Şifa Deposu Toz Biber

toz biber

Toz biber, her evde bulunan, yemeklere lezzet katan bir baharattır. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kullanımı çok yaygındır. Neredeyse tüm yemeklerin içine katılır. Has toz biber de orada üretilir. Güneşin altında kurutulan biberler daha sonra makinelerle çekiliyor. Ortaya damak tatlarımızı şenlendiren bir lezzet ortaya çıkıyor. Toz biber, lezzetinin yanı sıra sağlığımız için de oldukça önemli rol oynar. Adeta bir şifa deposudur. Besin değeri açısından çok zengindir. Faydaları saymakla bitmez. 7’den 70’e her bireyin mutlaka tüketmesi gereken bir besindir.

Toz Biberin Faydaları

Lezzetinin yanı sıra adeta bir şifa deposudur. Sağlığımız açısından bize büyük fayda sağlar. Besin değeri açısından çok zengindir. Çeşitli vitaminleri barındırır. Herkesin az da olsa mutlaka tüketmesi gereken bir baharattır.

Toz biberin faydaları:

  • Sindirim sistemimizi düzenler, hazımsızlığı giderir.
  • Vücudu gribe karşı korur.
  • Kilo vermek isteyenlere yardımcı olur.
  • Mide bulantısına iyi gelir.
  • Romatizmaya faydalıdır.
  • Kanserle savaşır.
  • İştahı açar.

Oldukça faydası olan bu baharatı herkesin tüketmesi gerekir.  Toz biber, her evde bulunan, yemeklere lezzet katan bir baharattır. Bu yüzden ulaşılması da oldukça kolaydır. Evde herkesin kendisine yapabilmesi de mümkündür. Yapımı çok basittir.

Toz Biber Nasıl Yapılır?

Toz biber, her evde bulunan ve yemeklerimize lezzet katan bir baharat çeşididir. Özellikle bu baharat, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çok fazla kullanılır. Oraya özgü yemeklerin sırlarından bir tanesi de toz biber. Herkes bu baharatı evinde kolayca yapabilir. Öncelikle biberleri ikiye bölüp içindeki tomurcuklar çıkarılır. Daha sonra güneş alan bir yere biberler serilir. 10-15 gün kadar kurutulmaya bırakılır. Kuruyan biberler robottan çekilir. İşte toz biber hazır.

Kilo Vermede Önemli Rol Oynar

Lezzeti ile damaklarımızı şenlendiren, içine girdiği her yemeği tatlandıran bir baharattır. Toz biber ülkemizde oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. Lezzetinin yanında bu kadar sevilmesinin nedeni faydalı olmasıdır. Sağlığımıza büyük fayda sağlar. Diyet yapan, kilo vermek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir baharattır. Sindirim sistemimizi düzenler. Hazımsızlık sorunu yaşayanlara oldukça iyi gelecek bir baharattır. Toz biber yağ yakma özelliğine sahiptir. Bu nedenle kilo vermemizde yardımcı olur. Zayıflamak isteyen kişilerin başvuracağı bir baharattır.

Toz Biberin Besin Değeri

Yemeklerimizi lezzetlendiren bu baharat, bilindik yerden alınmalıdır. Aksi taktirde bize daha çok zarar verebilir. İçerisine kimyasallar katıp satış yapan yerler de mevcut. O yüzden bilindik yerden alınmasında fayda vardır. Evde toz biber yapmak da oldukça kolaydır. En sağlıklısı da ev yapımı olandır. Besin değeri açısından çok zengindir. A, C ve D vitaminlerini içerir. Kalsiyum, demir ve magnezyum açısından da zengindir. Kansızlığı olan kişiler bu baharatla şifa bulabilirler. Her insanın tüketmesi gereken bir baharattır. Çünkü sağlığa oldukça faydası vardır

Etiketler: toz biber
Eylül 02, 2020
Listeye dön