Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

HALKTAN KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kuru yemişlerin içinde kabak çekirdeğinin lezzetine çoğumuz karşı koyamayız. Peki, akşam evimizde televizyonun başında dizimizi izlerken yediğimiz bu tat nereden geliyor?

Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içindeki çekirdekler kurutularak elde edilmektedir. Zengin coğrafyaya sahip ülkemizin iklim ve toprak koşuları sayesinde kabak bitkisinin yetiştirilmesi söz konusudur. Ülkemizde daha çok Orta Anadolu Bölgesi’ndeki illerde üretiliyor. Konya, Kayseri ve Nevşehir Yörelerinde yetişir. Lezzetiyle ve aromasıyla güzel bir tadı olan kabak çekirdeğinin, kuruyemişler içerisinde en çok tercih ettiğimiz tatlardandır. İçerdiği mineral, vitamin, protein açısından zengin bir besin deposudur. Bu sayede sağlık açısından da vücudumuza yararları vardır.

SAĞLIK İÇİN HALKTAN KURUYEMİŞ KABAK ÇEKİRDEĞİ

Sağlık için oldukça faydalı bileşenler içeren kabak çekirdeği, Halktan çiğ veya kavrulmuş olarak bir avuç tüketilebilir.

Omega-3 Zenginliği:

Kabak çekirdeğinde fazlasıyla bulunan omega-3 yağlarının vücudumuza birçok faydası vardır. Omega-3 vücutta kanın düzenli akmasını sağlar. Kötü kolesterolü düzenler ve kalp sağlığımız için hastalıklara karşı mücadele eder.

Kolesterol Kontrol Altında:

 İçerisinde bulunan omega-3 yağları ile kolesterolü kontrol altında tutar. Bu sayede kandaki yağ seviyesini düşürerek kalp ve damar rahatsızlıkların önün geçer.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır:

Kontrollü tüketildiği zaman kabak çekirdeği, kilo vermeye yardımcıdır. Diğer bitkisel protein kaynaklarına göre daha yüksek oranda protein içerdiği için kilo vermek kolaylaşır.

Depresyona İyi Gelen Halktan Kuruyemiş:

Kabak çekirdeği, çinko açısından zengin bir besin kaynağı olması sebebiyle depresyon gibi ciddi hastalıkların önüne geçer. Sağlıklı yağlar içerdiğinden beyni rahatlatma etkisi vardır.

Kalp Sağlığı İçin Kabak Çekirdeği:

Halktan kabak çekirdeği, antioksidan, çinko, magnezyum ve yağ aitleri kaynağıdır. Bu sayede kalp için iyi bir koruyucudur. Kolesterol ve yüksek tansiyonu dengeleyip kan damarlarının gevşemesini sağlar. Kan basıncını düşürerek kalbi korur.

Saç Bakımımız İçin Kabak Çekirdeği:

Saç ve saç derisi için harikalar yaratır. Omega-3 yağ asitleri, kükürt, çinko, K, A ve B vitamini bolca içermesiyle günlük tüketimi halinde kabak çekirdeği mucizeleri ortaya çıkartır.

Cildi Gençleştirmede Etkilidir:

İçerdiği E vitamini etkisiyle güçlü bir antioksidandır ve bu sayede cildi canlı tutup gençleştirir. Omega-3 yağ asitleri ve A vitamini ise cilt hücrelerini yeniler ve cilt sorunlarında yardımcı olur.

HALKTAN KURUYEMİŞ MUCİZESİ KABAK ÇEKİRDEĞİ:

Ülkemizde kabak çekirdeğinin sık tüketilmesi nedeniyle Halktan kuruyemiş sizlere kaliteli ve aynı zamanda taze ürünler temin eder. 

Etiketler: halktan pazar, kuruyemişin faydaları, fındık, ceviz, badem
Aralık 19, 2020
Listeye dön