Toplam 8 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

İnsanların en çok sevdikleri kuruyemiş çeşitleri arasında cevizin oldukça önemli bir yeri vardır. Tabi bu önemli yerin nedeni sadece cevizin eşsiz tadı değildir. Çünkü cevizin sağlık açısından faydaları saymakla bitmez.

Piyasada kabuklu olarak satılan cevizi iç olarak da bulmak mümkündür. Son derece büyük faydaları olan cevizin muhakkak düzenli şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Cevizin çeşitlerini fiyat olarak her bütçeye uygun şekilde bulma şansı vardır.


Cevizi Hangi Bölgelerde Yetiştirmek Mümkündür? 
Öncelikle ceviz fiyatları seneden seneye göre değişiklik gösterebilir. Bunun nedeni ise her sene aynı miktarda cevizin üretilememesi olarak bilinir. Bunun yanında senenin şartları ve bazı unsurlar eklenerek ceviz fiyat verilmektedir. Genel olarak baktığımız zaman herkesin tüketmesi gereken bu ürün tam anlamıyla büyük bir şifa kaynağıdır. 
Ceviz çeşitleri içerisinde bazı özel ürünler olsa da cevizin genel olarak yetiştirilme alanı bellidir. Bilindiği üzere ceviz ağaçta yetişmektedir. Ülkemizde en fazla ceviz üretimi Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılmaktadır. Özellikle Bursa, Kahramanmaraş, Van ve İzmir cevizin sıkça üretildiği yerlerdir. Dünya genelinde ise Çin, ABD ve İran bu konuda oldukça popüler ülkeler olarak bilinirler. 
Cevizin üretimi için yazın bol güneş alan, kışın ise ılıman geçen bölgelere ihtiyaç vardır. Ancak gerekli şartlar oluşturulduğunda sert kış geçen yerlerde de cevizin yetişmesi mümkündür. Burada önemli olan bölgenin aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmamasıdır. Ayrıca cevizin yazın ve sonbaharda yetiştiği bilinmektedir. Hasat ise genelde Ağustos ayında başlar. Tabi bu durum ceviz türüne göre değişiklik gösterebilir. 

Cevizin Faydaları 
Cevizin insan sağlığı için çok değerli olduğu uzun yıllardır bilinir. Bundan dolayı çoğu insan günlük düzenli şekilde cevizi tüketmektedir. Bu oldukça doğru bir davranıştır. Özellikle kalp ve kemik sağlığı için cevizin olumlu etkileri oldukça fazladır. Cevizin şu faydaları bulunur;
- Kalp sağlığını korur. 
- Kemik gelişimine olumlu katkı sağlar. 
- Tokluk hissi verir. 
- Beyin sağlığını olumlu yönde geliştirir. 
- Cilde parlaklık verir. 
- Bağışıklığı artırır. 
- Sindirimi kolaylaştırır. 
- Kabızlık sorununu çözer. 
- Kanser riskini azaltır. 
Cevizin faydalarına baktığımız zaman insan ömrünü uzatmaya etkisi olacağını görmek mümkündür. Bunun yanında vücuda enerji veren cevizin sperm kalitesini arttırma etkisi de bulunmaktadır. 

Cevizi Ne Sıklıkta Tüketmek Gerekir? 
Cevizin tüketimi kişilere göre değişiklik gösterebilir. Çünkü kişinin neden ceviz tükettiği bilinmelidir. Özellikle tok tutan bir besin olduğu için kilo kontrolünde sıkça tercih edilir. Doğal olarak diyet yapan kişiler için günlük tüketim 3-4 adet olabilir. Bunun dışında cevizin tüketimi günde en fazla 5-6 adet olmalıdır. 
Cevizin oldukça büyük yararları olduğu bilinir. Ancak bu yararları elde etmek için tüketim dozunu ayarlamak çok önemlidir. Aksi halde yarar elde ederken zarar elde etme şansı ortaya çıkabilir. Buna göre doğru miktarlarda keyifle ceviz tüketmek size büyük faydalar sağlayacaktır. 

Cevizin İçinde Hangi Vitaminler Yer Alır? 
İnsanlar ceviz fiyatları için genelde olumlu yorumlar yaparlar. Çünkü ülkemizde cevizin üretimi oldukça çoktur. Zaten birçok şehirde cevizi yetiştirmek mümkündür. Durum böyle olunca her insanın cevizi tüketme şansı ortaya çıkmaktadır. Özellikle cevizin sahip olduğu vitaminler bu ürünü daha da ilgi çekici hale getirmektedir. Cevizin içerisinde şu vitaminler yer alır;
- A ve E vitamini. 
- B1, B2 ve C vitaminleri. 
- Demir. 
- Magnezyum. 
- Bakır. 
- Folik asit. 
- Çinko. 
- Bakır. 
Ceviz çeşitleri sahip oldukları vitaminler ile eşsiz olduklarını gösterirler. Buda sağlığını düşünen herkesin cevizi mutlaka tüketmesi anlamına gelir. Bununla birlikte ceviz içinde yüksek lif vardır. Böylelikle sindirimi büyük ölçüde kolaylaştırdığı bilinir. Özellikle reflü ve ülser hastaları için benzersiz faydaları vardır. 

Cevizin Fiyatları Neye Göre Belirlenir? 

Cevizin sahip olduğu özellikler ve yetiştirme koşulları fiyata doğrudan etki eder. Bunun yanında cevizin mevsimsel olarak farklı fiyatlara sahip olması mümkündür. Tabi genel olarak verim çok olduğundan dolayı fiyatlarda bütçe dostu olarak kalır. Böylelikle sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyen herkesin cevizi severek tüketmesi mümkündür.
Fiyatına göre oldukça büyük yararları olan cevizin çiğ tüketimi daha çok olmaktadır. Aynı zamanda pasta, kek, kurabiye ve birçok üründe cevizin içi kullanılabilir. Yani son derece popüler bir kuruyemiş çeşidi olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Üretimi eski çağlara kadar dayanan cevizin alternatif tıp için ideal olduğu dikkat çekmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.