Toplam 4 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Doğu Anadolu bölgesinde en çok tüketilen baharatlardan ve besinlerden biri olan isotun insan sağlığına oldukça fazla faydaları vardır. İsot yemeklere tat vermesinin yanı sıra çeşitli hastalıklara şifa için de tüketilmektedir. Özellikle yoğurt ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilen isotun, sindirim sistemini düzenlediği uzmanlar tarafından söylenir.

İçeriğindeki alkaloit maddesi sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlayıp kanser riskini azalttığı bilinmektedir. İlkbahar aylarında ekilmeye başlanan biberler, yaz aylarına doğru kırmızı, mor ve siyah gibi renkler almaktadır. Biberler güneş ışığının altında kızardıkça içeriğindeki acı oranı daha da artmaktadır.

Toplanılan biberler zeytinyağı ve tuz ile kavrulur ve kurutulur. Bu yöntem günümüzde uygulanmaktadır. Eski dönemlerde ise önceden güneşte tamamen kurutulur ve sonrasında dövülürmüş. Özellikle çiğ köftelerde kullanımı yaygın olan isot aynı zamanda alternatif tıpta da doğal ilaç olarak tüketilmektedir. 

İsotun Faydaları Nelerdir?

İsot faydaları arasında en bilineni metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bu sebeple kilo vermek isteyenler için vazgeçilmez bir besindir. Fakat tüketilmeden önce bir uzmana danışılması gerekir çünkü mide asidini olumsuz etkileyerek ülser ya da reflü rahatsızlığını tetikleyebilir. Yapılan araştırmalarda acı olmasına rağmen isotun güçlü antioksidan ve antibakteriyel olması sebebiyle kanser hastalıklarını engellediği tespit edilmiştir.
 
Aşırı tüketilmediği takdirde gelişim çağı ve hamilelik dönemlerinde de tüketilmesi tavsiye edilir. Kemik gelişimine oldukça faydası vardır. İsot faydaları arasında kandaki şeker oranını dengelemesi de sayılabilir. Bu sebeple şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir.

Antioksidan özelliği sebebiyle damarları temizleyerek sertleşmesini ve tıkanmasını önlediği de bilinmektedir. Bu sayede kalp hastalığının da yaşanmasını engeller.

İsot Yoğurtla Beraber Tüketilirse Eğer Ne Olur? 

Yoğurt eski çağlardan bu yana hastalıklara karşı kullanılan en etkili besinlerden biridir. İnsan sağlığına çok faydası olan isot ile beraber tüketildiğinde ise etkisi daha fazla artar. Her ne kadar acılı olsa da yoğurt ile karıştırıldığında acı oranı düşmektedir. Tüketilen bu yoğurtlu karışım özellikle yemek borusu kanserini engeller. Ancak üst üste çok fazla tüketilmesi önerilmez. İsot faydaları yoğurt ile birleşince daha çok artar.
 
Her ikisinin de içerisinde C ve B 12 vitamini bulunur ve bu sayede karışım oldukça güçlü bir antioksidan olur. Vücuttaki tüm bakteri ve enfeksiyonlu hücrelerin idrar ya da dışkı yolu ile atılmasını sağlar. Bu karışım mide asidini de olumsuz etkilemediği için kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca vücutta biriken ödemlerin atılarak yağ tutmasını önler. Bölgesel zayıflamak isteyenler için de oldukça ideal bir karışımdır. 

İsotun Hazırlanışı 

Yaz mevsiminde Urfa biberi güneş görmekte olan düz alanlarda içindeki tohumları çıkarılarak temiz bir zemin üzerinde kurumaya bırakılır. Kuruyan biberler kırmızı renkte olduğu için kararması adına kararana kadar her gün sıcak su ile nemlendirilir ve şeffaf büyük torbalarda kararması beklenir. Sonrasında kurumuş biberler dövülerek, zeytinyağı ve de bir miktar tuz ile tüketilecek haline getirilir.

Günümüz teknolojisinde bu üretim bir nebze olsun kolaylaşmıştır. Eski yöntemde tokmakla dövülerek öğütülürken; şu an çekme makineleri aracılığıyla daha kolay ve daha verimli bir şekilde elde edilir. Şanlıurfa isotunun en büyük özelliği yakıcı acı olmamasıdır. Doğal olması sebebiyle önce ağıza tatlı bir tat gelir, bir müddet sonra ise acı geçer.

Şanlıurfa'nın tamamında balkon veya evlerin damlarında herkes kışlık üretim yapar. Kırmızı acı pul biberin ısı altında tutularak karartılmasıyla isotun üretimi sağlanır. İsot fiyatları pul biberden pahalıdır. Bunun sebebi hazırlanışında göre 10 kg Urfa Biberi'nden 1 kg isot çıkması ve zeytinyağı kullanılması olarak gösterilebilir. İsot fiyatları bu sebeple pul bibere göre daha yüksektir.

İsot fiyatları güncel olarak kalitesine göre değişiklik gösterir. İsota, fermente edilmiş pul biber de denebilir. Kurutulmuş kırmızı acı biberlerin çekirdek ve kanat bileşenleri nem ve güneş ısısı altında bir süre tutularak kurutulup ve karartılır.

En ideal ve sağlıklı rengi mor olan renktir. Siyah, Mor ve Kırmızı renklerde çeşitleri bulunur. Renkleri güneşte bekletilme sürelerine göre değişir. Güneş az görmüş olan kurutulmuş biberler kırmızı, 1-2 gün kurutulan biberler mor renk, 3-4 gün kurutulan biberler ise siyah rengi alır.

İsotun ve Pul Biberin Farkı Nelerdir? 

İki baharat da biberlerin güneşte kurutulmasıyla elde edilir. İkisinin arasındaki farklara bakılacak olur ise güneşte bekleme süreleridir.

İsotun pul bibere göre daha fazla güneşte bekletilmesi onu farklı kılar. Siyah renk, mor renk ve kırmızı renkli çeşitleri mevcuttur.

Az kurutulmuş olan biberler kırmızı, 1-2 gün kurutulan biberlerin rengi mor, 3-4 gün kurutulanlar ise siyah renge dönerek satışa sunulur. Bekleme süresi arttıkça renk değişiklikleri yaşanmaktadır.
 
İkinci bir fark ise, biberlerin tatlarının farklılığıdır. Kırmızı pul biber, daha acı bir tada sahipken, diğeri pul biber gibi yakıcı bir acılığa sahip olmaz. Ağızda tat ve lezzetli aroma bırakan bir acılığı bulunur. 

Pul biberde kullanılmakta olan biberler, tavada ya da fırında pişirildikten sonra robottan çektirilir. Bu sayede pul biberler elde edilir. Ancak isotun yapımında kullanılmakta olan biberler, güneşin altında kurutulur. Bir süre sonra kuruyan biberlerin kararması için her gün sıcak su ile nemlendirilmesi sağlanır.

Kuruyan biberler dövülerek, zeytinyağı ve tuz ile karıştırılarak isotun üretimi sağlanır ve satışa sunulur. Oldukça faydalı olan bu baharat her yemeğe yakışır özelliktedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.