Karabiberin Tarihi ve Faydaları Nelerdir?

Karabiberin Tarihi ve Faydaları Nelerdir?

Karabiberin Tarihi, Tadı, Lezzeti, Faydası

Karabiber, baharat olarak et ürünleri başta olmak üzere pek çok yemek ve çorbalarda kullanılmaya başlanıp vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Tropik ormanlarda yetişen bir bitkidir. Anavatanı Güney Hindistan’da Malabar sahilleridir. Dünyada toplam 500-550 bin hektarlık alanda yetiştirilmektedir. Baharat ticaretinin en önemlisi karabiber olarak gösterilebilir. Rönesans döneminde ve Orta çağda değeri yüksek olduğundan dolayı hediye, kira ve çeyiz olarak değerlendirilirdi. Tüccarlar tarafından Orta doğu, Mısır, Akdeniz çevresi ülkeleri oradan da Avrupa’ya yaymışlardır.

Farklı Bir Tat Halktan Karabiber Faydaları

   Kullanımı en başlarda gelen karabiber lezzetinin yanında faydalarının da çok olduğu baharat çeşididir.

Doğal Antibiyotik Halktan C Vitamini Karabiber:

İçerdiği bol C vitamini sayesinde antibiyotik özelliğine sahiptir.

Bakteriyel Enfeksiyonlara Karşı Güçlü Baharat:

Karabiber tüketimi, bakterilerin neden olduğu hastalıklara iyi gelir. Sindirim sistemindeki organların, bakterilerden hasar görmesini engeller. Kabızlık, ishal, kolik gibi bağırsak sorunlarından kurtulmak için karabiber kullanımı tavsiye edilir.

İltihabı Azaltır:

Karabiberin içerisinde bulunan piperin, ağrı kesici ve iltihap azaltma etkisi araştırmacılar tarafından onaylanmıştır. Genellikle dişlerdeki çürüklerin ağrısını yok etmek için kullanılan doğal bir ağrı kesicidir.

Cilt Bakımına Önem:

Cildin bazı bölgelerinin normal dengesini yitirmesine ve beyazlaşmasına neden olan cilt hastalığına olan vitiligo’nun rahatlamasını sağlamaya yardımcı olur. Cilde zarar veren serbest radikalleri öldürüp terleme yoluyla veya diğer yollarla da bünyeden atılmasını sağlar.

Antidepresan İçin Halktan Karabiber:

İnsanlığın en önemli hastalıklarından biri haline gelen depresyon sürekli olarak değişen sosyal şartlar ve eğilimler bizlerde stres yaratıp büyük eğilim göstermiştir. Karabiber özellikle ruh hastalıklarını tetikleyen stresle mücadele edebilen etkili bir antidepresandır. Bilişşel bir kapasiteyi de arttırdığı gözlemlenmiştir.

Metabolizmayı Güçlendiren Karabiber Faydası:

Metabolizmayı hızlandıran ve güçlendiren bir etkisi olan karabiber, sağlığımıza ciddi bir katkısı vardır. İstenmeyen fazla kaloriyi yakar ve karın yağlarının azalmasında yardımcı olur.  Özellikle obeziteye karşı etkililiği bilinen karabiber, düzenli olarak kullanıldığın da ise mide ile ilgili şikayetleri de azaltabilir.

Karabiber tüketimi

   Evimizde kolaylıkla bulundurduğumuz karabiber, her yemekte ayrı bir tat barındırır. En yaygın olarak kullandığımız bu baharat çeşidini, halktan sizler için kaliteli ve uygun maliyetli olarak bir lezzet şöleni sunar.

Etiketler: halktanpazar, baharat, baharatın faydaları
Ocak 09, 2021
Listeye dön