Toplam 9 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Kaju


Kuruyemiş, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada oldukça yaygın tüketilir. Evde, sohbet anında, sinemada ya da diğer birçok durumda akla ilk gelen atıştırmalıklardan biri de kuruyemiştir. Birçok çeşide sahip olan kuruyemiş türlerinden biri de kajudur.

Kaju ağacından elde edilen meyvenin kuruyemiş haline getirilmiş şekli olan kaju, son derece fazla tercih edilen ve tüketilen çeşitlerden biridir. Ne yazık ki ülkemizde yetiştirilmesi mümkün olmayan bu çerez, yurtdışından alınır. 

Kajunun Kökeni

Portekizlilerin 16. yy başlarında Brezilya'yı işgal etmeleri sırasında keşfedilen kaju ağaçları, daha sonra Portekizliler tarafında dünyaya yayılmıştır. Genel yetişme bölgesi ekvator olan kaju Afrika'nın batı kıyısında da yetişmektedir. Güney Amerika bölgesinde meyvesi de en az fıstığı kadar değerli olan kaju, ülkemizde en çok tüketilen kuruyemiş türlerinden biridir.

Pişirildikten sonra yenebilir hale gelen kaju, son derece faydalı ve bir o kadar da lezzetli bir yemiştir. Elde edilmesi ve saklanması açısından da oldukça marifet isteyen bir yemiş olması kaju kilosu fiyatlarının da yüksek olmasını sağlar.

Kaju Nedir?

Diğer fıstık türlerine göre daha kaju fiyatları daha pahalıdır. Kaju kilosu da oldukça pahalı olmasının sebebi ise diğer fıstık türlerine göre çok az bölgede yetişebilmesidir. Çabuk çürümesi ve tek bir kaju meyvesinden sadece bir adet kaju elde edilmesi de bunda etkendir.

Kaju meyvesi toplandıktan sonra, çekirdekleri ve kabukları çıkarılır. Ardından kavrularak kuruyemiş haline getirilir. Ne yazık ki ülkemizde de yetişmeyen kaju ülkemize yabancı ülkelerden ithal edilerek gelir.

Kaju Çeşitleri

Birçok farklı çeşitte olabilen kajular, damak zevkine göre yorumlanarak farklı çeşitlerde de raflarda yer alabilir. Kavurma sırasında eklenen tuz ve çeşitli baharatlarla farklı lezzetler katılır. Çiğ, sade, tuzlu, bal ya da çeşitli baharat aromalarıyla lezzetlendirilmiş olan kaju kuruyemişlerine talep oldukça fazladır. Hem küçüklerin hem de büyüklerin severek her an tüketebildikleri kajular, son derece yaygındır.

Kaju Faydaları Nelerdir?

Kuruyemiş taze ve yeterli tüketimlerde oldukça fazla fayda sağlar. Kuruyemiş tercih ederken ve tüketirken, belirli oranı geçmemek ve aşırıya kaçmamak önemlidir. Bu durumda fayda sağlar. Kajular da son derece faydalı mineraller içermesi sebebiyle insan sağlığına oldukça faydalıdır. Kaju da faydası olan kuruyemiş türlerinden biridir. Kajunun faydaları:
- İçerdiği yağ oranı, vitamin ve mineraller sayesinde ciddi bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Her gün yenecek bir avuç kaju ciddi anlamda enerji verecektir.
- Yüksek e vitamini içermesinden dolayı cilt için faydalıdır.
- Antioksidan kaynağı olması sayesinde sizleri özelikle kışın hasta olmaktan korur.
- İçerdiği vitaminler ve mineraller saçlara da oldukça iyi gelmektedir. Bu sayede saçlarınız güçlenerek daha sağlıklı bir hal alır.
- Kasların ve kemik yapılarının korunmasını sağlar. Bu da ileride yaşanabilecek kemik problemleri başta olmak üzere birçok sorunun önüne geçer.
- Kajunun bilinen bir diğer faydası ise depresyona iyi gelmesidir.
- Vücuttaki kan basıncını dengelemede ciddi bir rol oynar.
- Gözler için faydalıdır.
- Yüksek vitamin ve faydalı mineraller içermesi sebebiyle kajunun hamileler tarafından tüketilmesi de önerilmektedir.
Kajunun bilinen tüm faydaları elbette bu kadar değildir. Mümkün olduğunca günde bir avuç kaju tüketerek çok kolay bir şekilde birçok konuda sağlıklı olabilirsiniz. Kaju yaygın olmasa da fıstık ezmesi şeklinde de özellikle kahvaltılarda tüketilebilir. Diyet yapan kişiler özellikle ara öğünlerinde tüketerek kaybettikleri enerjileri elde edebilir.

Kaju Nereden Alınır?

Kaju almak için elbette birçok seçenek vardır. Marketlerden paket kuruyemiş şeklinde temin edebileceğiniz kajuları, dilerseniz açık şekilde kendi istediğiniz kadar da alabilirsiniz. Aynı zamanda online satışların artmasıyla internet üzerinden de kolaylıkla kaju siparişleri verebilirsiniz. Kaju alırken markasına ve fiyatına dikkat ettiğiniz kadar tazeliğine de dikkat etmeniz gerekir.

Bu yüzden mümkün olduğunca bildiğiniz ve güvendiğiniz yerden kaju alışverişi yapmanız tavsiye edilir. Taze olmayan kajular, hem aldığınızda daha çabuk bozulur hem de sağlıksız olarak yan etkiler yapabilir. Kaju, kavrulmuş olarak tercih edilecekse de kaliteli yerlerden alınması önerilir. Aksi takdirde kullanılan yağ bile, midenize dokunabilir. 

Kaju Nasıl Saklanmalı?

Gıda ürünlerinin çoğu gibi kaju da doğru saklanmazsa çabuk bozularak tüketilemeyecek duruma gelebilir. Bu yüzden kajuyu saklarken en garanti yöntem, cam kavanozlarda ağzı kapalı şekilde saklamaktır. Açık kalan kajuların ağızları, kısa sürede ısı ve nem sebebiyle bozulmaya sebep olabilir.

Kajuların kullanımında en çok tercih edilen seçenekler kavanozlarda, ışık ve güneş almayan mümkünse sıcak olmayan alanlarda saklanmalıdır. Aksi takdirde hemen bayatlamasının yanı sıra böceklenme gibi olumsuz sonuçlara da rastlanabilir. 

Kaju Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Her gıdada olduğu gibi kajuda da fazla tüketim elbette kişiye zarar verebilir. Bu yüzden kajunun sade faydalarından yararlanmak istiyorsanız, her gün 4 - 5 adet kaju tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede herhangi bir olumsuz sonuç almayacağınız gibi yararlarını da kısa sürede fark edersiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.