Toplam 8 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.
Kabuklu Fındık

Besleyici ve özellikle E vitamininden zengin bir ürün olan kabuklu fındıklar, Karadeniz bölgemizde yetişmektedir. Kabuklu fındık, yağlardan özellikle oleik asit, protein ve karbonhidratlar, bunun yanı sıra vitamin E, mineraller ve lif içeriği ile beslenme ve sağlık anlamında gerçekten çok önemli bir üründür. Gereksinim duyulan elementler açısından son derece yüksek miktara sahip olan kabuklu fındık aynı zamanda birçok içeriğin de günlük alınması gereken oranı karşılar.

Çiğ veya kavrulmuş halde tüketebileceğiniz bir ürün olan kabuklu fındık son derece sağlıklı bir üründür. Farklı tüketim ve sunum fırsatları veren kabuklu fındık ürünü hem kalp sağlığına hem de diğer organların sağlığına fayda göstermektedir. Menşei Türkiye olarak yetişen kabuklu fındık çeşitleri bulunmaktadır. Karadeniz'in belirli yerlerinde yetişen özel fındık çeşitleri arasında yuvarlak fındık, sivri fındık, badem fındık çeşitleri yer almaktadır. Örneğin, Giresun'a ait fındık çeşidi arasında tombul fındığı, kabuklu fındık fiyatları bakımından yüksek düzeyde yer almaktadır.

Kabuklu Fındığı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Kabuklu fındık
seçilirken mutlaka iyi kalitede kabuklu fındık çeşitleri seçilmelidir. Dünyanın en kaliteli fındıkları bilindiği üzere Türkiye'de yetişmektedir. Kabuklu fındık çeşitleri arasından Karadeniz'in bilinen kesimlerinden fındık almalısınız. Coğrafi işaretli bir ürün olan kabuklu fındık fiyatları kesimden kesime farklılık göstermektedir. Seçiminizde iyi kalite ürün almaya dikkat edin, bildiğiniz üreticilerin fındıklarından satın alın. Fındıkların tadı eğer acılaşma göstermişse biliniz ki o fındık bayatlamıştır. Fındık kabuğunun renginden de fındık türlerini anlayabilirsiniz. Haziran ayından itibaren olgunlaşmaya başlayan fındık tohumunun iyice olgunlaştıktan sonra satın almalısınız. 

Ülkemizde yetişen fındıklar boyut ve kalite bakımından farklılık göstermektedir. Üretim tesisinin uygun bir alanda bulunması da fındığın kalitesini belirleyen bir faktördür. Fındık bitkisi nemli ve güneşli ortamları sever, bu alanlarda yetişen fındıkların kalitesi daha da yükselir. O nedenle kabuklu fındık fiyatları da üretim yerine göre farklılık gösterir. 

Fındık Bitkisi Nasıl Yetişir?

Toprak seçimine göre ve üretim tesisine göre fındıklar farklılaşır. Killi bir toprakta fındık yetiştirildiğinde tombul fındık üretilirken, kum ve kilin karışık olduğu topraklarda ise sivri fındık çeşidi üretilir. Fındık bitkisi güneye bakan kesimlerde, hafif esintili ortamlarda yetişir. Fındık en fazla 3-4 metre uzayan bir bitki türüdür. Sonbahar döneminde fındık bitkisinin kök sürüntüleri toplanarak ilkbaharda ekime başlanmaktadır. Ülkemizde kabuklu fındık fiyatları kilogram üzerinden belirlenmektedir.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

 Faydalarını kaybettiğinden dolayı kabuksuz fındık almanız pek önerilmemektedir. Fındığın kabuğu onu hem hava şartlarından korur hem de tazeliğini sağlar. Fındık, antioksidanlar açısından son derece zengindir, kalbe iyi gelir, kilo ve kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur. Çiğ ve kuru yemişlerin kavrulmuş olan fındıklara göre daha fazla miktarda antioksidan içerdiği bilinmektedir. Antep fıstığı gibi diğer kabuklu yemişlerle karşılaştırıldığında, fındıklar en fazla antioksidan öncü bileşiklerine sahiptir. Bu sayede kanseri önlemeye faydalıdırlar. 

