Toplam 5 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.


Enerji kaynağı olan fındık, ağaçta yetişen meyve kategorisinde yetişen bir bitkidir. Çikolata tariflerinin vazgeçilmezi olan bu meyve aynı zamanda tatlıların da en önemli malzemelerinden biridir. Enerji kaynağı olan ve insana güç veren fındık, sincapların vazgeçemediği bir lezzettir. Dünyada en çok fındık içi Türkiye’de üretiliyor. Fındıklar yurt dışına gidiyor ve Türkiye’ye çikolata içerisinde geri geliyor.

Fındığın Ağacı

Türkiye’de en yaşlı fındık ağacı 5000 yaşındadır ve Kastamonu’da bulunmaktadır. Ağaç ılıman iklimde yetişmektedir ve karasal iklimin sert soğuğuna karşı dayanıklı değildir. Corylus ailesinden gelen bu ağaç dünyanın kuzey kısmında ve iklimin ılıman olduğu yerlerde yetişir. Çalı cinsinden bodur ağaç kategorisinde yer alır.

İki tırtıklı olan fındık ağacı çiçeği basit yapılıdır. Yaprakları yuvarlaktır ve çiçekler ilkbahardan önce çıkmaya başlar. Sarı çiçekli bu ağaçlar kışın sonlarından itibaren çiçeklenmeye başlar. Mini bodur ağaç cinsinden olan fındık ağaçları 3 metre ile 6 metre arasında boyu sahiptir. Budandığı zaman küçük bir ağaç haline gelir ve çalılık gibi görünür.
.
Fındık Ağacının Bakımı

Bu ağacın yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bu hususların başında sulama, ilaçlama ve hasat işlemleridir. Fındığın verimi için bakım işleminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Fındık içi fiyatları fındığın boyutuna göre şekilleniyor.
 
Ağaç yetiştirme işleminde iklim konusu önemlidir. Bitki örtüsü ve şartlar fındık yetiştiriciliği kategorisinde önem arz eden iki önemli konudur. İklimin deniz iklimi olması ve ılıman olması gerekir. Sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde yetişmez. Yani karasal iklimi sevmeyen bu bitki soğuk kış aylarını da sevmez. Çiçeklenme kışın son günlerine gelir ve bu son günlerde ısı -10 derecenin altına düşmemelidir.

Her ne kadar çok soğuklarda çiçek açsa da meyve vermez. Rüzgarlı olmayan ve donma riskinin meydana gelmeyeceği noktalar tercih edilmelidir. Kısacası ılıman iklim şartlarına uygun bir ortamın oluşturulması fındık yetiştiriciliğinin ilk önemli kuralıdır.

Fındık Hangi Toprağı Sever

Fındığın en önemli avantajı basit ve besin değeri düşük toprakta kolay yetişmesidir. Yani bol gübre atıldığında bol çiçek verir ancak istenen randıman elde edilemez. Bu nedenle besin değeri düşük yerlere fındık ekilmesi verimin artmasında etkili olur. Fındık içi dolgun ve iri olması için ekim şartlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Verim Nasıl Artar?

Kendi kendine döllenen fındık, sık ekilmelidir ve polen alışverişi daha kolay olmalıdır. Fındık yalnız ekilmez ve dölleme için birden fazla ekim yapılması gerekir. Dört metre ara ile ağaç ekimi idealdir. Ağaç sulanırken suyun derine inmesi gerekiyor ve ağacın susuz kalmaması gerekiyor. Bu şekilde ağacın verimi yüksek olacaktır.

Fındık Ağacının Budanması

Kış aylarında budama işlemi yapılmalıdır. Kalabalık olan dallar incelmeli, saplar zemin seviyesine uygun kesilmelidir. Genç dallar kesilmemelidir ve özellikle kuru ve geçiş dalları budanmalıdır. İlkbaharda, özellikle çiçekler soluk olursa azotlu gübrenin atılması fayda sağlayacaktır. Fındık içi fiyatları her yıl hasat öncesi belirleniyor.
 
Fındık Hasadı

Kış ayının sonlarında çiçeklenen fındık yaz aylarına doğru ürün vermeye başlar. Olgun bir ağaç 25-50 kilo verebilir. Çiçek içerisinde kabuklu özelliğe sahip fındık rengi kahverengi olunca toplanır. Fındık çiçek şeklindeki kabuğun içerisin yetişir. Bu çiçeğin içindeki fındık toplandıktan sonra hızla kurumaya başlar.
 
Fındık İçi Nedir?

Piyasada kabuklu veya kabuksuz fındık satışı gerçekleşmektedir. Kabuksuz ve üzerindeki kahverengi zarı olmayan beyaz fındıklara fındık içi’ denilmektedir. Kabuklu olanlar ise ağaçtan toplandıktan sonra etrafındaki çiçek şeklindeki kabuk çıkarıldıktan sonra satışa sunulur.

Fındık Fiyatları

Fındıklar küçük veya büyük kategoride fiyatlandırılır. Küçük olanların fiyatı daha düşüktür. Büyük ve iri olanlar kilo bazında fiyatı daha yüksektir. En kaliteli fındıklar Ordu’da yetiştirilir ve buradan yurt dışına ihraç edilir. Dünya’da fındığın % 80-90 gibi büyük bir kısmı Türkiye’de yetişir. Dünya’nın ünlü çikolata firmaları fındık alımını Ordu ilinden yapar. Bu ilin fındıkları dünyaca ünlüdür. Fındık içi fiyatları piyasa şartlarına göre şekilleniyor.
 
Fındığın Faydaları

İnsan vücudu ve bilhassa çocuk gelişiminde etkili olan fındığın birden fazla faydası vardır. Kavrulduğu zaman besin değeri azalmaktadır. Bu faydalı meyvenin insan vücudu için sunduğu faydalar şu şekildedir:

1- Beyin için faydalı bir besindir ve mutluluk hormonu oluşumunda etkilidir.
2- Diyabet ve kanser gibi hastalıkların oluşumunu engeller.
3- Kırmızı kan hücresinin parçalanmasını engelleyen E vitamini fındıkta vardır. Böylece anemi oluşumu engellenmiş olur.
4- Soğuk algınlığı için faydalıdır.
5- Kan dolaşımını artırır.
6- Cinsel gücün artmasında etkilidir.
7- Kalp damar sağlığı için çok faydalıdır.
8- B6 vitamini içerdiği için sinir sistemini besler ve sinir ile ilgili sorunlar için birebirdir.
9- Yağ, lif ve protein fazla olduğu için fazla tüketildiğinde kilo yapar.
10- Kan dolaşımını artırması cilde fayda sağlar.

Günlük Ne Kadar Fındık Tüketilmelidir?

Besin değeri fazla olan bu meyve fazla tüketildiğinde kilo yapar. Ancak günlük beş veya altı adet yemek yeterlidir. Yüksek enerji ve protein içerdiği için birkaç fındık vücudun ihtiyacı olan mineralleri karşılamaktadır. Özellikle kalp hastaları günlük beş altı adet yemelidir.
 
Beyin gelişimine yardımcı olduğu için çocuklarda zeka gelişiminde olumlu etki meydana getirmektedir. Mutluluk hormonu oluşturduğu için özellikle psikolojik rahatsızlığı olan ve depresyon problemi olanlar fındık tüketmelidir. Çikolatalı fındık insana mutluluk ve enerji verir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.