Toplam 9 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.


Günlük hayatımızda kuruyemişler, en çok sevilen atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Sağlıklı olmalarının yanında çok yüksek besin değerine sahip olmaları öğünlerde bolca tüketilmelerini sağlamıştır. Kaju kuruyemişi de katkısız ve doğal olması nedeni ile ülkemizde tanınır bir hale gelmiştir.

Dünya genelinde anavatanı Brezilya olan kaju kuruyemişi, yağlı yapısı sayesinde son derece doyurucu bir özelliğe sahip olmaktadır. Ayrıca; buna bağlı olarak da tokluk hissi vermektedir. Bunun neticesinde de kaju fıstığı, beslenme düzenine önem veren kişiler için tercih edilen lezzetler arasında yerini almaktadır. 

Kaju ve Tüketimi 

Kaju kuruyemişinin çok fazla faydalı olması sebebiyle çok fazla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Kaju fıstığı, hem kavrulmuş hem de çiğ olarak tüketilmektedir. Kişinin damak zevkine bağlı olarak da istenilen çeşitte tercih edilen kajuları gün içinde ara öğün şeklinde tüketebilirsiniz. Genellikle tek başına atıştırmalık şeklinde tüketilir.

Bunun yanında en fazla ara öğünlerde tüketim sağlanan kuruyemişler içinde akla ilk gelen kaju olmaktadır. Günlük yoğunluğun içinde hem açlığınızı bastırmak hem de iş molalarına çok lezzetli bir mola vermek için kaju kuruyemişini tercih edebilirsiniz. Yağlı dokusu sayesinde keyifli bir şekilde tüketilebilir ve ara öğünlere de lezzet katar.

Kaju Çeşitleri

Kaju fıstığı bunun yanında çeşitli yemeklerde de kullanılmaktadır. Bu konuda yemeğine farklı bir lezzet katmak isteyen kişiler, yemekte kullandıkları kaju çeşitleri ile harka bir damak lezzetine sahip olurlar. Yemek çeşitlerinin yanında kurabiyelerde, kek ve meyveli tatlılarda da ana malzemelerden biri olmaktadır.

Kaju toz şekline getirdikten sonra da puding ya da muhallebi tarzında tatlıların üzerini süsleyebilir. Bunun yanında kaju besin değeri açısından zengin olduğu için sağlıklı bir alternatif olmaktadır. Genel olarak kaju çeşitleri tüketim olarak çiğ, kavrulmuş ve kaju meyvesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kajunun Faydaları 
Kaju, kolesterol içeriğine sahip olmadığı için iyi bir kalp dostu olmaktadır.
- Bağırsakların çalışmasını hızlandırmakta ve iyi bakterilerin artışını da desteklemektedir.
- Diş veya diş eti sağlığının korunmasına da katkı sağlar. 
- Çok fazla miktarda magnezyum içerdiğinden, kan damarları ve kasların gevşek durumunun korumasına da destek olur.
- Bağışıklık sisteminin korunmasında de son derece etkili olan selenyum mineralini içermektedir. Kansere karşı vücudun direncini artırmaktadır.
- Kalsiyum ve magnezyum minerallerini içermesi de kemik sağlığı bakımından son derece önemlidir. Triptofan içeriği sayesinde mutluluk vermektedir.
- Kalp kasının düzenli bir şekilde çalışmasında da etkili olmaktadır. 
- İçeriğinde yer alan çinko, çocukların tüm gelişimini desteklemektedir. Sindirim sistemi bakımından son derece faydalı olan asitleri içermektedir.
- Vitaminler bakımından oldukça zengindir ve enerji sağlar.
- Kansızlığı da büyük orandan gidermeye destek olur. 

Kajunun Koruyucu Özellikleri 

Kajunun faydaları denildiği zaman, en etkili nokta kalp ve kalp damarlarının korumasıdır. Günlük olarak bir avuç kaju tüketimi sayesinde vücutta safra taşının meydana gelmesinin önüne geçilmektedir. Kansızlığın gidermesine destek sağlayarak, sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

Vitamin değeri açısından da çok besleyici ve zengin özelliklere sahip olan kaju fıstığı, vücudumuza enerji sağladığı için mutluluk hormonlarını da harekete geçirmektedir. Uyumadan 1 saat önce tüketilen kaju, çok rahat bir uyku geçirilmesine destek sağlar. 

Doğal bir antioksidan olmaktadır. Kaju kuruyemişi kalori bakımından oldukça yüksektir, bunun nedeni de kajunun doğal olan yağları çok yüksek oranda içermesidir. Fakat ideal miktarda tüketildiği zaman cilde parlaklık vermektedir.

Kaju Fiyatları

Genelde bir meyve çeşidi olan kajuda tohum kısmı da fıstık şeklinde tüketilmeye uygun olmaktadır. Elmaya benzeyen kaju meyvesi, yetişmiş olduğu bölgelerde direkt bir şekilde tüketilir. Bunun yanında farklı içki çeşitlerinde de içerik olarak kullanılabilir. Kaju genel olarak tropikal ülkelerin iklim şartlarına uyum sağladığı için ülkemizde yetişmesi çok zor olmaktadır.

Bu nedenle de kajunun ithal edilen ürünlerin içinde yer alması kaju fiyatları skalasını doğrudan etkilemektedir. Bu bakımdan fiyatlandırmada ürünün ülkemiz alanında yetişmemesi son derece etkili olmaktadır. Genelde çok fazla detaya sahip olan yetiştirme, toplama ya da hazırlama süreçlerinden geçerek satışa sunulan kaju meyvesini son derece sağlıklı ve taze bir şekilde tüketebilmek için farklı gramajlarda satın almak faydalı olmaktadır.

Günümüzde kaju fiyatları gramaj miktarına ya da satın alınan ürünün paketleme özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Satın aldığınız kaju kaliteli bir şekilde paketleme ve markalamadan geçmiş ise fiyat olarak daha yüksek seviyelerde yer almaktadır. 

Çiğ kaju fıstığı ya da kaju fıstığı şeklinde ikiye ayrılan kaju, düzenli bir şekilde gün içerisinde istenilen zamanda tüketebilir. Bunun için de kaju 1 kg alternatifi tercih edilebilir, bu bakımdan çoklu ve kaju fiyatları bakımından da son derece ekonomik bir tercih yapmış olursunuz.

Kaju Saklama Koşulları 

Kaju çok çabuk bozulmaya müsait olan bir yapıdadır. Bu banımdan da kaju fıstığının, en ideal saklama koşulu sağlanmalı ve ona göre saklanmalıdır. Kaju fıstığı, korunma şartlarına uyulmadığı zaman aynı yer fıstığı gibi çok kolay bir şekilde küflenebilir. Buna bağlı olarak da kajunun satın alındıktan sonra uygun koşullarda saklanması çok önemlidir.

Bu saklama koşullarına en uygun olan durum da hava almayan cam kavanozlar veya hava almayan buzdolabı poşetlerinin içinde buzdolabında saklanma koşulları olacaktır. Kajunun tüketim ömrü buzdolabında 6 ay, buzlukta da 1 yıla kadar uzamaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.