Toplam 4 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Bir yemeğin tadını daha fazla arttırmak için baharatlar kullanılır. Yemeklere tat vermesi bakımından kullanılan bu baharatlar yemeklere ayrı bir koku ve renk verir. Her çeşit ya da sahip baharat bulunur. Bazen acı, bazen tatlı veya mayhoş bir tada sahip olan baharat çeşitleri bulunur. İsot özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgemizde meşhur olan ve burada yaşayan insanların oldukça fazla tükettiği bir baharat çeşididir.

Genelde Şanlıurfa'da yetiştirilen bir baharat çeşididir. Özel bir biber ile yetiştirilir. Bu özel biberin adı ise isot biberidir. Bu baharat ismini yapımında kullanılan biberin isminden almıştır. Ancak bu biber diğer acı biberlere benzemez. Biraz daha fazla acıdır.

İsot biberi hasat edilir ve çekirdekleri temizlendikten sonra güneş altına serilerek kurutulması sağlanır. Bundan sonra çeşitli aşamalardan geçer ve artık tam bir baharat halini alır. Güneydoğu Anadolu'nun yöresel yemeklerinde ve çiğ köfte gibi yiyeceklerde oldukça fazla kullanılır. İsot acı severlerin bir numaralı tercihidir.

İsotun Faydaları Nelerdir?

Bu baharat yemeklere lezzet verdiği kadar oldukça faydalıdır da. Hatta faydaları bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Kısaca isot faydaları hakkında değerlendirme yapacak olursak şu faydalarından bahsetmemiz mümkün olacaktır;

- İçerisinde yer almakta olan faydalı mineraller çoğu hastalığın önüne geçebilir.

- Ayrıca isot faydaları hakkında bilmemiz gereken bir başka şey ise bu isot biberi hakkında yapılan akademik araştırmalardır. Akademik araştırmalar sonucunda bu biberi tüketmek bağışıklık sistemini oldukça fazla güçlendirdiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir. 

- İsot kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede isot tüketen kişi kendini daha fazla enerjik hissedecektir.

- Eğer zayıflamak istiyorsanız isot tüketmek fayda sağlayabilir. Çünkü isotun metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunur. Yağ yakımını hızlandırır. Bu sayede daha hızlı bir şekilde kilo verirsiniz. Kilo verme gibi bir hedefiniz yoksa bile isot tüketimi sayesinde formda kalabilirsiniz.

- Solunum yolu hastalıkları ile karşı karşıya kaldıysanız isot tüketmek sizler için oldukça faydalı olacaktır.

- İdrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız isot tüketmek bu sorunu ortadan kaldıran önemli tedavi yöntemleri arasında olabilir. Böyle durumlarda isotun faydalı olacağı gözlemlenmiştir.

- Gaz sorunu ile uğraşıyorsanız isot tüketimi fayda sağlayacaktır. Ayrıca yemeklere eklenen isot sindirimi ve hazmı kolaylaştırır.

- En önemlisi ise antioksidan özelliğe sahip olmasıdır. Bu özellik sayesinde vücudunuz toksinlerden arınır.

- Ölü hücreleri vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede hücreler yenilenir.

- En önemli özellikleri arasında kansere karşı koruyucu etkisi olmasıdır. Vücudun savunma sistemini oldukça fazla güçlendirir.

- Vücutta bulunan fazla kolesterol ve yağı vücuttan uzaklaştırır.

- İsot sayesinde grip gibi bulaşıcı hastalıklardan da kurtulmanız mümkündür.
Görüldüğü üzere isot faydaları saymakla bitmiyor.

İsot Nasıl Yapılır?

Genellikle Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nin Şanlıurfa şehrinde yetiştirilen isotun baharat haline getirilmesi için yakılması gerekiyor. Bu bölgede isot biberini öğütmeye "yakma adı veriliyor. 
Yakma işleminden sonra kuruyan biberler dövme işlemine geçer. Dövme işlemi cihazlar ile yapılırsa daha kolay olur.

Kurumuş olan biberler doğal zeytinyağı ve tuzla beraber dövülür. Ardından daha iyi bir sonuç vermesi için biraz daha dövülür ve güneş altına serilir. Bu sayede o dövülmüş olan biberler oldukça kısa bir süre içerisinde güneş sayesinde kurur. Ardından yemeklerde kullanılması için cam kavanozlara yerleştirilir ve serin bir yerde bekletilir. Görüldüğü üzere isotun yapımı oldukça zahmetlidir. 

İsot Nerelerde Kullanılır?

İsotu yemeklerde kullanmak isteyip lezzetini arttırmak isteyen kişilere de bazı önerilerde bulunabiliriz. İsot Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yöresel çorbalarında kullanılır. En çok kullanım yeri ise genellikle çiğ köftedir. 

İsot Fiyatları Nasıldır?

Bu kadar çok faydaları olan ve bir o kadar da lezzetli olan kişiler isot fiyatları hakkında haliyle bilgi edinmek istiyorlar. Ancak isot fiyatları nedir diye merak eden kişiler bu sorunun cevabını kesin olarak alamayabilir. Çünkü isot fiyatları isot satışı yapılan yere göre değişim gösterebilir. Kimi büyük yerler küçük yerlere kıyasla biraz daha pahalı isot satışı yapabilir. Bu satış yapılan yerin kalitesine göre değişiklik gösterir.
​​​​
Hakiki ve Sahte İsot Nasıl Anlaşılır?

- Bu oldukça lezzetli olan baharatın kendine has bir kokusu bulunur. Sahte İsot ile gerçek isot arasındaki farkı buradan bile anlamanız mümkün.

- Gerçek isotu anlamak için yapacağınız bir başka şey ise isotun tadına bakmaktır. Gerçek isot tatlı bir acılığa sahiptir.
​​​​​
- İsotun parlak bir renge sahip olması da oldukça önemli bir konudur. Ve dikkat edilmelidir. Parlak bir görünüme sahip olan isot her daim daha iyidir.

- Fabrikadan çıkmış bir isotun parlaklığı az olur. Çünkü oldukça az bir yağ kullanılır. Hakkı isotun yağı boldur. Bu sebepten dolayı gerçek ve sahte isot kendini parlaklığından belli eder. Gerçek isot yağdan dolayı her zaman daha parlak bir görünüme sahipken, sahte isot her daim az bir parlaklığa sahiptir.

Sahte İsot Sağlığa Zarar Verir mi?

İsot yapımında daha az para harcamak isteyen satıcılar zeytinyağı yerine pamuk yağı kullanır. Hatta son zamanlarda artık pamuk yağının yerini talaş tozu bile almış durumdadır. Sahte İsot hem cebe hem sağlığa ciddi bir şekilde zararlar verir. Bu yüzden isot almak isteyen kişi güvenilir yerlerden isot almalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.