Sağlıklı yağların yüksek konsantrasyonu iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Fındığın ana maddesi olan yağlı oleik asidin de insülin duyarlılığını etkilediği kanıtlanmıştır. Fındıkların çok miktarda faydalı antioksidanlar, vitaminler ve mikro elementler içermesine, yağ ve bitkisel protein içeriğinden dolayı yüksek derecede doygunluğa sahip olmasına rağmen, fındıklar alerjik ürünler kategorisine girer. Bu nedenle ürün tercih edileceği zaman alerjenler göz önünde bulundurularak satın alınmalıdır. Fındık aynı zamanda sinir sistemine de son derece fayda sağlamaktadır. Hem beyin hem kalp sağlığında sağladığı faydalar sayılamayacak kadar fazladır.

Ülkemizde Fındık Hangi İllerde Yetişir?

 Ülkemizde kabuklu fındık çeşitleri en çok Ordu, Giresun, Bartın, Trabzon gibi illerimizde gerçekleşir. Batı ve Doğu Karadeniz'de fındık yetiştiriciliği mevcuttur. Fakat fındık üretiminde en fazla talep gören ve üretimi gerçekleştiren il Ordu olmaktadır. Ordu'da yetişen fındıklar diğer illere göre daha özel türde olduklarından dolayı kabuklu fındık fiyatları bu oranda artış gösterebilmektedir.

Fındığın Yenilmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanmadan önce fındıkların bir süre suda bekletilmesi tavsiye edilir. Biraz limon suyu ve tuz ekleyebilirsiniz. Bu, fındık dahil tüm kuruyemişler açısından zengin olan fitik asitlerin konsantrasyonunu azaltmak için gereklidir. Fitik asitler, baklagillerde ve fındık gibi kabuklu yemişlerde yer alırlar. Türkiye'de yetişen fındıklarda ise eğer üretim yeri iyi planlanmışsa ve güvenilirse kabuğunu soyup yenilebilir. 

Fındık Nasıl Saklanmalıdır?
 
Depolama yapacağınız alanda düşük nem ve 5-10 °C sıcaklıkta olmalıdır. Oda sıcaklığında fındıklarınızı saklamanız gerekiyorsa, doğrudan ısıtmanın olmadığı karanlık bir yer seçtiğinizden emin olun. Doğru şekilde kapatılırsa, fındıklar bu kısa süreli depolamada 3 aya kadar tazeliğini koruyabilir.  Kabuklu yemişler kokuları hızla emer; güçlü kokulu yiyeceklerin yakınında bırakmamalısınız. Depolama için hava geçirmez kapaklı cam eşyalar en uygunudur. Fındıkları bez torbalara da yerleştirip saklayabilirsiniz. 
 Maksimum tazelik ve lezzet sağlamak için kuruyemişlerin doğru şekilde saklanması gerçekten önemlidir. Kalbe sağlıklı bir atıştırmalık olan kabuklu fındık çeşitleri, doğru şekilde saklanmadıkları takdirde hızla bozulurlar.

Özellikle yüksek miktardaki esansiyel yağ içeriği nedeniyle ısıya maruz kaldıklarında. Fındığın içerdiği yağlar bir kez bozulduğunda ve sertleştiğinde maalesef bozulmaya yüz tutar. Ancak depolama ipuçlarını uyguladığınız sürece, bu, uğraşmanız gereken bir sorun olmamalıdır. Doğru saklanırsa, fındık bir yıla kadar dayanabilir. Fındığınızı daha uzun süreli saklamak için, dondurucuyu kullanabilirsiniz. Dondurucunuz fındıkları bir yıla kadar taze tutacaktır. Su içeriği düşük olduğundan donma, fındığın tadını etkilemez.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.