Toplam 4 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.


Özellikle yemeklerde kullanılan ve oldukça lezzetli bir hale getiren baharat olarak kullanılmaktadır. Tadı ne görüntüsü muazzam olan bu baharatlar yemeklerde acının sembolü olarak bulunmaktadır. Yemeklerin içine katılan isot zamanla rengi ve kokuyu ayarlayan baharat mayhoş bir aromatik tat bırakmaktadır. Bu tada bir kere alışan kişi bir daha kesinlikle bırakamamaktadır.

Bu biberi en büyük özelliklerinden biri acı olarak yetiştirilmesi olmaktadır. Genellikle Şanlıurfa bölgesinde yetiştirilen biberler ülkenin her yerine dağılım göstermektedir. Bu tarz isot biberleri belli başlı bölgelerde hasat edildikten sonra özellikle güneş bölgesinin altında çekirdeklerinden fazlasıyla arınmış bir şekilde kurutularak birden fazla işlemden geçirilip baharat kıvamına getirilmektedir.

Yöresel anlamda yapılan yemeklerin içerisinde sık sık kullanılmaktadır. Bu konuda kişinin kesinlikle acı bir lezzeti sevmesi gerekmektedir. Toplam mı aralıkları her zaman belirli süreler doğrultusunda yapılmaktadır. Bu biberlerin ilk gün kurutularak kırmızıbiber kıvamına geldiği belirtilmektedir.

Sonrasında ise mor rengi daha ilerisinde ise siyah renge dönüşmektedir. Bu isot biberlerin içerisinde yer alan vitamin ve mineral oranları çok yüksek olarak bulunmaktadır. Kişi bu biberleri ölçülü tükettiği müddetçe birden fazla faydasının olduğu bilinmektedir.

İsot Nasıl Yapılmaktadır?

İsot biberlerin yapılışları incelendiği takdirde biberin baharat haline gelebilmek için birçok aşamadan geçtiği bilinmektedir. Ancak bu aşamalar sonuçlandırıldığı takdirde isot faydaları çok fazla olduğu bulunmaktadır. İlk önce biberlerin kurutulma işleminin beklemesi gerekmektedir. Bu ürünlerin Özellikle Güneş görebilecek olan alanlara konulan acı biberler düz bölgelere serildikten sonra kuruması için zeminin üstünde bekletilmektedir.

Kuruyan bu biberler dövülerek zeytinyağlı bir işleme tabi tutulmaktadır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra üzerine birazcık tuz ilave edilip isot haline getirilmektedir. Birçok hastalığa Deva olduğu isot faydaları konusunda yapılan araştırmalarda ortaya çıkmaktadır. Biberler 1 gün toplanarak aynı işlemlere tabi tutulmaktadır.

Birden fazla yemeğin içine konulduğu için de yiyenlere fazlasıyla lezzetli bir tat bırakmaktadır. Bundan dolayı isot faydaları çok fazla olmaktadır. İsotun yapılış aşamalarından bitiş aşamalarına kadar birçok aşaması görülmektedir. Bu süreç sağlıklı bir şekilde tamamlandıktan sonra işlemler devam etmektedir.

İsot Biberin Faydaları Nelerdir?

Yapılan analizler ve araştırmalara göre isotun cilde çok fazla iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle romatizma ya da mevcut olabilecek üst solunum enfeksiyonlara karşı da etkili bir çözüm olmaktadır. Kişinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bulaşabilecek hastalıklara karşı da direnç sağlamaktadır. Bünyesinde barındırdı antioksidan etkiler sayesinde yaşlanmayı büyük oranlarda önlemektedir.

Vücuda gösterdiği etkiler yapılan birçok araştırmalarda tespit edilmektedir. Özellikle bu biberlerin sindirimi kolaylaştırarak vücutta bulunabilecek aşırı yağ dokularının önüne geçtiği bilinmektedir. Kişide kolesterol yüksekliği varsa düşmeye kadar yardımcı olmaktadır. Kişide gaz ya da idrar söktürebilecek özelliklerini sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarla beraber kanserli olabilecek hücrelere karşı da savaştığı bilinmektedir.

