişiklik gösterebilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.