Toplam 8 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.


Ceviz, cevizgiller familyasının üyelerinden biridir. Ceviz, kendine özgü kokusu olan ağaç çeşitlerinin ve bu ağaçta yetişen ürünlerin ortak ismidir. Bu ağaçlarda yetişen ürünlerin çekirdeğini oluşturan kısım iki lopa ayrılmıştır.

Çekirdeği oluşturan bu kısım yağlı ve lezzetli bir dokuya sahiptir. Ceviz Çin, İran, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna ve Meksika gibi birçok ülkede yetişen bir üründür.

Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Ceviz çeşitlerinin genel özellikleri aynı görünse de kabuk kalınlığı, ceviz içi kısmının yağ oranı, lezzet, yaprak büyüklüğü, kabuk rengi gibi birçok özellikle birbirinden ayrılmaktadır.


Ceviz İçinin İçerdiği Yararlı Bileşenler Nelerdir?

Ceviz içi çokça tüketilen bir kuru yemiştir. Ceviz, lezzeti dışında tüketimini cazip hale getiren birçok yararlı içereni bünyesinde barındırmaktadır.
Ceviz içi, diyet lifleri ve sağlıklı yağ içermektedir.
%65 oranında yağ, % 15 oranında protein, % 14 oranında karbonhidrat ve % 4 oranında da su içermektedir.
İçinde barındırdığı % 65 yağın çoğunluğunu doymuş yağ asitleri oluşturmaktadır. 
İçerdiği melatonin ve polifenol sayesinde de yüksek seviyelerde antioksidan içermektedir.
B grubu vitaminleri ve E vitamini içermektedir.
Folik asit ve niyasin gibi mineralleri bünyesinde barındırmaktadır.
Omega-3 yağı bakımından zengindir.
Magnezyum ve aminoasit içermektedir.

Ceviz İçinin Faydaları Nelerdir?

Ceviz içi içerdiği faydalı bileşenler sayesinde insan sağlığı açısından oldukça önemli özelliklere sahip bir kuru yemiş olmuştur. Ceviz içi kilosu uygun fiyatlardan satıldığı dönemlerde çok fazla tüketilmektedir.
Sindirim sisteminde özellikle bağırsak sağlığı için oldukça önemli etkilere sahiptir. Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasını ve bağırsak sağlığının düzene girmesini sağlamaktadır.
Birçok kanser türünden korunmaya yardımcı olduğu yürütülen çalışmalar ile desteklenmiştir.
Kilo kontrolünde etkili olduğu, iştahı baskıladığı bu sayede zayıflamaya yardımcı olduğu söylenmektedir.
Kan şekerinin dengelenmesine destek olmaktadır. Bu özelliği Tip 2 diyabet hastalığının da kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.
Kan basıncının düşürülmesini sağlamaktadır. Bu durumda yüksek tansiyonun engellenmesine yardımcı olmaktadır.
Yüksek tansiyonun sebep olduğu felç ve kalp rahatsızlıklarının da engellenmesine yardımcı olmaktadır.
Ceviz içinin şekli insanların beyin yapısına benzetilmektedir. Beyine benzeyen bu kuru yemiş gerçekten de beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir.
Beyin fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlamaktadır.
Kaygı ve stresle baş etme gibi durumlara yardımcı olmaktadır.
Zihinsel gelişimi, algıyı ve öğrenme sürecini olumlu etkilemektedir.
Oksidatif stresin neden olduğu hastalıkların engellenmesi için beyine yardımcı olmaktadır. 
Beyinde oluşan iltihaplanma gibi problemlerin iyileşmesine destek olmaktadır.
Sperm sağlığı ve kalitesi açısından olumlu etkilere sahiptir.
Zararlı olan LDL kolesterolün düşmesine yardımcı olurken, vücut için faydalı olan HDL kolesterolün yükselmesine yardımcı olmaktadır.
Glütensiz yapısından dolayı diyetlerde sıklıkla kullanılmaktadır.


Ceviz Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Satın alınırken ceviz içi kilosu fiyatları dikkate alınarak da taze ya da bayat olup olmadığı çıkarımı yapılabilir. Çünkü taze ceviz içi fiyatları, bir önceki dönemden kalma ceviz içi kilosu fiyatlarına göre daha pahalı olacaktır. Ancak en çok kokusuna ve aromasına dikkat etmek gerekmektedir.

Kavurma gibi işlemlerle bayatlamaya başlayan cevizin tadını ve kokusunu bastırmaya çalışılmaktadır. Bu sebeple satın almadan önce mümkünse cevizin çiğ olarak tadımı gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca marketlerde satılan paketli ürünlerde iyice incelenmelidir. Katkı maddesi kullanılan ürünler tercih edilmemelidir. Ceviz başlı başına bir sağlık deposu iken katkı maddelerinin bu durumun önüne geçmesine izin verilmemelidir.

Ceviz Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

Ceviz kabuğu ile saklandığı sürece uzun süreler tazeliğini korumaktadır. Kabuklu olarak serin, direkt güneş ışığına maruz kalmayan bir yerde ve nemden uzak olarak saklanmalıdır. Ancak ceviz içi, kabuklu haline göre daha kısa sürede tüketilmelidir. Buzdolaplarında ya da derin dondurucularda saklanması bayatlamadan tüketilmesi için en uygun koşullardır.

Buzdolabında yarım sene kadar saklanabilmektedir. Derin dondurucuda ise bir sene kadar saklanabilmektedir. Bu sürelerden sonra bulunduğu yer fark etmeksizin bayatlamaya başlayacaktır. 

Ceviz Nasıl Tüketilmelidir?

Ceviz kabuğundan ayrıldıktan sonra çiğ ya da kavrulmuş olarak tüketilebilmektedir. Kavrulmuş ve çiğ ceviz içinin besin değerleri arasında kayda değer bir fark yoktur. Fakat cevizi çiğ olarak tüketmek kayda değer olmasa bile besin değeri kaybını önlediği için daha çok tercih edilmelidir.

Eğer kavurarak tüketilmek isteniyorsa 130-140 santigrat derece arası bir sıcaklıkta kavurmak yararlı bileşenlerin kaybolmadan kalmasına yardımcı olacaktır. Kavurma işleminde derece artırmak yararlı yağların uçmasına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kavrulan ceviz içleri, çiğ halde olanlara göre daha çabuk bayatlayacağından kavurduktan sonra kısa sürede tüketilmelidir.

Ceviz İçi Fiyatları Nasıldır?

Ceviz içi kilosu fiyat açısından değişiklik gösterebilmektedir. Ceviz içi kilosu fiyatları cevizin cinsine ve kalitesine göre farklılaşmaktadır. Çerez dükkanlarından alınan ceviz içi fiyatları ile paketli olarak satılan ürünlerin arasında fark olabilmektedir. Paketli ürün olmayan ceviz içi fiyatları kabuk cinsi, tohum rengi, lezzeti, yağ oranı gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir.


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.