Toplam 9 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.


Farklı tadı ve eşsiz yararları ile dikkat çeken kajunun birçok kişinin favorisi olduğu bilinir. Özellikle faydalı bir kuruyemiş arzu edenler için kajunun oldukça ideal olduğunu söyleyebiliriz. Zaten kuruyemişler içerisinde kajunun değeri oldukça ayrı bir yerde bulunur.

Bunun yanında kansere karşı koruyucu olması oldukça önemlidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda eşsiz bir üründür.
Kajunun Anavatanı Neresidir? 
Öncelikle kajunun herkes tarafından zevkle yenilen bir kuruyemiş olduğu dikkat çekmektedir. Hatta bu ürün için en değerli kuruyemiş demekte mümkündür. Tabi kajunun kuruyemiş olarak geçmesi genel olan bir tabirdir. Aslında bu ürün kaju ağacının çekirdeğidir. Kaju meyvesinin sahip olduğu çekirdek dışarda bulunmaktadır. Bunun yanında meyve suyu veya çiğ şekilde kaju meyvesini tüketme şansı vardır. 
Kajunun anavatanı ise Güney Amerika olarak bilinir. Özellikle Brezilya bu konuda önemli potansiyeli olan ülkeler içerisinde yer alır. Tabi kajunun Asya ve Afrika gibi kıtalarda yetişme alanı bulduğu da bilinmektedir. Yani genel anlamda dünyanın birçok yerinde kajunun yetişmesi mümkündür. 
Kajunun Yetişme Alanı 
Kajunun ağacı için en ideal yerlerin sıcak hava ve tropikal iklime sahip bölgeler olduğu bilinir. Güney Amerika'da kajunun doğal olarak yetiştiği bir ürün olduğu da dikkat çekmektedir. Bunun yanında 16. yüzyıl civarında kajunun Portekizliler tarafından dünyaya tanıtıldığı görülmüştür. Çünkü Portekizliler Brezilya'yı işgal ettiklerinde kajunun dünyaya tanıtılma süreci başlamıştır. 
Ortalama olarak 25 derecede kajunun rahatça yetişmesinin mümkün olduğu bilinmektedir. Türkiye'ye bakıldığı zaman ise kajuyu yetiştirmek oldukça zordur. Yine de bazı çalışmalar ile kajunun üretimi yapılmak istenmektedir.

Ancak günümüzde kajunun halen ithal olarak ülkemize geldiğini söyleyebiliriz. Dünya genelinde Brezilya, Ekvator, Endonezya, Fildişi Sahilleri ve Tanzanya kajunun önemli yetiştiricileridir. 
Kajudan Ne Gibi Faydalar Elde Edilir? 
Kaju faydaları olan en değerli kuruyemişler içerisinde yer almasıyla dünyanın dikkatini çekmiştir. Oldukça uzun bir zaman önce dünyanın tanıdığı kajunun faydaları ise son derece etkileyicidir. Özellikle kanser ve buna benzer ölümcül hastalıklar için etkili bir koruyucu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bağışıklık sistemi kaju sayesinde daha iyi bir seviyeye gelebilir. Yani kajunun tüketimi ile birçok hastalığa karşı önlem almak mümkündür. 
Günümüzde kaju fiyatları biraz yüksek olduğu için herkesin bu kuruyemişi tüketmede zorluk yaşadığı bilinir. Ancak sahip olduğu yararlar için bu kuruyemişi muhakkak tüketmek gerektiğini söyleyebiliriz. Zaten kajuyu tüketen kişiler oldukça olumlu yorumlar yapmaktadırlar. Ayrıca birçok yiyecek içerisine de girebilen kajuyu hayatımızda sıkça görme şansı vardır. Kajunun şu yararları bulunur;
- Kanser riskini azaltır. 
- Bağışıklığı güçlendirir. 
- Kas ve kemik sağlığını olumlu etkiler. 
- Kalp ve damar sağlığına destekçi olur. 
- Cildi temizler ve yaşlanmayı önler. 
- Kansızlığa iyi gelir. 
- Vücut direncini önemli seviyede yükseltir. 

- Bağırsakların çalışmasını hızlandırır. 

- Diş ve diş eti sağlığına destek sağlar. 

Görüldüğü üzere kajunun son derece büyük faydaları vardır. Bu faydalar sağlıklı bir hayata sahip olmak isteyen herkesi ilgilendirmektedir. 
Kajunun magnezyum açısından zengin olduğu bilinir. Çinko, potasyum ve kalsiyum açısından zengindir. A, C ve B12 açısından oldukça önemli bir üründür. Ayrıca enerji verici birçok vitamin minerale sahip olduğu görülmektedir.

Bunun yanında hamile olan bayanlar kajuyu mutlaka tüketmelidirler. Çünkü sahip olduğu besin değeri ile olumlu bir katkı elde edebilirsiniz. 


Kajunun Fiyatları Nasıldır? 
Kaju faydaları ile oldukça dikkat çeken bir kuruyemiş çeşididir. Tabi bunun yanında kajunun fiyatı da son derece merak edilmektedir. Genel olarak bakıldığında kajunun fiyatının yüksek olduğu görülür. Bunun nedeni ise kajunun sıcak ve tropikal ortamlarda yetişmesi olarak bilinir. Türkiye'de yetişme alanı bulmadığı içinde ithal edilen bir üründür. Buda kajunun fiyatının yüksek olmasına neden olur. 
Kaju için birçok açıdan yarar sağlayan bir üründür demek mümkündür. Sahip olduğu değeri ise kesinlikle hak ettiğini söyleyebiliriz. Zaten yapısı ve yararları açısından insanlar tarafından çok sevilmektedir. Ayrıca kajunun düzenli olarak tüketilmesi birçok hastalığın önüne geçebilir. 
Kaju fiyatları ithal edilen ürünün miktarına ve çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Çünkü kajunun küçük, büyük ve farklı yapısına göre türleri vardır. Bununla birlikte ülkemizde yetişmesinin zor olması fiyata direkt olarak etki etmektedir. 

Kajuyu Günlük Olarak Ne Kadar Miktarda Tüketmek Gerekir? 
İnsanlar kaju faydaları için bu ürünü sıkça tüketmek isterler. Ancak kajuyu belirli miktarda tüketmek daha doğrudur. Çünkü aşırı tüketim yarar yerine zararlı olabilir. Bunun için kaju tüketimi günlük olarak 7-8 tane olabilir. Bu miktar kişilere ve kajunun tüketilme nedenine göre değişebilir. 
Kaju fiyatları ithal edilen ürünlerin çok olduğu zamanlarda daha düşük seviyede yer alır. Bunun için ülkemize gelen kajunun miktarı fiyata etki etmektedir. 


Kajunun Tüketimi Nasıl Yapılır?
Kajunun genel olarak tüketimi çiğ şekilde yapılmaktadır. Ayrıca bu ürün aperatif bir atıştırmalık olarak sıkça tercih edilir. Ancak kajunun sadece bu şekilde tüketilmesi gerekmez. Çünkü kajunun yemeklerde, salatalarda ve pastalarda (kek, dondurma, tatlı vs.) tercih edildiği de bilinir. Oldukça benzersiz yapısı sayesinde girdiği her yiyeceğe ayrı bir lezzet katmaktadır. 
Kajunun çiğ veya tuzla kavrulmuş şekilde olması da mümkündür. Aynı zamanda küçük veya jumbo olan kaju cinsi bulmakta mümkündür. Buradaki farklılık kajunun yetişme bölgesinden kaynaklanır. İthal edilen ürünlerde buna göre sınıflanarak tüketiciye ulaşmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.