Kajunun Faydaları

Kajunun Faydaları

Kaju Aslında Nedir?

Hem lezzetli tadıyla hem de sağlıklı yapısıyla Kaju:

Kaju, tropikal iklim bitkisidir. Sakız ağacıgiller familyasındandır. Brezilya'da yetiştirilip Portekizliler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Kaju tohumu ve kaju meyvesi üreten tropikal, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Ülkemizde zor şartlar altında yetiştirildiği için maliyetinin yüksek olması sebebiyle fiyatları da oldukça yüksektir. Ülkemizde daha çok bir meyve olarak değil de halktan kuruyemiş olarak tüketiliyor. Sağlıklı ara öğünlerin vazgeçilmezi olan kaju, çoğu hastalığı önleme konusunda oldukça başarılıdır. Doyucu ve yüksek besin değeri olan halktan kuruyemiş, zihnimizin gelişiminde ve kas gelişiminde faydasını gösterir. A, B, C ve E vitamini açısından zengin olan bu kuruyemiş sayesinde vücut direncinizi koruyabilirsiniz.            Kendinizi daha dinç, dinamik ve sağlıklı hissetmek için ölçülü kaju tüketmelisiniz. Yapılan diyetlerde 1 avuç kaju 138 kalori içermektedir. Bu doyuruculuğu sayesinde sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketilebilir.

Halktan Kajunun İnanılmaz Mucizesi

Kalp sağlığını korumada yardımcıdır:

Kaju fıstığı, diğer kuruyemişlere oranla düşük yağ oranı içerir. Bu özelliği sayesinde kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Uzmanların görüşlerine göre kaju; kolesterole etki etmez ve antioksidan özelliğinden dolayı kalp sağlığını destekler.

Baba olmaya yardımcı:

Sperm sayısını arttıran ve cinsel yaşamı canlandıran kaju, halktan kuruyemişi olarak tüketilebilir. Sevilen fıstık olan kujunun içeriğinde; mineraller, vitaminler ve antioksidanlar vardır. Fosfor ve potasyum açısından zenginliği barındıran kaju, cinsel yaşamın daha enerjik ve renkli olmasını sağlıyor. Aynı zamanda sperm sayısını arttırarak baba olmayı daha da kolaylaştırır.

Yüksek tansiyon:

İçerdiği magnezyum sayesinde kan basıncını dengeler ve yüksek tansiyonun düşmesini sağlar.

Saç sağlığı önemli:

İçerdiği bakır, saç sağlığı açısından önemlidir. Saç dökülmesi, solgunluk, kırılma ve saç derisi sorunlarını halktan kaju tüketerek ortadan kaldırmış oluruz.

Sağlıklı kemik yapısı:

Bir avuç kajunun içinde 9.25 magnezyum ve kalsiyum yer alır.  Bu oran kas ve kemik yapısının güçlenmesinde etkilidir.

Zihin gelişmi için Kaju:

Zihnin gelişiminde önemli etkiye sahip olan kaju kuruyemişi, dikkat dağınıklığı, kaygı, odaklanma gibi sorunları çözmek için halktan kaju tüketilmelidir.

Halktan Kaju

Kuruyemiş tüketim kültürümüzün bir parçasıdır. Severek izlediğimiz dizilerin, filmlerin yanında yediğimiz kaju kuruyemişi, lezzetli tadıyla kaju çiğ ve kaju kavrulmuş olarak halktan sizin için temin eder.

Etiketler: halktan pazar, kuruyemişin faydaları, fındık, ceviz, badem
Aralık 26, 2020
Listeye dön