İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir

İncir, dünya üzerinde oldukça sık tüketilen ve sağlığımız açısından çok faydalı olan bir besindir. Yaz aylarında en sık tükettiğimiz meyveler arasındadır, oldukça sevilir. Ülkemizin Aydın şehrinde oldukça yüksek miktarda incir yetişir. Daha sonra ise en çok incir İzmir’de yetişir. Kısaca ülkemizin incir ihtiyacının çok büyük oranı Ege Bölgesi’nde karşılanmaktadır. Uzmanlar, kuru meyvenin de sağlığa oldukça büyük katkısı olduğunu söylemekte. Faydalı meyvelerin başında da incir gelir.

Bu sağlıklı meyve kurutulduğunda her mevsim yenebilir hale gelmekte. İncirin tadını yalnızca yaz aylarında değil, her mevsim çıkarabiliriz. Birçok hastalığa iyi gelen incir, bol bol tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alır. Besin değerleri açısından da oldukça değerlidir. Bu kadar faydalı olan besinin kurutulma aşamasında oldukça hijyenik olunması gerekmektedir. Bu yüzden de güvenilir yerden alışveriş yapmak da sağlığımız açısından önemlidir. Aksi taktirde bu kıymetli meyve bizler için zararlı hale bile gelebilir.

İncir, ülkemizde, özellikle Ege Bölgesi’nde ağaçta yetişen bir meyvedir. Sağlık açısından da çok kıymetlidir. Gün içerisinde tüketilmesi öneriliyor. Düzenli tüketildiğinde de hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca ticarette de fayda sağlayan en önemli meyvedir. Ülkemizin hemen hemen tüm incir ihtiyacı Aydın ve İzmir’den karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra dış ülkelere de ihracat yapılmaktadır. Ülkemiz için oldukça değerli bir meyvedir.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Faydalı meyve denilince akla incir gelir. Bu kadar sağlıklı meyve kurutulduğunda her mevsim yenebilir hale gelmekte. İncirin tadını yalnızca yazın değil, her mevsim çıkarabiliriz. Birçok hastalığa iyi gelen incir, bol bol tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alır. Besin değerleri açısından da oldukça değerlidir. Her gün belli bir miktarda tüketilmesi önerilir. Düzenli tüketildiği zaman birçok sağlığa şifa olduğu bilinmektedir.

İncirin faydaları:

  • Cildimizi besler, kırışıklıklarımızı giderir.
  • Hafızamızı güçlendirmede önemli bir rol oynar.
  • Hücrelerimizin yenilenmesine yardımcı olur.
  • Yüksek enerji verir, tatlı krizlerini önler.
  • Bağırsaklarımızı çalıştırmada yardımcı olur, sindirim sistemimizi düzene sokar.

Bu kadar faydalı olan incir, kurutulma aşamasında oldukça hijyenik olunması gerek. Bu yüzden de güvenilir yerden alışveriş yapmak sağlığımız açısından çok önemlidir. Aksi taktirde bu kıymetli meyve bizler için zararlı hale bile gelebilir

Kuru İncir Hangi Hastalıklardan Bizi Korur?

Birçok şeye iyi gelen değerli meyve incir, birçok hastalığa karşı da bizi korur. Özellikle kanser ve diyabeti önlemeye yardımcıdır. İçeriğindeki omega sayesinde de kalp sorunlarına iyi gelir.

İncirin Besin Değerleri

İncir, dünya üzerinde oldukça sık tüketilen ve sağlığımız açısından çok faydalı olan bir besindir. Yaz aylarında en sık tükettiğimiz meyveler arasındadır, oldukça sevilir. İçeriğindeki karbonhidrat sayesinde bize enerji verir. Lif içerdiği için de tok tutar. A ve C vitaminleri içerir. Az da olsa kalsiyum, demir ve protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Etiketler: İncir
Ağustos 18, 2020
Listeye dön