İsot Nerelerde Kullanılır?

Özellikle Doğu mutfağında çok fazla kullanılan ve tüketilen isotlar hemen hemen her yemeğin içerisine atılmaktadır. Bu tarz yörelerde isot fiyatları oldukça makul sonuçlar ile karşımıza çıktığından dolayı kişilerin bunu alması üretmesi ve kullanması çok kolay olmaktadır. Toz halinde bulunan bu biberler genellikle çorbalara ya da geleneksel olabilecek yemeklerin içerisine katılmaktadır.

Bunun yanında kültürel bir mirasımız olan kebaplar ise isot konusunda fazlasıyla zengin bir şekilde üretilmektedir. Son dönemlerde acılı lahmacunların içerisine de isot atılmaktadır. Kişi her yemeği ölçülü olabilecek isotlar attığı takdirde yemeğinin fazlasıyla lezzetli olduğunu görmektedir.

Fiyat bakımından isot fiyatları herkesin alabileceği doğrultularda karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı her evde muhakkak bulunabilecek bir baharat olarak bilinmektedir.

İsot Acı mıdır?

Yetiştirilen bu isot baharatının kendine has olabilecek acı bir aroması olduğu görülmektedir. Bundan dolayı acılı pul biberi oranla biraz daha fazla olmaktadır. Tadı ise diğer baharatlara göre daha keskin ve oldukça damak yakabilecek boyutta yer almaktadır. İsotların içerisinde tatlı bir acılık bulunmaktadır. Kişi yemeğin içine attığı takdirde yemek yedikçe acıdığında bir azalma ortaya çıkmaktadır. Böylece yemeğin lezzeti Daha lezzetli bir hale gelmektedir.

İçerisinde bulunacak mineraller ve vitaminler bakımından zengin olan bu isotlar genç yaşlı herkes tarafından tüketilebilmektedir. Koyu bir renge sahip olduğu için atıldığı yemeklere renk anlamında da katkı sağlamaktadır. Büyük bir şifa kaynağı olarak da bilinmektedir. Birden fazla hastalığa deva olduğu görülen bu biberlerin kendine has olabilecek bir kokusu bulunmaktadır.

Çeşitli sayılabilecek birden fazla rahatsızlıkların önüne geçtiğinden de kaynaklı doğal içerikli olan kaliteli bir ürün olarak bilinmektedir. Kişi isot siparişi verdiği takdirde isot fiyatları konusunda bir değerlendirme yaptığında ne kadar uygun olduğunu bir kez daha görmektedir.

Metabolizmayı hızlandırabilecek bir etkiye sahip olduğundan dolayı kişinin kilo vermesine de yardımcı olmaktadır. Sağlıklı sayılabilecek oksidanlar içerdiği için bakteriyel anlamda vücudu büyük oranda temizlemektedir.

İsotu Herkes Kullanabilir mi?

Sağlığa çok faydalı olduğundan dolayı her yaş grubunun bu biberi rahatlıkla tükettiği bilinmektedir. Bundan dolayı tüketim konusunda kimse sıkıntı yaşamamaktadır. Her türlü yaşanabilecek sıkıntıya iyi geldiği için kişilerde herhangi bir yan etkiye sebep olmamaktadır.

İsot Fiyatları Nasıl Olmaktadır?

Bakıldığı zaman isot fiyatlarında herhangi bir artış görünmemektedir. Çok uygun bir baharat olduğundan dolayı herkes ilk başta tercih etmektedir. Böylece vücuda gösterdiği faydaları ile birlikte kişinin yaşam kalitesi de yükselmektedir. İnsanlar böylece daha sağlıklı yaşamaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.